Warning: mysql_real_escape_string(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197
Archiwa: Peugeot 20xx - Peugeotowy - i nie tylko ...

Archive for Peugeot 20xx

Przegląd : autocentrum.pl : Peugeot 2008 1.6 BlueHDi S&S – na ryby, na grzyby, na drogę!

Peugeot 2008 1.6 BlueHDi S&S – na ryby, na grzyby, na drogę!

Cały artykuł …

Przegląd : autocentrum.pl : Peugeot 2008 – Drobne poprawki

Peugeot 2008 – Drobne poprawki

Cały artykuł …

 

youtube.pl : Nowy SUV Peugeot 2008

Nowy PEUGEOT 2008 kompaktowy SUV debiutuje na polskim rynku

Nowy PEUGEOT 2008 jest już dostępny na polskim rynku. 17 czerwca rozpoczynają się w salonach Peugeot w całej Polsce Dni Otwarte, których bohaterem będzie właśnie ten wyczekiwany model. PEUGEOT 2008 już w momencie pojawienia się na rynku w 2013 r. szybko zdobył uznanie klientów dzięki charakterystycznemu stylowi i pewnemu zachowaniu na drodze. Łączna sprzedaż na całym świecie wyniosła 585 tys. sztuk, a przejawem sukcesu sprzedażowego w Europie było miejsce wśród trzech najpopularniejszych modeli w tym segmencie.

Dziś PEUGEOT 2008 pokazuje nową mocniejszą, atrakcyjną i wyrazistą stylistykę SUV-a, która ma mu pomóc w umocnieniu jego pozycji rynkowej. Poszerzone nadkola, nowy grill i osłony podwozia, ale też nowy kolor lakieru Czerwony Ultimate podkreślają emanującą z sylwetki moc i solidną konstrukcję.

peugeot_2008_1802styp016_jpg

Nowa gama obejmuje poziomy wyposażenia Access, Active i Allure.

peugeot_2008_testdrive_1506tc140_jpg

Znany już polskim klientom PEUGEOT i-Cockpit® idealnie oddaje styl jazdy modelem 2008 łączącym intuicyjność, dynamikę i bezpieczeństwo.

peugeot_2008_testdrive_1506tc052_jpg

Grip Control, system optymalizacji trakcji w warunkach słabej przyczepności, zapewnia nowemu modelowi sprawne poruszanie się w każdym terenie. Dlatego też 2008 z opcją Grip Control jest wyposażony w specjalne opony całoroczne Mud & Snow, przystosowane również do jazdy w zimie.

peugeot_2008_1802styp015_jpg

W wyposażeniu PEUGEOT 2008 pojawia się także funkcja Mirror Screen, wykorzystująca protokół MirrorLinkTM i Apple Carplay®, a także kamera cofania, Active City Brake i Park Assist, które w tym segmencie są rzadkością.

peugeot_2008_testdrive_1506tc095_jpg

Wszystkie wersje 2008 zwracają uwagę doskonałym zachowaniem na drodze. Silniki Euro6 zapewniają wysoką przyjemność jazdy w połączeniu z niskim zużyciem paliwa. Cztery wersje nowego modelu, w tym wersja z silnikiem 1.2 PureTech 130 S&S z manualną 6-cio przełożeniową skrzynią biegów , mogą się poszczycić pozycją Best in Class w swoim segmencie.

Bogato wyposażony Peugeot 208 w serii specjalnej STYLE

Nowy PEUGEOT 2008 – kompaktowy SUV marki

PEUGEOT 2008 już w momencie pojawienia się na rynku w 2013 r. szybko zdobył uznanie klientów dzięki charakterystycznemu stylowi i pewnemu zachowaniu na drodze. Łączna sprzedaż na całym świecie wyniosła 515 tys. sztuk[1], a przejawem sukcesu sprzedażowego w Europie było miejsce wśród trzech najpopularniejszych modeli w tym segmencie.

PEUGEOT_2008_1802STYP023

Dziś PEUGEOT 2008 pokazuje nową mocniejszą, atrakcyjną i wyrazistą – stylistykę SUV-a, która ma mu pomóc w umocnieniu jego pozycji rynkowej. Poszerzone nadkola, nowy grill i osłony podwozia, ale też nowy kolor lakieru Czerwony Ultimate podkreślają emaującą z sylwetki moc i solidną konstrukcję.

PEUGEOT_2008_1802STYP002

Nowa gama obejmuje poziomy wyposażenia Access, Active i Allure oraz najbardziej luksusową wersję GT Line. Ta nowa odmiana, która pojawi się we wszystkich modelach PEUGEOT, proponuje sportowe wykończenia w eleganckiej tonacji czarno-czerwonej.

PEUGEOT_2008_1802STYP003

PEUGEOT i-Cockpit® idealnie oddaje styl jazdy modelem 2008  łączącym intuicyjność, dynamikę i bezpieczeństwo.

Grip Control, system optymalizacji trakcji w warunkach słabej przyczepności, zapewnia nowemu modelowi sprawne poruszanie się w każdym terenie. Dlatego też 2008 jest wyposażony w specjalne opony całoroczne Mud & Snow, przystosowane również do jazdy w zimie.

PEUGEOT_2008_1802STYP005

W wyposażeniu PEUGEOT 2008 pojawia się także funkcja Mirror Screen, wykorzystująca protokół MirrorLinkTM i Apple Carplay®, a także kamera cofania, Active City Brake i Park Assist, które w tym segmencie są rzadkością.

PEUGEOT_2008_1802STYP010

Wszystkie wersje 2008 zwracają uwagę doskonałym zachowaniem na drodze. Silniki Euro6 zapewniają wysoką przyjemność jazdy w połączeniu z niskim zużyciem paliwa. Cztery wersje nowego modelu, w tym wersja z silnikiem 1.2 PureTech 130 S&S z manualną 6-cio przełożeniową skrzynią biegów , mogą się poszczycić pozycją Best in Class w swoim segmencie.

 PEUGEOT_2008_1802STYP008

 

PEUGEOT 2008 – w skrócie

Kompaktowy SUV PEUGEOT 2008 to model niezwykle wyrazisty. Zwraca uwagę doskonałym zachowaniem na drodze i zapewnia unikalną przyjemność jazdy, która wręcz uzależnia.

Stylistyka nowego modelu nawiązuje do kanonów tego segmentu, mocno eksponując jednocześnie moc i solidność konstrukcji. Poszerzone nadkola, pionowy grill i osłony podwozia chronią karoserię, a także pasażerów auta. Charakterystyczna linia dachu, relingi dachowe, ozdobne listwy w drzwiach tylnych i spojler przykuwają uwagę wysmakowanym designem.

Czarne klosze reflektorów i charakterystyczne tylne światła przypominające ślad pazurów wykonane w technologii 3D i  stanowią widoczny z daleka znak rozpoznawczy. Innowacyjne oświetlenie kabiny podkreśla wysoką klasę użytych materiałów i staranne wykończenie każdego elementu.

Nowa wersja GT Line proponuje sportowej elegancką, czarno-czerwonej kolorystykę. Pojawi się ona we wszystkich modelach marki zgodnie z strategią repozycjonowania w górę segmentu gamy marki.

Tylna kanapa dzielona w układzie 1/3-2/3 umożliwia zwiększenie pojemności bagażnika z 410 do 1400 litrów jednym ruchem ręki.

PEUGEOT i-Cockpit® to gwarancja niespotykanych w tych segmencie doznań z jazdy. Zapewnia intuicyjną, dynamiczną i bezpieczną jazdę.

Grip Control, system optymalizacji trakcji w warunkach słabej przyczepności, jest dostępny zarówno w wersjach z silnikiem benzynowym jak i wysokoprężnym ze skrzynią manualną i automatyczną. Są one wyposażone w specjalne całoroczne opony Mud & Snow przystosowane również do jazdy w zimie Goodyear Vector 4Seasons – zapewniające doskonałe parametry użytkowe niezależnie od pory roku.

Funkcja Mirror Screen umożliwia kierowcy wyświetlenie na ekranie dotykowym samochodu ekranu smartfona kompatybilnego z protokołem MirrorLinkTM[1] lub Apple Carplay®[2].

