Warning: mysql_real_escape_string(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197
Archiwa: Peugeot Inne - Peugeotowy - i nie tylko ...

Archive for Peugeot Inne

Przegląd : www.autocentrum.pl : ELEKTRYCZNY PEUGEOT PARTNER TEPEE

Cały artykuł …

Przegląd : autocentrum.pl : Pickup Peugeota na bazie Toyoty Hilux … tu też ….

Pickup Peugeota na bazie Toyoty Hilux

Cały artykuł …

Przegląd : moto.pl : Pickup Peugeota i Citroena | Znamy pierwsze szczegóły

Pickup Peugeota i Citroena | Znamy pierwsze szczegóły

Cały artykuł …

Przegląd : moto.pl : Z archiwum Moto.pl | Samochody, których nie zobaczysz w Polsce

Z archiwum Moto.pl | Samochody, których nie zobaczysz w Polsce

Cały artykuł …

PEUGEOT Traveller: podróż w komforcie najwyższej klasy

PEUGEOT Traveller, którego światowa premiera odbędzie się na Salonie w Genewie 2016, wkracza w wielkim stylu do świata kombivanów i busów do przewozu VIP-ów.

PEUGEOT_TRAVEL_2016_001_FR

Dział Designu PEUGEOT wnosi do tego segmentu nowe cechy wyróżniające modele marki. Zdecydowana linia PEUGEOT Traveller emanuje siłą i elegancją.

PEUGEOT_TRAVEL_2016_052_FR

PEUGEOT wyposażył model Traveller w wiele dodatkowych atutów, aby mógł stać się liderem w segmencie. Nowe podwozie, zaadaptowane z modułowej platformy EMP2, gwarantuje wysoki poziom jakości, wydajności i rekordowo niskiego zużycia paliwa w segmencie.

PEUGEOT_TRAVEL_2016_003_FR

Silniki BlueHDi Euro6 zostały wyposażone, oprócz filtra cząstek stałych DPF, w SCR: najbardziej skuteczną na rynku technologię kontroli zanieczyszczeń. Silniki z SCR i DPF montowane z powodzeniem w pojazdach już od końca 2013 roku, łączą przyjemność z jazdy z wydajnością aż do 180 KM i 400 Nm przy najlepszym zużyciu paliwa i emisji CO2 w tym w segmencie. Średnie spalanie gamy wynosi 5,4 l/100 km i 140 g/km.

PEUGEOT_TRAVEL_2016_008_FR

Wnętrze modelu PEUGEOT Traveller obiecuje spokojną jazdę dzięki własnościom i doświadczeniu firmy PEUGEOT, a także ekskluzywną atmosferę i luksusowe warunki podróży. PEUGEOT Traveller jest samochodem przyjemnym w użytkowaniu i łatwo dopasowuje się do codziennych potrzeb, oferując wiele możliwości konfiguracji wnętrza, aż do 9 miejsc siedzących oraz liczne elementów wyposażenia, niekiedy niespotykane w tym segmencie.

 PEUGEOT_TRAVEL_2016_009_FR

 

Poprzez model Traveller, PEUGEOT kontynuuje swoją ofensywę produktową. Naszą ambicją jest podbicie rynku kombivanów i busów do przewozu VIP-ów.

PEUGEOT Traveller nadaje ponadto nowy wymiar strategii repozycjonowania w górę gamy marki Peugeot.

Maxime Picat, Dyrektor generalny PEUGEOT

@MaximePicat

 Wraz z modelem PEUGEOT Traveller, rodzina dużych samochodów osobowych PEUGEOT zwiększa się o kombivan, który może pomieścić do 9 osób, zapewniając jednocześnie wysoki poziom komfortu i przestrzeń na wszystkich miejscach.

Laurent Blanchet, Dyrektor produktu PEUGEOT

PEUGEOT Traveller w skrócie

PEUGEOT podkreślił nową ofertę w gamie samochodów osobowych niespotykaną dotąd nazwą. Zarówno nazwa PEUGEOT Traveller jak i jego zdecydowana i elegancka linia zapowiada nowoczesną wizję podróży i wielkich przestrzeni.