PEUGEOT 2008 to model, który ułatwia codzienną poruszanie się po mieście. System aktywnego hamowania Active City Brake pozwala zmniejszyć skutki wypadków lub wręcz ich uniknąć. Park Assist zapewnia automatyczne parkowanie. Kamera cofania wyświetla na ekranie linie obrysowe samochodu ułatwiając manewrowanie.

Gama 2008 jest wyposażona w silniki Euro6 PureTech i BlueHDi z manualnymi i automatycznymi skrzyniami biegów. Dysponują one mocą od 82 do 130 KM, przy umiarkowanej emisji CO2 w przedziale od 90 do 114 g/km. Silniki BlueHDi spełniają wymagania normy Euro6 dzięki unikatowemu połączeniu systemu SCR z filtrem cząstek stałych pracującym w oparciu o specjalny dodatek do paliwa – najskuteczniejszą technologię dostępną na rynku. Cztery wersje nowego modelu, w tym wersja z silnikiem 1.2 l PureTech 130 S&S z manualną skrzynią biegów o 6 przełożeniach, mogą się poszczycić pozycją Best in Class w swoim segmencie.

Atrakcyjny SUV

Nowy SUV PEUGEOT 2008 to samochód o mocnej osobowości, budzący pragnienie wyruszenia na spotkanie z przygodą. Stawi czoła różnym nawierzchniom, a jego stylistyka zwraca uwagę mocnym stylem pasa przedniego. W samym centrum solidnego, pionowego grilla z ciekawie wyprofilowanym poziomym ożebrowaniem umieszczono logo lwa. Precyzyjnie zarysowane, wyraziste obramowanie grilla mocno odcina się od poziomej maski.

Dynamiczna linia nadwozia biegnie aż do dachu, gdzie pojawia się charakterystyczne wyprofilowanie w kształcie fali nad tylną częścią kabiny. W połączeniu z relingami dachowymi daje unikatowy efekt stylistyczny.

Klapa bagażnika schodzi aż do tylnego zderzaka, zapewniając bardzo niski próg załadunku na wysokości zaledwie 60 cm. Tylny zderzak stanowi część solidnego czarnego pasa ochronnego otaczającego nadwozie 2008. Obejmuje on przednie i tylne zderzaki, osłony podwozia, nakładki na nadkola i osłony progów, zapewniając ochronę karoserii samochodu.

Dopracowane detale górnej części nadwozia: uszczelki wokół szyb, relingi dachowe, listwa ozdobną w tylnych drzwiach czy spojler stanowią widoczną oznakę wyraźnie wyższego poziomu wykończenia. Podkreślają również kontrast z dolną częścią nadwozia, o zwiększonym prześwicie.

Kształt i precyzyjną linię nadwozia doskonale podkreślają nowe kolory lakieru: czerwony Ultimate, przejęty z modelu 308 GTi oraz zielony Emerald. W ofercie będzie dostępnych dziewięć kolorów nadwozia, w tym pięć metalizowanych i dwa niemetalizowane.

Do dynamicznego wyglądu 2008 przyczynia się również układ świateł o typowej dla marki elegancji. Przednie reflektory o kocim spojrzeniu, sprawiające wrażenie „wykrojonych w nadwoziu” zwracają uwagę zaawansowanym technologicznie kloszem, stanowiącym połączenie chromu i czerni. Tylne światła przyciągają wzrok ciepłym kolorem charakterystycznych śladów pazurów w nowej wersji z głębokim efektem 3D.

Stanowią one obramowanie tylnej klapy, pod którą kryje się pojemny i funkcjonalny bagażnik. Jego pojemność można zwiększyć jednym ruchem ręki z 410 do 1400 litrów dzięki tylnej kanapie dzielonej w układzie 1/3-2/3. Wystarczy nacisnąć na przycisk umieszczony w górnej części oparcia, by je złożyć. Siedzisko składa się automatycznie. Bagażnik, praktyczny w najdrobniejszych szczegółach, został wyposażony w zaczepy do mocowania przewożonych rzeczy oraz dwa schowki po bokach, jeden z pasem mocującym, a drugi z siatką. Pod podłogą bagażnika znajduje się dodatkowy schowek o pojemności 22 litrów.

Kabina, stanowiąca jedyną tego typu propozycję w segmencie SUV-ów, zachwyca wysoką jakością i precyzją wykończenia. Zawansowane technologicznie oświetlenie ambientowe dodaje wnętrzu kabiny elegancji i lepiej wydobywa wysokiej klasy, przyjemne w dotyku materiały wykończeniowe. W opcji w kabinie może się pojawić kierownica pokryta pikowaną skórą, doskonale dopasowana do mieszka dźwigni zmiany biegów, uchwytu hamulca ręcznego i podłokietników w drzwiach.

Kierowca siedzący w komfortowym fotelu dysponuje doskonale doświetloną kabiną i może skupić się na PEUGEOT i-Cockpit®. W zależności od wybranego wyposażenia samochód może posiadać panoramiczny szklany dach z listwami świetlnymi albo podświetlany dach o laserowo wykończonej powierzchni.

Niezależnie od miejsca każdy z pasażerów dysponuje licznymi, starannie zaprojektowanymi schowkami, które łatwo zauważyć dzięki przednim i tylnym lampkom sufitowym z diodami LED: kieszenie w przednich drzwiach, schowek w desce rozdzielczej, schowek i uchwyty na puszki obok dźwigni zmiany biegów, zamykany schowek w konsoli, kieszenie w oparciach przednich foteli… Łączna pojemność schowków wynosi 24 litry. Klucze, smartfony i inne potrzebne na co dzień przedmioty z łatwością znajdą odpowiednie miejsce.

 Pojawia się również nowy poziom wykończenia. Gama obejmuje obecnie poziomy Access, Active i Allure oraz nową najbardziej luksusową wersję GT Line. Ta sportowa i elegancka odmiana będzie dostępna w całej gamie modeli PEUGEOT.

2008 GT Line jest wyposażony w unikatowe obręcze kół 17’’ Eridan w kolorze czarnym z diamentowym połyskiem. Oferowany w innych wersjach chrom został tu zastąpiony czarnymi elementami: czarne są obramowania grilla i świateł przeciwmgielnych, obudowy lusterek bocznych czy relingi dachowe. Ożebrowanie grilla otrzymuje czarne, chromowane wykończenie, z czerwonym sportowym oznaczeniem, a w tylnej osłonie podwozia pojawia się sportowa końcówka wydechu. Na przednich błotnikach i tylnej klapie umieszczono monogram GT Line.

Wnętrze kabiny utrzymane jest również w sportowym stylu, widocznym natychmiast po otwarciu drzwi: nakładki na progi ze stali nierdzewnej z oznakowaniem PEUGEOT, aluminiowe pedały i dywaniki z czerwonym obramowaniem. Umieszczone wysoko zegary są oświetlone biegnącą wokół listwą czerwonych diod LED, które stanowią nawiązanie do podświetlenia RedLine ekranu dotykowego. Na siedzeniach i tylnej kanapie, podłokietnikach w drzwiach, mieszku i gałce dźwigni zmiany biegów oraz kompaktowej kierownicy pojawiają się czerwone przeszycia. Kierownica i gałka dźwigni zmiany biegów są wykończone wysokiej klasy skórą licową. Uwagę zwraca również czerwona linia na pasach bezpieczeństwa, stanowiąca nawiązanie do wykończonych na czerwono narożników przednich drzwi.

SUV zapewniający unikatowe doznania

Projekt kompaktowego SUVA marki PEUGEOT został poprzedzony szeroko zakrojoną analizą w celu zaoferowania jak najlepszych doświadczeń z jazdy. PEUGEOT i-Cockpit® idealnie oddaje styl jazdy PEUGEOT 2008 łączącym intuicyjność, dynamikę i bezpieczeństwo.

To także pozbawione wszelkich zbędnych elementów miejsce kierowcy sprzyjające koncentracji uwagi. Dla kierowcy siedzącego za kierownicą wszystko jest oczywiste. Prowadzenie samochodu staje się synonimem przyjemności. PEUGEOT i-Cockpit® przywraca pragnienie cieszenia się jazdą samochodem.

Rzut oka na jezdnię, ruch kompaktową kierownicą zapewniają precyzyjne prowadzenie samochodu i doskonałe, intuicyjne wyczucie drogi. Kompaktowa kierownica ułatwia prowadzenie – samochód w naturalny sposób obiera pożądany tor jazdy. Zapewnia również bardziej komfortową pozycję ciała dzięki mniejszemu rozwarciu ramion i niżej ułożonym dłoniom, które są mniej podatne na zmeczenie.

Nie tracąc drogi z oczu, kierowca może sprawdzić wszystkie informacje dotyczące jazdy. Są one umieszczone w osi jego pola widzenia na umieszczonych wysoko zegarach w obramowaniu oswietlenia LED. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu kontrola wyposażenia samochodu wymaga mniejszej koncentracji psychicznej i fizycznej.

Lewą ręką kierowca może włączyć i zmienić ustawienia regulatora i ogranicznika prędkości, a prawą obsługiwać smartfon za pomocą ekranu dotykowego o przekątnej 7’’. Na ekranie pojawia się również obraz z kamery cofania przedstawiający widok z tyłu samochodu. Umożliwia on również obsługę funkcji Park Assist wspomagającej parkowanie. Prawą ręką kierowca steruje również pokrętłem Grip Control, za pomocą którego może wybrać jeden z pięciu trybów jazdy.

Wraz PEUGEOT i-Cockpit® prowadzenie samochodu staje się źródłem unikatowych doznań.

System Grip Control, z umieszczonym na środkowej konsoli pokrętłem sterowania, zwiększa zakres użytkowania PEUGEOTA 2008 poprzez dostosowanie pracy napędu auta do jazdy po nawierzchni o słabej przyczepności. Ten chroniony patentem system świetnie się sprawdza z dużym, wynoszącym 160 mm prześwitem i rekomendowanymi do jazdy w zimie oponami Mud & Snow Goodyear Vector 4Seasons, zapewniającymi pełną skuteczność napędu o każdej porze roku.

Uniwersalny i elastyczny system Grip Control optymalizuje skuteczność napędu w zależności od rodzaju pokonywanego terenu poprzez sterowanie napędem przednich kół. Umożliwia on kierowcy zachowanie ciągłej, pełnej kontroli nad pojazdem. Kierowca może w każdej chwili zdać się na inteligencję systemu, wybierając tryb Standard, bądź też za pomocą pokrętła wybrać inny tryb:

 • Standard – do jazdy w normalnych warunkach drogowych ze sporadycznym ryzykiem poślizgu / buksowania kół.
 • Śnieg – tryb bezzwłocznie dostosowujący napęd każdego z przednich kół do zmieniającej się przyczepności nawierzchni. Powyżej 50 km/h system automatycznie przełącza się z tego trybu na tryb Standard.
 • Off-Road – umożliwia bezpieczne i bezstresowe poruszanie się w śliskim terenie (błoto, mokra trawa, itp.). Umożliwia on ruszanie z miejsca w szczególnie trudnych warunkach i przenosi maksimum momentu obrotowego na koło zachowujące największą przyczepność. Działający na podobieństwo mechanizmu różnicowego o ograniczonym poślizgu, tryb ten szczególnie dobrze sprawdza się na drogach gruntowych i pozostaje aktywny do prędkości 80 km/h.
 • Piasek – w tym trybie system utrzymuje jednoczesny poślizg obydwu kół pędnych, aby ułatwić ruszanie z miejsca w grząskim terenie i ograniczyć ryzyko zakopania się w piasku. Tryb ten pozostaje aktywny do 120 km/h, po czym przełącza się na tryb Standard.
 • ESP Off – w tym trybie kierowca ma możliwość całkowitej dezaktywacji układu ESP i Grip Control do prędkości 50 km/h i może samodzielnie kontrolować właściwości trakcyjne samochodu.

System Grip Control jest dostępny w wersjach z silnikami o mocy powyżej 100 KM, niezależnie od tego, czy są sprzężone z manualną czy też automatyczną skrzynią biegów i czy jest to auto z oponami 16- czy 17-calowymi. Umożliwia on pełne wykorzystanie potencjału PEUGEOT 2008 i wykazanie jego wzorcowego zachowania na drodze w każdym terenie.

Takie osiągi auta są możliwe dzięki jego niewielkiej masie (zaledwie 1045 kg w wersji podstawowej) i czterem wariantom układu jezdnego. Sprężyny, amortyzatory, stabilizator poprzeczny, przednie zawieszenie i belka tylnego zawieszenia są odpowiednio dobierane, aby zapewnić autu jak najlepsze właściwości jezdne z każdym z montowanych w nim silników. Stabilność nadwozia jest doskonała w każdych warunkach. Charakterystyka pracy układu kierowniczego jest dostosowana do każdego wariantu układu jezdnego, aby dzięki kompaktowej kierownicy zapewnić jak najlepsze wyczucie drogi.

SUV  zaawansowany technologicznie

Zaawansowane technologie pokładowe modelu PEUGEOT 2008 ułatwiają codzienne użytkowanie samochodu. Są wśród nich takie funkcje, jak Mirror Screen, kompatybilna z MirrorLinkTM[1] czy Apple Carplay®[2], umożliwiające wyświetlanie na ekranie dotykowym pojazdu treści z smartfona kierowcy. Dzięki nim może on korzystać ze swoich aplikacji w intuicyjny i bezpieczny sposób. Z  powodów bezpieczeństwa dostęp do nich jest uzależniony od stanu samochodu w danej chwili. Jeśli auto jest w ruchu, dostępne są wyłącznie aplikacje przydatne podczas prowadzenia.

Dostępne są również takie aplikacje jak Start My Peugeot (pokładowa, cyfrowa dokumentacja auta), iCoyote, czyli społecznościowa aplikacja informacji o ruchu drogowym i strefach niebezpiecznych czy też Parkopedia ułatwiająca znajdowanie wolnych miejsc na parkingach.

Mając na uwadze zwiększanie bezpieczeństwa jazdy po mieście, PEUGEOT 2008 został wyposażony w system aktywnego hamowania Active City Brake w razie wykrycia ryzyka kolizji. Pozwala on uniknąć zderzenia lub ograniczyć jego skutki podczas jazdy po mieście. W tym celu przy górnej krawędzi przedniej szyby zainstalowany został czujnik laserowy krótkiego zasięgu (LIDAR). Umożliwia wykrywanie przeszkód takich jak inne pojazdy znajdujące się na tym samym pasie ruchu, stojące lub poruszające się w tym samym kierunku.

Przy prędkościach do 30 km/h, w razie braku reakcji ze strony kierowcy, Active City Brake powoduje automatyczne zadziałanie układu hamulcowego z pełną siłą w celu zmniejszenia różnicy prędkości między samochodem a przeszkodą. Automatyczne hamowanie może sięgnąć nawet 10 m/s².

Dzięki automatyzacji manewrów parkowania system Park Assist pozwala maksymalnie wykorzystać kompaktową budowę PEUGEOT 2008, ułatwiając poruszanie się po mieście. Po aktywacji tej funkcji kierowca wybiera na ekranie dotykowym rodzaj manewru parkowania. Następnie czujniki ultradźwiękowe określają wymiary wolnych miejsc, sygnalizując kierowcy miejsce wystarczające do zaparkowania auta. Park Assist parkuje wówczas auto wykorzystując elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, a kierowcy pozostaje jedynie kontrolowanie otoczenia i przemieszczania się samochodu. Podczas jazdy na wstecznym biegu kamera cofania wyświetla na ekranie gabaryty auta za pomocą kolorowych linii.

Równie prosty jest wyjazd z miejsca postojowego. Wystarczy ponownie skorzystać z inteligentnego systemu Park Assist, również na pochyłości, dzięki funkcji Hill Assist.

Dzięki opływowym kształtom i niewielkiej masie SUV-a PEUGEOT 2008, szeroka gama montowanych w nim silników Euro 6 pozwala na wszelkie rodzaje użytkowania tego auta przy umiarkowanym poziomie zużycia paliwa i emisji CO2. Emisja ta utrzymuje się w granicach od 90 do 114 g/km, w szczególności dzięki czterem silnikom Best in Class w swoim segmencie.

Opracowana w całości przez Grupę nowa generacja benzynowych, 3-cylindrowych silników PureTech jest powszechnie ceniona z uwagi na swoje zalety. Zapewniające dużą przyjemność jazdy przy zachowaniu umiarkowanego poziomu zużycia paliwa i emisji CO2 silniki PureTech są wyjątkowo lekkie. W stosunku do 4-cylindrowego silnika o porównywalnej mocy, wersja wolnossąca jest o 21 kg lżejsza, a wersja z turbodoładowaniem – o 12 kg.