Jego nowe podwozie, zaadaptowane z modułowej platformy EMP2, jest połączeniem kompaktowych wymiarów zewnętrznych z maksymalną przestrzenią wnętrza. PEUGEOT Traveller oferuje tym samym aż do 9 bardzo wygodnych miejsc i 1 500 litrów objętości bagażnika, którą można powiększyć do 4 900 litrów dzięki wyjmowanym siedzeniom.

Dostępny jest w 3 długościach od 4,60 m do 5,30 m przy wysokości jedynie 1,90 m, bardzo rzadkiej w segmencie, co gwarantuje modelowi PEUGEOT Traveller dostęp do podziemnych parkingów. Wersje Standard i Long o długościach odpowiednio 4,95 m oraz 5,30 m plasują się pośrodku rynku samochodów tego typu. Wersja Compact o długości 4,60 m, unikalna w tym segmencie, również pozwala na zabranie maksymalnie 9 osób przy zachowaniu komfortu podróżowania na wszystkich miejscach. Dzięki takim wymiarom i zredukowanym zwisom PEUGEOT Traveller jest bardzo zwrotny przy codziennym użytkowaniu, nawet w warunkach miejskich.

PEUGEOT Traveller Business VIP oferuje tylnym pasażerom konfigurację 4 lub 5 skórzanych siedzeń w układzie vis-à-vis. Do dobrego samopoczucia pasażerów przyczynia się również wielofunkcyjny panel górny z trójstrefową klimatyzacją i łagodnym nawiewem powietrza – wyposażenie wyjątkowe w tym segmencie, oraz oświetlenie ambientne.

Nowoczesne i wydajne silniki Euro6 o mocy od 95 do 180 KM i nowa automatyczna skrzynia biegów EAT6 zapewniają dobre właściwości jezdne oraz rekordowo niskie w tym segmencie zużycie paliwa oraz emisję CO2. Najbardziej oszczędny z modeli Traveller zużywa 5,1 l/100 km i 133 g/km CO2, a średnie zużycie całej gamy pojazdów wynosi 5,4 l/100 km lub 140 g/km, co jest najlepszym wynikiem w tej klasie.

PEUGEOT Traveller oferuje wiele elementów wyposażenia i bezpieczeństwa najnowszej generacji, które są rzadkie lub wręcz niespotykane w samochodach tego segmentu:

 • Boczne przesuwane drzwi ze zdalnym elektrycznym zamykaniem i otwieraniem są wyposażeniem unikatowym na rynku;
 • Wyświetlacz Head-up Display i system odczytywania znaków drogowych z wyświetlaniem ograniczeń prędkości są unikalne w segmencie;
 • Otwierana tylna szyba, szklany dach, system aktywnego hamowania Active Safety Brake oraz system automatycznego przełączania świateł drogowych;
 • Nowa nawigacja sterowana głosem z odczytywaniem informacji o ruchu na drodze w czasie rzeczywistym, kamera cofania VisioPark 1 z widokiem przestrzennym na tył 180 ° i zoomem na widok z tyłu, lub system monitorujący zmęczenie kierowcy zainstalowany po raz pierwszy w samochodzie marki PEUGEOT.

 

PEUGEOT Traveller oferuje 2 gamy pojazdów: jedną dla prywatnych użytkowników, a drugą dla firm przewozowych, każdą z dwoma wersjami wyposażenia.

Nowy standard luksusowych kombivanów i busów do przewozu VIP-ów

Potrzeby i oczekiwania firm oraz prywatnych użytkowników samochodów z tego segmentu różnią się w zależności od charakteru pracy oraz osób lub klientów, których przewożą.

W odpowiedzi PEUGEOT Traveller proponuje 2 gamy pojazdów, z dwiema wersjami wyposażenia każda:

 • W przypadku prywatnych użytkowników – model Combispace w wersji wyposażenia Active i Allure, dostępny w wersjach z 5, 7 lub 8 miejscami;

 • Do profesjonalnego przewozu osób – model Shuttle w wersji Business dostępnej w konfiguracji od 5 do 9 miejsc oraz w wersji Business VIP dostępnej w konfiguracji 6 i 7 miejsc.

W zgodzie z repozycjonowaniem gamy marki, wyższe wersje wyposażenia oferują dużą ilość specyficznych elementów zewnętrznych i wyposażenia wnętrza, które nadają temu modelowi szlachetności. PEUGEOT Traveller oferuje pasażerom wygodę, komfort i szczególną troskę o ich samopoczucie.

Jego zdecydowany i elegancki styl inspirowany jest cechami pojazdów osobowych PEUGEOT. Przestrzeń i komfort oferowana pasażerom zaspokoją wymagania profesjonalnego, wysokiej klasy transportu osób, na przykład przy przewożeniu do hotelu VIP-ów i ich bagażu.

PEUGEOT Traveller dostosowuje się do wszystkich sytuacji: robienia dużych zakupów, podróżowania z rodziną, wypadów na rowery z przyjaciółmi,. Dzięki wielu konfiguracjom przesuwnych siedzeń i olbrzymią elastycznością wykorzystania wnętrza, PEUGEOT Traveller dopasowuje się również do różnorodnych zastosowań dla rodzin oraz amatorów rekreacji lub sportu.

Elegancki styl i sympatyczne wnętrze

 Wyróżniający się i nowoczesny styl pełen siły i elegancji cechujący PEUGEOT Travellera w wyższych wersjach wyposażenia wzbogacony zostaje reflektorami ksenonowymi oraz aluminiowymi obręczami kół 17’’.

Już po otwarciu drzwi pasażerów witają oświetlone progi drzwi. Ekskluzywne i wyrafinowane wnętrze wykończone jest szlachetnymi materiałami – w szczególności uwagę zwracają skórzane fotele i podłoga wyłożona grubą wykładziną. Aby uzyskać dostęp do tylnych miejsc, wszystkie wersje są standardowo wyposażone w przesuwne i elektryczne drzwi, w wyższych wersjach wyposażenia zamknięcie i otwarcie odbywa się w sposób zdalny.

Wysoki poziom kofortu pasażerów

W zależności od wersji, pasażerowie drugiego i trzeciego rzędu dysponują przesuwanymi, niezależnymi fotelami ze skóry z podłokietnikami albo przesuwanymi siedzeniami dzielonymi w proporcjach 2/3 – 1/3 z indywidualnie rozkładanymi oparciami.

Duże, przyciemniane szyby (70% przyciemnienia) lub szyby o bardzo dużym stopniu przyciemnienia (90% przyciemnienia) w modelach wyższych wersji wyposażenia pozwolą pasażerom cieszyć się krajobrazem, zachowując jednocześnie prywatność. Oba przeszklone i indywidualnie przysłaniane okna dachowe zapewniają jasność i panoramiczny widok nieba.

Wielofunkcyjny panel górny instalowany seryjnie w modelach wyższych wersji wykończenia mieści, oprócz indywidualnych lampek do czytania, oświetlenie nastrojowe LED oraz klimatyzację o łagodnym nawiewie powietrza, która – tak jak w samolotach – działa niezależnie od indywidualnych nawiewów.

Cztery gniazdka 12V rozmieszczone w kabinie, gniazdo 230 V oraz gniazdo USB pozwalają ładować dowolne urządzenie mobilne.

Shuttle VIP

Peugeot Traveller Business VIP, flagowy model gamy, oferuje tylnym pasażerom konfigurację typu salonka z 4 niezależnymi fotelami w układzie vis-à-vis lub wersję z 5 miejscami z opcjonalnym siedzeniem dla trzech osób w trzecim rzędzie.

Wystrój wnętrza jest funkcjonalny i ma za zadanie zapewnienie komfortu pasażerom: skórzane fotele, oświetlenie nastrojowe, trójstrefowa klimatyzacja z funkcją łagodnego nawiewu powietrza niezależnie od nawiewów bocznych oraz opcjonalny szklany dach, przy czym te dwa ostatnie elementy wyposażenia są unikalne w tym segmencie.

Opcjonalnie wysuwany stolik przesuwny może zaoferować przestrzeń do pracy dla klientów biznesowych.

Shuttle

 PEUGEOT Traveller Business oferuje pasażerom elegancką stylistykę nadwozia. Co więcej, może być skonfigurowany dokładnie do potrzeb zawodowych pod względem układu siedzeń i elementów komfortu.

Łatwość dostępu do trzeciego rzędu zasługuje na uwagę. Ruch jednego uchwytu przesuwa siedzenie i otwiera szeroki dostęp do tylnych siedzeń.