Ta druga jest wyposażona w wysokociśnieniowy układ bezpośredniego wtrysku (200 barów) i najnowszej generacji turbinę o wysokiej wydajności (240 000 obr/min). Wyróżnia się ona wysokim jak na tę pojemność skokową momentem obrotowym, wynoszącym 205 Nm przy 1 750 obr/min w wersji 110 KM i 230 Nm w wersji 130 KM. Ponadto silniki PureTech wyróżniają się wyjątkową żywiołowością i stałą mocą aż do 6500 obr/min, zapewniając przy tym wysoki poziom komfortu akustycznego.

Ten uniwersalny 3-cylindrowy silnik może współpracować z trzema typami skrzyń biegów: manualną, 5-przełożeniową, manualną 6-przełożeniową i automatyczną 6-przełożeniową. W ostatnim przypadku chodzi o nową automatyczną skrzynię biegów EAT (Efficient Automatic Transmission 6) produkowaną przez firmę Aisin. Zastosowana w niej technologia Quickshift zapewnia wysoki poziom komfortu prowadzenia dzięki bardzo płynnym i szybkim zmianom biegów. Ponadto dzięki zmniejszeniu wewnętrznych oporów tarcia oraz wewnętrznych poślizgów poprzez zastosowanie przekładni hydrokinetycznej o regulowanym sprzęgle ryglującym zapewnia ona skrajne obniżenie emisji CO2.

Gama silników benzynowych SUV-a PEUGEOT 2008 składa się z 5 jednostek:

 • 2 PureTech 82, manualna, 5-przełożeniowa skrzynia biegów, 4,9 l/100 km, tj. 114 g CO2/km,
 • 2 PureTech 82, zautomatyzowana, 5-przełożeniowa skrzynia biegów, 4,4 l/100 km, tj. 102 g CO2/km,
 • 2 PureTech 110, manualna, 5-przełożeniowa skrzynia biegów, 4,4 l/100 km, tj. 103 g CO2/km,
 • 2 PureTech 110 S&S, automatyczna, 6-przełożeniowa skrzynia biegów (EAT6), 4,8 l/100 km, tj. 110 g CO2/km, Best in Class w swoim segmencie,
 • 2 PureTech 130 S&S, manualna, 6-przełożeniowa skrzynia biegów, 4,8 l/100 km, tj. 110 g CO2/km, Best in Class w swoim segmencie.

Silnik wysokoprężny 1.6 BlueHDi został wyposażony w unikalną technologię Selective Catalytic Reduction (SCR) z filtrem cząstek stałych (FAP) aktywowanym specjalnym dodatkiem do paliwa. Silnik ten wyróżnia się bardzo wysoką kulturą pracy i rekordowo niskim zużyciem paliwa niezależnie od wersji – 75, 100 czy 120-konnej.

Technologia SCR jest najskuteczniejszą dostępną na rynku technologią neutralizacji tlenków azotu (NOx). Jest to jedyna technologia umożliwiająca obniżenie emisji NOx-ów nawet o 90%. System ten, umiejscowiony przed aktywowanym filtrem FAP, bardzo wcześnie włącza się do działania. Takie umiejscowienie było możliwe ze względu na możliwość regeneracji filtra FAP w niższych temperaturach niż w przypadku innych technologii FAP stosowanych przez konkurencję. Filtr FAP pracujący w oparciu o specjalny dodatek do paliwa eliminuje 99,9% liczby cząstek.

Tak wysoka skuteczność redukcji NOx-ów pozwala zoptymalizować zarówno emisję CO2 jak i zużycie paliwa, nawet o 4 % w porównaniu do silników EURO 5.

Gama silników wysokoprężnych SUV-a PEUGEOT 2008 obejmuje 6 jednostek, emitujących bez wyjątku poniżej 100 g CO2 / km:

 • 6 BlueHDi 75, z manualną skrzynią biegów o 5 przełożeniach, 3,7 l/100 km, emitujący 97 g CO2/km, Best in Class w swoim segmencie,
 • 6 BlueHDi 100, z manualną skrzynią biegów o 5 przełożeniach, 3,7 l/100 km, emitujący 97 g CO2/km,
 • 6 BlueHDi 100 S&S, z manualną skrzynią biegów o 5 przełożeniach, 3,5 l/100 km, emitujący 90 g CO2/km, wersja o niskim zużyciu paliwa,
 • 6 BlueHDi 100 S&S, z manualną skrzynią biegów o 5 przełożeniach, 3,6 l/100 km, emitujący 95 g CO2/km,
 • 6 BlueHDi 100 S&S, z zautomatyzowaną skrzynią biegów o 6 przełożeniach, 3,6 l/100 km, emitujący 95 g CO2/km,
 • 6 BlueHDi 120 S&S, z manualną skrzynią biegów o 6 przełożeniach, 3,7 l/100 km, emitujący 96 g CO2/km, Best in Class w swoim segmencie.

PEUGEOT 2008 wyróżnia się w segmencie kompaktowych SUV-ów. Auto przyciąga wzrok siłą charakteru i unikalnym połączeniem solidności z francuskim wyrafinowaniem. Dostarcza użytkownikom unikalnych doznań dzięki kokpitowi PEUGEOT i-Cockpit®, zaawansowanym technologiom i wzorcowemu zachowaniu na drodze. Jazda PEUGEOTEM 2008, to przyjemność, która uzależnia.

[1] Na koniec grudnia 2015 r.

[1]MirrorLinkTM jest protokołem łączności opracowanym przez Car Connectivity Consortium, obejmujące m.in. największych producentów samochodów, telefonów komórkowych i deweloperów aplikacji.

[2] Apple Carplay® jest protokołem łączności Apple.

[1]MirrorLinkTM jest protokołem łączności opracowanym przez Car Connectivity Consortium, obejmujące m.in. największych producentów samochodów, telefonów komórkowych i deweloperów aplikacji.

[2] Apple Carplay® jest protokołem łączności Apple.

PEUGEOT zwycięzcą Rajdu Dakar 2016 !!!!!!!!!!!!!

sobota, 16 stycznia 2016 r.

CASTERA DAVID PEUGEOT ambiance portrait ELENA DANIEL PEUGEOT ambiance portrait COTTRET JEAN PAUL PEUGEOT ambiance portrait Bruno Famin PETERHANSEL STEPHANE (fra) PEUGEOT ambiance portrait LOEB SEBASTIEN (fra) PEUGEOT ambiance portrait DESPRES CYRIL (fra) PEUGEOT ambiance portrait during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 13 / Stage 13, Villa Carlos Paz – Rosario, from January 16, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

CASTERA DAVID PEUGEOT ambiance portrait ELENA DANIEL PEUGEOT ambiance portrait COTTRET JEAN PAUL PEUGEOT ambiance portrait Bruno Famin PETERHANSEL STEPHANE (fra) PEUGEOT ambiance portrait LOEB SEBASTIEN (fra) PEUGEOT ambiance portrait DESPRES CYRIL (fra) PEUGEOT ambiance portrait during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 13 / Stage 13, Villa Carlos Paz – Rosario, from January 16, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

 

W dwadzieścia sześć lat od swego ostatniego zwycięstwa PEUGEOT znowu, po raz piąty w historii, wygrywa Rajd Dakar. Samochodem PEUGEOT 2008 DKR, z napędem na jedną oś, triumfuje najbardziej doświadczona i utytułowana załoga zespołu: Stéphane PETERHANSEL/Jean-Paul COTTRET.

 • PEUGEOT wygrywa Rajd Dakar, startując w nim po raz drugi od czasu, gdy rajd odbywa się w całości na kontynencie południowoamerykańskim.