Combispace

 PEUGEOT Traveller w wersji wyposażenia Active lub Allure stawia na modułowość i elastyczność. Jest dostępny w wersjach dla 5, 7 lub 8 osób. Drugi rząd składa się z siedzenia dzielonego w proporcjach 2/3 – 1/3 (przy czym tak, jak w trzecim rzędzie, te dwie części są całkowicie niezależne), bądź też z dwóch indywidualnych siedzeń z podłokietnikami. W tych dwóch przypadkach wyjmowane fotele lub siedzenia umożliwiają dowolne konfiguracje: od przewozu maksymalnie do 8 osób wraz z bagażem do konfiguracji z jedynie dwoma przednimi fotelami. Składane oparcie fotela pasażera w pierwszym rzędzie umożliwia również transport przedmiotów o długości do 3,50 m.

Przesuwane i regulowane fotele są szczególnie doceniane w wersji Compact, która pozwala w jeździe codziennej przewożenie do 8 osób, a w razie konieczności korzystanie z dużego i przestrzennego przedziału bagażowego o pojemności 2 m3 w konfiguracji 5-osobowej. A to wszystko na długości zaledwie 4,60 m.

Dodatkowe lusterko wewnętrzne do obserwacji osób siedzących w drugim lub trzecim rzędzie, stoliki typu lotniczego w oparciach przednich foteli, trójstrefowa klimatyzacja z funkcją łagodnego nawiewu powietrza, boczne kurtyny przeciwsłoneczne w drugim rzędzie foteli, roleta zasłaniająca bagaż, otwierana tylna szyba, stalowe koła 17’’ z deklami: to część standardowego wyposażenia, które ma zapewnić czerpanie przyjemności z jazdy z rodziną lub z przyjaciółmi.

Zdecydowana stylistyka pełna siły i elegancji

Przed przystąpieniem do projektowania modelu PEUGEOT Traveller zależało nam na uzyskaniu doskonałych proporcji i możliwości zastosowania w nim elementów stylistycznych samochodów osobowych tej marki.

Keith Ryder, szef Designu PEUGEOT Traveller

PEUGEOT Traveller przełamuje standardy w segmencie. Pomiędzy przodem pojazdu, miejscem dla kierowcy a przestrzenią tylną zachowane zostały harmonijne proporcje. Krótki zwis i koła umieszczone w czterech rogach dają mu prostą i silną postawę. Czyste linie podkreślają jego płynność, a wysoko poprowadzona linia okien przyczynia się do nowoczesności sylwetki.

Już na pierwszy rzut oka na PEUGEOT Traveller widać, że należy on do gamy samochodów osobowych PEUGEOT. Sposób zamontowania reflektorów jest identyczny jak w kompaktowym sedanie PEUGEOT 308. Światła w technologii LED wbudowane w chromowane listwy o kształcie bumeranga kojarzą się z modelem PEUGEOT 508. Jakość wykończenia każdego szczegółu informuje o nacisku na repozycjonowanie postrzegania marki.

Umieszczony wysoko nowy grill w układzie pionowym wzmacnia sylwetkę PEUGEOT Travellera. Znaczek lwa znajduje się pośrodku nowej siatki z elementami o zmieniających się kształtach, która zastąpiła montowane dotychczas elementy poziome. Trapezowa chromowana listwa, lekko ścięta w górnych rogach, podkreśla elegancję i nowoczesność przodu pojazdu.

Boki zostały narysowane minimalistycznymi prostymi liniami, a wyprofilowania w dolnej części drzwi przedłużają się w stronę gładkich nadkoli, podkreślając ich solidność. Proporcje pomiędzy nadwoziem a wysokością okien tworzą bardzo nowoczesny układ.

Dość nisko umieszczone boczne listwy ochronne, przedni zderzak z wlotami powietrza na całej szerokości samochodu oraz umieszczony nad nim bardziej zwarty grill, wzmacniają masywny wygląd PEUGEOT Travellera.

Nowa, modułowa, uniwersalna platforma …

Platforma EMP2, wykorzystana po raz pierwszy w modelu PEUGEOT 308, a następnie 308 SW, dowiodła po raz kolejny – tym razem w modelu PEUGEOT Traveller – swojej efektywności i zalet wynikających z jej modułowej budowy.

Rémi Seimpere, Główny Inżynier ds. Platformy PEUGEOT Traveller

… zapewniająca wysokie osiągi, niskie zużycie paliwa i niskie koszty użytkowania

Konstrukcja przedniej części auta, w szczególności rozstaw osi i wysokość przednich podłużnic, jak również geometria przedniego zawieszenia umożliwiają montaż silników 1.6 l i 2.0 l BlueHDi. Zmodyfikowano także elementy usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie tych silników: zespół chłodnicy, układ dolotowy powietrza, kolektor wydechowy, układ instalacji elektrycznej. Ich wysoka jakość i osiągi już się sprawdziły w hatchbacku PEUGEOT 308.

Dzięki tym silnikom oraz masie auta niższej o 100 do 400 kg w porównaniu do innych aut z tego segmentu o porównywalnej mocy, PEUGEOT Traveller może poszczycić się rekordowo niskim zużyciem paliwa:

 • 6 BlueHDi 95 KM z manualną, 5-stopniową skrzynią biegów – od 5,5 l/100 km, czyli 144 g CO2/ km;
 • 6 BlueHDi 95 KM z elektronicznie sterowaną, 6-stopniową skrzynią biegów – od 5,2 l/100 km, czyli 135 g CO/ km[1];
 • 6 BlueHDi 115 KM S&S z manualną, 6-stopniową skrzynią biegów – od 5,1 l/100 km, czyli 133 g CO2/ km;
 • 0 BlueHDi 150 KM S&S z manualną, 6-stopniową skrzynią biegów – od 5,31 l/100 km, czyli 139 g CO2 / km;
 • 0 BlueHDi 180 KM S&S z automatyczną, 6-stopniową skrzynią biegów EAT6 – od 5,8 l/100 km, czyli 151 g CO2 / km;

Silniki BlueHDi spełniają wymogi normy Euro6 dzięki dzięki najskuteczniejszemu dostępnemu na rynku systemowi oczyszczania spalin SCR (Selective Catalytic Reduction) zamontowanemu przed filtrem cząstek stałych FAP z dodatkiem katalitycznym. Zbiornik AdBlue o pojemności 22,4 l

wystarcza na pokonanie około 15 tys. km. Uzupełnianie zapasu AdBlue jest łatwe dzięki umieszczonemu w środkowym słupku wlewowi, niewidocznemu gdy drzwi po stronie kierowcy są zamknięte.

PEUGEOT Traveller wyróżnia się konkurencyjnymi kosztami użytkowania, w szczególności dzięki najniższemu w tej klasie aut zużyciu paliwa i wydłużonymi do 40 000 km / 2 lat okresami międzyprzeglądowymi.

… Pozwalająca zwiększyć różnorodność oferty i jej dopasowanie do sposobów użytkowania aut przez klientów

PEUGEOT Traveller jest dostępny w 3 długościach nadwozia, z których każda jest dostępna w wersji od 5- do 9-miejscowej:

 • Wersja Compact o długości 4,60 m;
 • Wersja Standard o długości 4,95 m;
 • Wersja Long o długości 5,30 m.

Do uzyskania tych 3 długości modułowa platforma wymaga jedynie:

 • 2 długości tylnego zwisu, jednej wspólnej dla wersji Compact i Standard i drugiej, specyficznej dla wersji Long;
 • 2 rozstawów osi, jednego specyficznego dla wersji Compact i jednego wspólnego dla wersji Standard i Long;
 • Jednej konstrukcji podwozia: układy jezdne, układ wydechowy i obieg paliwa są wspólne dla wszystkich 3 długości nadwozia.

… Zwiększająca przestronność, zwrotność i bezpieczeństwo auta

 Dzięki doskonale przemyślanej konstrukcji platformy, PEUGEOT Traveller oferuje do 9 miejsc zapewniających pełną wygodę podróżowania wszystkim pasażerom i 1 500 litrów (1384 dm3 VDA) objętości bagażnika. Objętość ta może zostać zwiększona nawet do 4 900 litrów (4 554 dm3 VDA) dzięki wyjmowanym w całości siedzeniom drugiego i trzeciego rzędu.