 

 • Wyniki załóg PEUGEOT 2008 DKR w edycji 2016 Rajdu Dakar: 9 wygranych etapów na 12; w tym 7 zwycięstw podwójnych, a wśród nich trzy potrójne.
 • W 25 lat po swoim pierwszym triumfie w Rajdzie Dakar (wówczas jako motocyklista), Stéphane Peterhansel zwycięża Rajd Dakar po raz dwunasty i od teraz ma na swoim koncie 12 wygranych edycji (sześć na motocyklu oraz sześć za kierownicą samochodu, odniesionych wspólnie z pilotem Jean-Paulem Cottret).
 • Załogi Cyril Despres/David Castera i Sébastien Loeb/Daniel Elena sprawiły w tej edycji Rajdu Dakar prawdziwą niespodziankę, docierając do mety i zajmując, odpowiednio, miejsca szóste i dziewiąte.
 • Rajd ukończyły trzy z czterech PEUGEOT 2008 DKR. Kierowca Carlos Sainz i jego pilot Lucas Cruz, jeszcze na cztery dni przed metą Rajdu Dakar liderzy klasyfikacji generalnej, nie reprezentują zespołu Peugeot Total na końcowym podium, ale wyraźnie przyczynili się do wspólnego zwycięstwa.

Nowy wpis do kroniki zwycięstw

Dla PEUGEOT kolejna wygrana w Rajdzie Dakar stanowi uzupełnienie bogatej kroniki sukcesów odnoszonych w różnych dyscyplinach sportu samochodowego. Jest to czwarty triumf na trasie rajdu – trzy poprzednie miały miejsce w latach 1987-90, gdy wówczas Rajd Paryż-Dakar odbywał się jeszcze w Afryce. Osiągnięcie to zajmuje miejsce wśród innych imponujących zwycięstw marki PEUGEOT, takich jak wygrane w wyścigu długodystansowym 24H Le Mans, wyścigu górskim na Pikes Peak i w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC).

Równie istotny jest fakt, że PEUGEOT dopiero rok temu, po wieloletniej przerwie wrócił do udziału w Rajdzie Dakar – już organizowanym w Ameryce Południowej – i zwyciężył w swoim zaledwie drugim starcie. Do mety rajdu dotarły trzy z czterech uczestniczących załóg PEUGEOT 2008 DKR.

Osiągnięcie tego wyniku z pewnością nie byłoby możliwe, gdyby nie wzajemna pomoc jakiej załogi zespołu wielokrotnie udzielały sobie nawzajem na trasie. Równie ważnym czynnikiem dla końcowego sukcesu była praca „prawdziwych bohaterów działających w cieniu” czyli mechaników zespołu. Na oddzielne podkreślenie zasługuje świetny wynik Cyrila Despresa. Ten były motocyklista (i pięciokrotny zwycięzca Rajdu Dakaru na motocyklach) już w drugiej edycji rajdu, w której uczestniczy jako kierowca samochodu, przyczynił się do jednej z siedmiu wygranych etapowych. Co więcej, pod koniec rajdu Despres odegrał nieplanowaną, a niezwykle ważną rolę anioła stróża, kilkakrotnie przychodząc z pomocą swoim kolegom-konkurentom z zespołu. Takie sytuacje zostają w pamięci zawodników i współtworzą legendę tej niezwykłej imprezy.

„Mr DAKAR” znowu triumfuje

Stéphane Peterhansel i Jean-Paul Cottret, załoga PEUGEOT 2008 DKR z numerem startowym 302, wykorzystała w pełni całe posiadane doświadczenie i na mecie rajdu w Rosario staje na najwyższym stopniu podium*. Jest to szóste wspólne zwycięstwo tych dwóch zawodników, jako załogi samochodu. Stéphane Peterhansel wygrywa Rajd Dakar po raz dwunasty, wcześniej bowiem triumfował w nim sześciokrotnie jako motocyklista. W ten sposób, w 25 lat po swojej pierwszej wygranej edycji najtrudniejszego rajdu terenowego świata, „Mr Dakar” poprawia własny niezrównany rekord.

MISJA ZESPOŁOWA

W ciągu dwóch tygodni uczestnicy Rajdu Dakar mieli do pokonania trasę liczącą łącznie 9500 km na terytoriach Argentyny i Boliwii. Rywalizację utrudniały ekstremalne warunki pogodowe i wysokości sięgające 4800 m n.p.m. Zespół Peugeot Total podjął to zadanie, wystawiając na start jedną z najbardziej imponujących drużyn w historii Rajdu Dakar. Do trzech załóg pamiętanych z edycji ubiegłorocznej – składu Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret, Carlos Sainz/Lucas Cruz oraz Cyril Despres/David Castera, mającego na swoim koncie łącznie 17 wygranych edycji Rajdu Dakar – dołączyli dziewięciokrotni Rajdowi Mistrzowie Świata (WRC) Sébastien Loeb i jego pilot Daniel Elena, debiutujący w tym legendarnym rajdzie terenowym.

ZADANIE TECHNICZNE

Wszystkie załogi zespołu osiągały swoje sukcesy dysponując identycznymi samochodami – czterema egzemplarzami nowego PEUGEOT 2008 DKR. Inżynierowie Peugeot Total pracowali nad modyfikacjami i przygotowaniem tego modelu bez przerwy przez cały rok, od czasu zebrania trudnych doświadczeń w ubiegłorocznej edycji Rajdu Dakar – pierwszej, w której PEUGEOT wziął udział od czasu przeniesienia rajdu do Ameryki Południowej. Nowy PEUGEOT 2008 DKR, niższy, szerszy, dłuższy i mocniejszy od ubiegłorocznego poprzednika, od samego początku pokazał pełnię swoich możliwości. Samochód zachował napęd tylko na jedną oś – nietypowy wobec powszechnie stosowanego w rajdach terenowych napędu 4×4 – i pomimo tego doskonale radził sobie w każdym terenie, dowodząc słuszności decyzji konstrukcyjnych podjętych na etapie projektowania pojazdu.

DWA TYGODNIE DRAMATYCZNYCH PRZETASOWAŃ

Załogi zespołu Peugeot Total wysunęły się na czoło klasyfikacji rajdu już od pierwszego rozegranego etapu. Pierwszym zwycięzcą etapowym i liderem w tabeli został Sébastien Loeb, wykorzystujący swe ogromne doświadczenie kierowcy rajdowego, zebrane na drogach podobnych do tras początkowej fazy Rajdu Dakar. Wkrótce później na listę zwycięzców wpisali się także Stéphane Peterhansel i Carlos Sainz. Załogi PEUGEOT 2008 DKR triumfowały grupowo, w pierwszym tygodniu rywalizacji zapisując na swoim koncie sześć wygranych podwójnych, w tym dwie potrójne na sześć pokonanych etapów. W tej sytuacji również w klasyfikacji generalnej zawodnicy zespołu zapewnili sobie trzy pierwsze miejsca. W całym zespole z dnia na dzień rosły emocje – radość i duma, ale i napięcie w oczekiwaniu kolejnych trudności. Po pokonaniu położonych na ogromnych wysokościach płaskowyżów boliwijskich, na półmetku rajdu czyli w dniu odpoczynku w Salta liderem Rajdu Dakar był Loeb, a kolejne pozycje zajmowali Peterhansel i Sainz.

Drugi tydzień zmagań przyniósł więcej tras o innym charakterze – przede wszystkim bezdroża, przeprawy przez strumienie i odcinki prowadzące przez piaszczyste wydmy. Kolejne trudne etapy dostarczały coraz to nowych dawek dramatycznych przygód i rozczarowań, kończąc się dużymi różnicami czasowymi na mecie. W terenie powodującym mocne przetasowania w kolejności załóg, szanse na końcowe zwycięstwo stracili najpierw Sébastien Loeb (wypadek, strata czasowa na naprawdę auta), a następnie Carlos Sainz, który po 10. etapie odpadł z dalszej walki. Cyril Despres stracił dużo czasu na trasie 5. etapu z powodu usterki turbosprężarki. W tej sytuacji w zespole zarysowała się wyraźna strategia. Pretendentem do zwycięstwa pozostał Stéphane Peterhansel. Od tej pory to on miał walczyć o utrzymanie prowadzenia, a zadaniem dwóch pozostałych załóg było eskortowanie go oraz wspieranie na trasie i stała gotowość do pomocy, by zwiększać w ten sposób szanse wygranej zespołu Peugeot Total. Peterhansel spisał się doskonale, zwyciężając kluczowy etap na słynnych wydmach Fiambali. Dzięki temu po dziesięciu z trzynastu etapów Francuzi plasowali się na pierwszym miejscu z przewagą godziny nad najbliższym z rywali i pozostała im uważna, bezpieczna jazda do mety.

Do zobaczenia w roku 2017!