Unikalna w tym segmencie aut wersja Compact może pomieścić do 9 osób w kabinie lub zapewnić do 3 600 litrów (3 397 dm3 VDA) objętości bagażnika przy długości wynoszącej zaledwie 4,60°m.

Zoptymalizowane zwisy o długości 0,88 m z przodu i 0,80 m z tyłu oraz średnica zawracania od 11,30 m korzystnie wpływają na zwrotność PEUGEOT Traveller, zwłaszcza podczas jazdy po mieście i podczas wykonywania manewrów. Jego wynosząca zaledwie 1,90 m wysokość zapewnia mu swobodny dostęp do wszystkich krytych parkingów w centrach miast i w strefach handlowych, jak również do przydomowych garaży i parkingów lotniskowych.

Co się tyczy bezpieczeństwa, PEUGEOT Traveller jest wyposażony w liczne, zwiększające jego poziom systemy, a dzięki nowej płycie podłogowej i wzmocnionej konstrukcji nadwozia, auto uzyskało ocenę 5 gwiazdek w testach Euro NCAP opublikowanych w grudniu 2015 r.

…Zwiększająca poziom komfortu jazdy i zachowania na drodze

Wnętrze PEUGEOT Travellera również zrywa ze standardami tego segmentu na rzecz ergonomiikomfortu prowadzenia. Stopień ułatwia dostęp do wyżej umieszczonego, dominującego nad drogą siedzenia kierowcy. Względnie pionowo ustawiona – jak na auta z tego segmentu – deska rozdzielcza i kierownica stwarzają kierowcy warunki prowadzenia sytuujące się pomiędzy SUV-em, jeśli chodzi o podwyższoną pozycję za kierownicą, a sedanem jeśli chodzi o komfort. Miejsce kierowcy o czystej linii i nowoczesnej stylistyce łączy w sobie elegancję materiałów wykończeniowych z ergonomią elementów sterowania, takich jak znajdujący się zawsze w zasięgu ręki i wzroku ekran dotykowy.

Jeśli chodzi o układ jezdny, PEUGEOT Traveller posiada  przednie zawieszenie typu Mac Pherson przejęte z mocnej platformy EMP2. Elektrohydrauliczne wspomagany układ kierowniczy z umieszczonym przed przekładnią ślimakową stabilizatorem poprzecznym pozwoliło zoptymalizować średnicę zawracania. Układ zapewnia łatwość manewrowania podczas parkowania oraz równomierne wspomaganie podczas jazdy.

Specjalne silentbloki ramy podsilnikowej i przegubów zapewniają skuteczne tłumienie wstrząsów i drgań przy zachowaniu doskonałego wyczucia drogi.

Nowe tylne zawieszenie ze skośnymi wahaczami z łatwością wytrzymuje użyteczne obciążenie 1400 kg pozwalając w pełni korzystać z 9-miejscowej wersji z załadowanym bagażnikiem. Silentbloki wahaczy skutecznie tłumią drgania podczas jazdy. Resory o zmiennej sztywności i amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia w zależności od stopnia obciążenia zapewniają maksimum komfortu zarówno podczas jazdy z obciążeniem jak i bez obciążenia. Ponadto powyższe tylne zawieszenie posiada również tę zaletę, że jest kompatybilne z układem napędowym 4×4 firmy DANGEL.

Koła są dostępne w rozmiarze 16” z kołpakami lub 17” z kołpakami lub z obręczami aluminiowymi, przy czym te ostatnie są przystosowane do montażu opon wielosezonowych z oznaczeniem 3PMSF, czyli spełniających wymagania stawiane oponom zimowym.

Skojarzenie tych dwóch rodzajów zawieszenia zapewnia doskonały kompromis między zachowaniem na drodze a komfortem jazdy i przyjemnością prowadzenia niezależnie od stopnia obciążenia pojazdu.

 

Dla zapewnienia maksimum komfortu pasażerom i kierowcy, starannie dopracowano również wyciszenie wnętrza. PEUGEOT Traveller zapewnia najwyższy dostępny w tym segmencie aut poziom komfortu akustycznego, dzięki:

 • Zastosowaniu pianek i paneli wygłuszających w nadwoziu i drzwiach;
 • Zastosowaniu materiałów dźwiękochłonnych do wykonania uszczelek i elementów przechodzących przez karoserię;
 • Zastosowaniu szyb o zwiększonej grubości 3,85 mm, a nawet 4,46 mm w przypadku szyby przedniej z wbudowaną w nią dodatkową folią tłumiącą.