POWIEDZIELI NA MECIE…

Bruno Famin, dyrektor Peugeot Sport

„Uzyskane wyniki przekraczają nasze oczekiwania, bowiem przybyliśmy tu po to, by zademonstrować potencjał naszego samochodu. Okazało się, że radziliśmy sobie znakomicie przez cały czas trwania rajdu, w każdym terenie i w każdych warunkach. Nasze samochody na mecie oznaczają, że zadanie techniczne, jakie stawialiśmy przed sobą jako zespół, zostało osiągnięte. Po drodze zdarzały się nam różne drobne usterki mechaniczne aut, z czego wnioskujemy, że nasz PEUGEOT 2008 DKR ma jeszcze pewne pole do dalszego rozwoju, które będziemy mogli wykorzystać. Jesteśmy zachwyceni wynikami i mamy nadzieję, że w przyszłym roku potwierdzimy je, być może nawet osiągając potrójne zwycięstwo na mecie!”

Stéphane Peterhansel (kierowca zwycięskiego PEUGEOT 2008 DKR)*

„Moja satysfakcja jest bez granic! Przed startem nie śmiałem myśleć o takim wyniku. Miałem wrażenie, że zespół jest na to jeszcze nieco za młody, tymczasem w naszej pracy wszystko funkcjonowało perfekcyjnie. Kolejną niespodziankę sprawił mi fakt, że samochód okazał się tak konkurencyjny na odcinkach specjalnych o charakterze podobnym do tras rajdów WRC. W tych etapach starałem się trzymać niedaleko za moimi kolegami, wiedziałem jednak, że Carlos i Sébastien, specjaliści od takich dróg, będą szybsi ode mnie.

Dobrze rozegraliśmy strategicznie rajd jako całość. Zdecydowany atak przypuściłem na trasie najtrudniejszego, długiego etapu, dającego na mecie poważne różnice czasowe. Wygrałem go i od tego dnia objąłem prowadzenie w tabeli z komfortową przewagą: na trzy dni przed końcem rajdu najgroźniejszy rywal tracił do mnie całą godzinę. Wtedy pozostawało inteligentne gospodarowanie tą przewagą, by pewną jej część zamienić na mniejsze ryzyko jazdy i większe szanse dotarcia do mety. Od czasu, gdy wygrywałem dawne edycje Rajdu Dakar na motocyklu, zawsze marzyłem o tym, by wystartować tu w barwach Peugeot. Dołączenie do tego zespołu i zwycięstwo dla Peugeot Total sprawia mi ogromną radość!”

 Jean-Paul Cottret (pilot zwycięskiego PEUGEOT 2008 DKR)*

„Jesteśmy zachwyceni! Stawiamy PEUGEOT 2008 DKR na podium – na najwyższym stopniu! Ten sukces wynagradza całego zespołowi ogromną pracę, wykonywaną przez ostatnie dwa lata. Po roku praktykowania i zbierania doświadczeń teraz zbieramy żniwo – to piękna nagroda za cały wysiłek! Z całego serca dziękuję wszystkim członkom zespołu.”

Cyril Despres (kierowca PEUGEOT 2008 DKR – 7. miejsce)

„Bilans mojego drugiego startu w Rajdzie Dakar w roli kierowcy uważam za udany. W tym rajdzie samo dotarcie do mety jest zawsze powodem do dumy. Mamy za sobą kilka znakomicie rozegranych etapów. Czuję, że moja współpraca z Davidem zaczyna się docierać. Tworzymy wspólnie coraz lepszą załogę. Popełniliśmy kilka błędów, które wzbogacają nasze doświadczenie i wiemy, że podobne sytuacje już więcej nas nie zaskoczą. Przekonaliśmy się, że na niektórych odcinkach jesteśmy w stanie utrzymywać tempo zawodników walczących w czołówce. Trzy załogi PEUGEOT 2008 DKR w pierwszej dziesiątce na mecie Rajdu Dakar to powód do wielkiej satysfakcji dla całego zespołu.”

Sébastien Loeb (kierowca PEUGEOT 2008 DKR – 9. miejsce)

„Cieszę się, że dotarłem do mety. Były po drodze różne radości i rozczarowania, ale w sumie zaprezentowaliśmy dobry poziom i byliśmy konkurencyjni. Na trasach, na których z powodu braku doświadczenia czuliśmy się mniej pewnie, zdarzyło się nam parę błędów, niemniej biorąc pod uwagę samo tempo jazdy, byliśmy w czołówce. No i bawiliśmy się dobrze przy tym wszystkim, z wyjątkiem kilku dni nerwów i wielkiego wyczerpania.”

Carlos Sainz (kierowca PEUGEOT 2008 DKR nr 303)

„Chcę pogratulować całemu zespołowi Peugeot Total, a w szczególności Stéphane’owi i Jean Paulowi. Wszyscy ciężko pracowaliśmy nad udoskonaleniem PEUGEOT 2008 DKR i jestem bardzo dumny, że miałem swój udział w pracy zespołu i rozwijaniu tego samochodu. Osiągnięcie takiego wyniku w zaledwie drugim występie to naprawdę imponujące osiągnięcie. Nasze zadanie było pasjonujące, a rezultat daje powody do radości!”

NAJWAŻNIEJSZE LICZBY

 

 • Wygrane etapy: PEUGEOT 2008 DKR zwyciężył w 9. na 13 etapów (etapy: 2, 3, 5 i 13 – wygrała załoga Loeb/Elena; etapy: 4, 6 i 10 – wygrali S. Peterhansel/J.-P. Cottret; etapy: 7 i 9 wygrali C. Sainz/L. Cruz).
 • Kolejni liderzy rajdu: S. Loeb (etapy: 2 do 5. i etap 7), S. Peterhansel (etapy: 6 i 8 oraz od 10 do 13) i C. Sainz (etap 9).
 • Zwycięstwa Stéphane’a Peterhansela w Rajdzie Dakar: edycje 1991, 1992, 1993, 1995, 1997, 1998 (motocykle); 2004, 2005, 2007, 2012, 2013, 2016* (samochody)

Nieoficjalna* klasyfikacja końcowa Rajdu Dakar, edycja 2016:

 1. Stéphane Peterhansel (FRA)/Jean-Paul Cottret (FRA), PEUGEOT 2008 DKR, 45 h 22 min 10 s
 2. Nasser Al-Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA), Mini, +34:58
 3. Giniel De Villiers (ZAF)/Dirk Von Zitzewitz (DEU), Toyota, +1 h 02:47
 4. Mikko Hirvonen (FIN)/Michel Perin (FRA), Mini, +1 h 05:18
 5. Leeroy Poulter (ZAF)/Robert Howie (ZAF), Toyota, +1 h 30:43
 6. Cyril Despres (FRA)/David Castera (FRA), PEUGEOT 2008 DKR, + 1 h 49:04
 7. Sébastien Loeb (FRA)/Daniel Elena (MC), PEUGEOT 2008 DKR, +2 h 22:09

* Klasyfikacja ta stanie się oficjalna po opublikowaniu wyników przez organizatora.

Rajd Dakar: PEUGEOT 2008 DKR na czele pod czujną eskortą.

piątek, 13 stycznia 2016 r.

 

Na liczącej 481 km trasie przedostatniego etapu Rajdu Dakar załogi Loeb/Elena oraz Despres/Castera jechały w stałym kontakcie i bliskości z liderami rajdu – załogą Peterhansel/Cottret – aby w razie potrzeby móc natychmiast przyjść im z pomocą. Trzy PEUGEOT 2008 DKR utrzymywały spokojne tempo, obliczone na minimalizowanie ryzyka i dotarły do mety odcinka na miejscach 8. (Loeb/Elena), 9. (Despres/Castera) i 10. (Peterhansel/Cottret). Dzięki tej rozgrywce strategicznej lider rajdu zachowuje w klasyfikacji generalnej rajdu komfortową przewagę nad najbliższym rywalem, wynoszącą 40 min. i 59 s. W sobotę zawodnikom pozostaje do pokonania ostatni etap na dystansie tylko 180 km.

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan - Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan – Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

Bruno Famin, dyrektor de Peugeot Sport:

„Bilans dzisiejszego dnia jest pozytywny, bo wszystkie trzy samochody naszego zespołu dotarły do mety bez żadnych problemów na trasie. Etap, który mają za sobą, był długi i trudny. Jazda trwała 5 h i 45 minut czyli o godzinę dłużej od przewidywanego czasu przejazdu – wszystko to na wąskich, powolnych drogach, w ciężkim i podstępnym terenie. Dlatego przyjęliśmy dzisiaj strategię defensywną: przetrwania i skutecznego dotarcia do mety. Zarówno Cyril i David, jak i Sébastien z Danielem ustawili się tak, by eskortować samochód Stéphane’a i Jean-Paula: gdyby cokolwiek się stało, byliby od razu na miejscu, by w razie potrzeby poświęcić własny wynik i oddać niezbędną część samochodu lub choćby tylko skorygować błąd nawigacyjny. Na szczęście żadna pomoc nie była konieczna – wszyscy są bezpiecznie na mecie etapu.”

314 LOEB Sebastien ELENA Daniel (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan - Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

314 LOEB Sebastien ELENA Daniel (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan – Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

Nieoficjalna klasyfikacja 12. Etapu (San Juan-Villa Carlos Paz)

 1. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, 5 h 34 min 17 s
 2. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, +00:09
 3. Leeroy Poulter (RPA)/Robert Howie (RPA), Toyota Hilux, +00:45

4 Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, 00:57

 1. Nani Roma (Hiszpania)/Alex Haro Bravo (Hiszpania), Mini All 4 Racing, +3:09
 2. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +8:33
 3. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +9:17
 4. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +11:05
321 DESPRES Cyril (fra) CASTERA David (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan - Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

321 DESPRES Cyril (fra) CASTERA David (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan – Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

 Nieoficjalna klasyfikacja generalna rajdu (po 12. Etapie)

 1. Stéphane PETERHANSEL (Francja)/Jean-Paul COTTRET (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, 47 h 27 min 42 s
 2. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, +40:59
 3. Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, +1 h 07:16
 4. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +1 h 11:42
 5. Leeroy Poulter (RPA)/Robert Howie (RPA), Toyota Hilux, +1 h 36:16
 6. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 1 h 55:05
 7. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +2 h 22:46

Rajd Dakar – Peterhansel i PEUGEOT 2008 DKR kontrolują przebieg rajdu.

czwartek, 14 stycznia 2016 r.

Na trasie długiego i pełnego pułapek 11. etapu Rajdu Dakar załoga Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret starała się minimalizować ryzyko. Po wczorajszym wyjściu na prowadzenie w klasyfikacji generalnej, Peterhansel zaliczył czwarty czas etapowy i na dwa etapy przed końcem rajdu zachowuje 51 min i 55 sekund przewagi nad zawodnikiem zajmującym drugą pozycję w tabeli.

 • Także tym razem liderzy rajdu oraz ich PEUGEOT 2008 DKR mogli liczyć na trasie na „anioła stróża” – a nawet dwóch! Sébastien Loeb i Cyril Despres przez cały dzień trzymali się blisko Peterhansela, gotowi szybko przyjść z pomocą, gdyby zaszła potrzeba. Ostatecznie okazało się, że pomoc taka rzeczywiście się przydała, jednak załodze Loeb/Elena, która nie byłaby w stanie ukończyć etapu o własnych siłach, gdyby nie wsparcie kolegów z zespołu. Gdy Peugeot z numerem startowym 314 zatrzymał się na 2. km przed metą – z powodu uniemożliwiającej dalszą jazdę awarii w układzie napędowym – Despres i Castera podali hol i obydwa samochody przejechały końcowy odcinek razem. Co więcej, Loeb i Elena w ten nietypowy sposób zajęli w czwartkowym etapie drugie miejsce.
302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja - San Juan, from January 14, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja – San Juan, from January 14, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

 

Stéphane Peterhansel (PEUGEOT 2008 DKR nr 302), 4. miejsce:

„Ten dzień upłynął nam w wielkim napięciu. Etap był skomplikowany nawigacyjnie; trasa wielokrotnie zmieniała kierunek, a jazdę utrudniały strefy pełne fesh-feshu (bardzo drobnego pyłu, znajdującego się na nawierzchni, pogarszającego przyczepność, a po wzbiciu kołami w powietrze zmniejszającego widoczność). Jechaliśmy jako załoga otwierająca, przez co trudno nam było ocenić, czy nasze tempo jest właściwe. Postanowiliśmy oszczędzać mechanikę samochodu, szczególnie przez unikanie szarpnięć w chwilach odzyskiwania przyczepności, by nie narażać układu napędowego na uszkodzenie. Jednak wybierając tryb jazdy defensywnej nie wolno się ani na chwilę zdekoncentrować, bo na trasie jest pełno pułapek. Kiedy jedzie się za wolno, nie da się stale utrzymać pełnego skupienia, dlatego trzeba znaleźć złoty środek, co wcale nie jest łatwe. Od wczoraj staram się gospodarować wypracowaną przewagą. To też jest walka, ale nieco inna – chodzi w niej o to, by jak najmniej narażać samochód na awarie i uszkodzenia, zwiększając szanse dotarcia do mety.”

 

314 LOEB Sebastien ELENA Daniel (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja - San Juan, from January 14, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

314 LOEB Sebastien ELENA Daniel (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja – San Juan, from January 14, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI


Sébastien Loeb (PEUGEOT 2008 DKR nr 314), 2. miejsce:

„Dzisiejszy etap poszedł nam stosunkowo dobrze, choć trudności nie brakowało. Na początku męczyliśmy się w strudze kurzu, bo nieoczekiwanie dogoniliśmy Naniego Romę. Wyprzedziliśmy go, on się zrewanżował i na takim kilkukrotnym wzajemnym wyprzedzaniu się zużyliśmy dużo czasu. Na dwa kilometry przed metą nawaliła nam skrzynia biegów. Na szczęście akurat o kilometr wcześniej wyprzedziłem Cyrila, który zachował się solidarnie, podał hol i pociągnął nas do mety. To nas uratowało i pozwoliło nie stracić dobrego wyniku. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się zająć drugiego miejsca na trasie etapu, przejeżdżając linię mety na holu.”

Cyril Despres (PEUGEOT 2008 DKR nr 321), 8. miejsce:

„Był to etap mocno wyczerpujący fizycznie – ponad pięć godzin jazdy z nieustanną, intensywną pracą kierownicą. Nie udało nam się wejść w dobry rytm. Na 20 km przed metą zerwaliśmy przewód zdalnego pompowania opon, ale nie było to uszkodzenie wymagające postoju. Gdy do mety pozostawały trzy kilometry, wyprzedził nas Sébastien. W chwilę później zobaczyliśmy go, jak stoi przy samochodzie z liną holowniczą w ręku: taki gest oznacza prośbę o pociągnięcie do mety.”

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja - San Juan, from January 14, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja – San Juan, from January 14, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

321 DESPRES Cyril (fra) CASTERA David (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja - San Juan, from January 14, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

321 DESPRES Cyril (fra) CASTERA David (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja – San Juan, from January 14, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

Nieoficjalna klasyfikacja 11. Etapu (La Rioja-San Juan)

 1. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, 4 h 49 min 16 s
 2. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +5:52
 3. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +7:01
 4. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +8:05
 5. Yazeed AlRajhi (Arabia Saud.)/Timo Gottschalk (Niemcy), Toyota Hilux, +11:57
 6. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +14:51

 

Nieoficjalna klasyfikacja generalna rajdu (po 11. Etapie)

 1. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, 37 h 42 min 20
 2. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, +51:55
 3. Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, +1 h 17:24

 

 1. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +1 h 22:47
 2. Leeroy Poulter (RPA)/Robert Howie (RPA), Toyota Hilux, +1 h 46:36
 3. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 1 h 56:53
 4. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +2 h 25:18

Rajd Dakar – Peterhansel znowu na czele.

środa, 13 stycznia 2016 r.

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT ambiance during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 10 / Stage 10, Belen - La Rioja, from January 13, 2016 - Photo Gregory Lenormand / DPPI

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT ambiance during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 10 / Stage 10, Belen – La Rioja, from January 13, 2016 – Photo Gregory Lenormand / DPPI

 

 

Rajd Dakar pokazał swoje nowe oblicze na piaszczystych wydmach etapu Fiambala. Stéphane Peterhansel i Jean-Paul Cottret, zwycięzcy odcinka pełnego dramatycznych zwrotów akcji, odzyskują prowadzenie w klasyfikacji generalnej i mają w niej godzinę przewagi nad najbliższym z rywali. Załoga z numerem startowym 302 wykorzystała trudną trasę na nieustanny atak i odniosła 35. etapowe zwycięstwo w historii swoich startów w Rajdzie Dakar w kategorii samochodów.

 • Załoga Cyril Despres/David Castera ma za sobą jeszcze jeden świetnie rozegrany etap. Tak samo, jak wczoraj, francuscy zawodnicy pomogli na trasie odcinka swoim kolegom-konkurentom Peterhanselowi i Cottretowi. Natomiast zajmując drugie miejsce, dopisali do listy osiągnięć zespołu siódmą podwójną wygraną etapową PEUGEOT 2008 DKR w tej edycji Rajdu Dakar.
 • Carlos Sainz i Lucas Cruz, startujący jako liderzy rajdu, stracili wszelkie szanse na końcową wygraną. Na 30 kilometrze przed metą zatrzymała ich awaria łącznika pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Nie będąc w stanie dokonać prowizorycznej naprawy, zawodnicy musieli czekać na pomoc serwisu. Zespół dokłada wszelkich starań, by Peugeot z numerem startowym 303 mógł jutro powrócić do rywalizacji.
 • Załoga Loeb/Elena, która na trasę odcinka wyruszyła rano 155. w kolejności, ponownie zbierała trudne doświadczenia, charakterystyczne dla Rajdu Dakar. Pomimo postoju spowodowanego zgaśnięciem silnika, a następnie przewrócenia samochodu i zjazdu na dachu ze zbocza wydmy, Loeb zdołał zaliczyć dobry czas. Po etapie poprowadzonym trasą zawierającą w sobie wszystkie typowe przeszkody i pułapki tegorocznej edycji Rajdu Dakar, uplasował się na solidnym, piątym miejscu.
 • Odcinek specjalny został przerwany po 245 z 278 przewidzianych kilometrów z powodu nieoczekiwanego wezbrania potoku, który zawodnicy mieli pokonać na końcowym odcinku trasy.
PETERHANSEL STEPHANE (fra) PEUGEOT ambiance portrait during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 10 / Stage 10, Belen - La Rioja, from January 13, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

PETERHANSEL STEPHANE (fra) PEUGEOT ambiance portrait during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 10 / Stage 10, Belen – La Rioja, from January 13, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

Stéphane Peterhansel (PEUGEOT 2008 DKR nr 302), zwycięzca 10. etapu:

„Na początku szło nam zdecydowanie źle. Na 32. kilometrze zgubiliśmy się, a powrót na trasę zajął nam co najmniej 15 minut. Ogarnęła mnie wściekłość, bo wydawało mi się, że wszystko jest już stracone. Atakowałem na sto procent i sporo ryzykowałem, wiedząc, że ten etap ma decydujące znaczenie. Jest tak dlatego, że dzisiejsza trasa biegła przez bezdroża, w głębokich koleinach, z ciągłą groźbą pobłądzenia. Po krótce, miała w sobie wszystko, co składa się na trudności rajdów terenowych. To z takich dni jak dzisiejszy biorą się duże różnice czasowe w klasyfikacji. Potem przebiłem oponę. Wyskoczyłem z samochodu jak szalony. Przyznam, że dziś trudno mi było opanować nerwy.

569704846655b

Bardzo pomaga nam świadomość, że Cyril jest tuż za nami i gdy jesteśmy w potrzebie, wyciąga pomocną dłoń. Podziwiam go za to, że choć na początku wcale nie było to jego celem, przyspiesza coraz bardziej i walczy w ścisłej czołówce.”

Cyril Despres (PEUGEOT 2008 DKR nr 321), 2. miejsce:

„Dziś znakomicie poszła nam robota nawigacyjna. David od samego początku wywiązywał się ze swojego zadania perfekcyjnie, co było niezmiernie trudne w sytuacji, gdy wokół roiło się od samochodów, motocykli i ciężarówek pędzących w różnych kierunkach. Udało mi się wyczuć, jakie tempo jest najwłaściwsze na dzisiejszą trasę. Miałem wrażenie, że dziś jedzie mi się łatwiej moim PEUGEOT 2008 DKR niż dwa lata temu w siodle Yamahy. Po dotarciu do pierwszego punktu kontrolnego chcieliśmy się upewnić, że Carlos i Stéphane jadą przed nami. Otworzyliśmy drzwi i ugrzęźliśmy na cztery minuty. To są koszty zdobywania doświadczeń za kierownicą. Później zaś zobaczyliśmy Carlosa w rzece, wśród wielkich głazów…”

Sébastien Loeb (PEUGEOT 2008 DKR nr 314), 5. miejsce:

„Nie mam z dziś szczególnie dobrych wiadomości i chyba muszę się po prostu przyzwyczaić do takiej sytuacji. Wszystko było trudne, skomplikowane pod każdym względem, mimo że właściwie jechaliśmy po śladach. Wyobrażam sobie, jak trudno mieli ci, którzy jechali jako pierwsi. I tak ciągle byliśmy na granicy zakopania się. Końcowa partia była bardzo ładna, z paroma wydmami. Straciliśmy tam 10 minut na szukaniu punktu kontroli przejazdu. Na jednej z wydm kawałek przejechaliśmy na dachu. Po dwukrotnym przebiciu opony, dachowaniu, zakopaniu się i chwilowym pobłądzeniu dotarliśmy na metę, gdzie mimo tylu przeszkód zajęliśmy piąte miejsce.”

Bruno Famin, dyrektor Peugeot Sport:

„Dzisiejszy etap był zgodny z oczekiwaniami – przyniósł poważne przetasowania pod wieloma względami. Z punktu widzenia zespołu Peugeot Total, jesteśmy bardzo zadowoleni, że Stéphane i Jean-Paul pokonali problemy i znów wyszli na prowadzenie. Załoga ta zaimponowała dzisiaj wielką determinacją, choć również skorzystała na wypadkach i awariach konkurentów. Mam na myśli przede wszystkim Carlosa, którego zatrzymało na trasie uszkodzenie samochodu – jeszcze nie wiemy, czy spowodowane uderzeniem, czy nie. W tej chwili ściągamy jego samochód do obozu, by ocenić, czy możliwy będzie jutrzejszy powrót na trasę. Trzeba też odnotować świetne drugie miejsce załogi Cyril Despres/David Castera, która ponadto już drugi dzień z rzędu pełniła rolę anioła stróża wobec kolegów – Stéphane’a i Jean-Paula. Wreszcie, Sébastien Loeb i Daniel Elena także mają za sobą trudny, typowy dla Rajdu Dakar dzień.”

Nieoficjalna klasyfikacja 10. Etapu (Belén-La Rioja)

 1. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, 3 h 58 min 32 s
 2. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +5:40
 3. Władimir Wasiljew (Rosja)/Konstantin Żylcow (Rosja), Toyota Hilux, +12:56
 4. Nani Roma (Hiszpania)/Alex Haro Bravo (Hiszpania), Mini All 4 Racing, +14:33
 5. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +17:40

Klasyfikacja generalna rajdu (po 10. Etapie)

 1. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, 32 h 44 min 59 s
 2. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, + 1 h 00:00
 3. Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, +1 h 12:31
 4. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +1 h 23:51
 5. Leeroy Poulter (RPA)/Robert Howie (RPA), Toyota Hilux, +1 h 33:58
 6. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +1 h 50:07
 7. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +2 h 27:31

Aktualizacja:

Rajd Dakar – Carlos Sainz poza rajdem po 10. etapie

środa, 13 stycznia 2016 r.

Carlos Sainz zatrzymał się na 213 kilometrze 10. etapu Rajdu Dakaru wiodącego z Belen do La Rioja z powodu awarii elementu dystansowego pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Peugeot 2008 DKR z numerem startowym 303 dotarł do obozu holowany przez ciężarówkę serwisową. Po zbadaniu sytuacji zespół techniczny uznał, że poważne uszkodzenia innych elementów uniemożliwiają udział załogi Sainz / Cruz w dalszej rywalizacji w Rajdzie Dakar 2016.

Do etapu, na którym nastąpiła awaria, Carlos Sainz i Lucas Cruz wystartowali jako liderzy klasyfikacji generalnej, mając na swoim koncie dwa wygrane etapy (7 i 9).