Wysokiej klasy, nowoczesne i zapewniające łączność ze światem elementy wyposażenia zwiększające poziom komfortu i bezpieczeństwa podróżowania…

… Ułatwiające wsiadanie i wysiadanie

Boczne, automatyczne drzwi przesuwne umożliwiają ich otwieranie lub zamykanie nawet jeśli obydwie ręce są zajęte To unikalne na rynku rozwiązanie umożliwia odblokowanie i otwarcie bocznych drzwi przesuwnych jednym ruchem stopy – wystarczy mieć przy sobie klucz elektroniczny. Natomiast zamknięcie i zablokowanie drzwi następuje automatycznie.

Automatyczne drzwi przesuwne otwierają się za pomocą przycisku zarówno z miejsc przednich jak i z drugiego rzędu siedzeń, ułatwiając zadanie kierowcy i wsiadanie do samochodu pasażerom. Rozwiązanie to może być połączone z Systemem bezkluczykowego dostępu do auta (ADML).

… Zapewniające bezstresową jazdę i łączność ze światem

PEUGEOT Traveller jest pierwszym modelem Marki z nowym, 7-calowym, dotykowym ekranem pojemnościowym, stanowiącym uzupełnienie systemu multimedialnego. Za jego pośrednictwem dostępne są wszystkie usługi służące ułatwianiu podróży i prowadzenia auta. Można go obsługiwać dotykowo lub za pomocą poleceń głosowych.

System poleceń głosowych dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa przy obsługiwaniu funkcji nawigacji, telefonu i multimediów bez odrywania wzroku od drogi.

PEUGEOT Traveller zapoczątkowuje nową generację nawigacji 3D z dostępem do Internetu, obsługiwanej za pomocą poleceń głosowych lub za pośrednictwem ekranu dotykowego. Obejmuje ona nieodpłatną dożywotnią aktualizację map 4 razy do roku oraz 3-letni nieodpłatny dostęp do związanych z nią usług mobilnych.[2]

PEUGEOT Connect2 obejmuje:

 • Informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym z TomTom Traffic;
 • Lokalizację i ceny paliw na stacjach benzynowych oraz lokalizację parkingów;
 • Informacje związane z prognozą pogody;
 • Wyszukiwanie lokalne punktów POI.

Uzupełnieniem oferty jest dostępna w opcji informacja o strefach niebezpiecznych.

Dzięki informacjom o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, nowa nawigacja PEUGEOT pozwala oszczędzić czas i zapewnia bezstresową jazdę dzięki unikaniu korków.

Połączenie z usługami PEUGEOT Connect jest automatyczne. Nie wymaga też dodatkowych opłat dzięki wykorzystaniu PEUGEOT Connect SOS & Assistance (wraz z kartą SIM i danymi), jeśli auto jest w tę funkcję wyposażone. Jeśli nie, wówczas połączenie odbywa się poprzez tethering (tryb modemowy) za pośrednictwem smartfona podłączonego do USB, Bluetooth lub WiFi.

Przedłużenie Pakietu Peugeot Connect Nav kosztuje 60 € na 12 miesięcy lub 130 € na 3 lata.

Abonament funkcji Strefy niebezpieczne kosztuje 99 € na 12 miesięcy lub 199 € na 3 lata.

PEUGEOT Connect Nav obejmuje również funkcję Mirror Screen, umożliwiającą w pełni bezpieczne korzystanie z aplikacji na smartfona za pośrednictwem 7-calowego, dotykowego tabletu pokładowego PEUGEOT Travellera. Funkcja Mirror Screen jest dostępna z dwiema protokołami Apple CarPlayTM i MirrorLink®, aby umożliwić korzystanie z jak największej liczby modeli kompatybilnych smartfonów.

…Zapewniające intuicyjne i w pełni bezpieczne prowadzenie auta

PEUGEOT Traveller wyposażony został w liczne systemy wspomagające, dzięki którym prowadzenie auta staje się jeszcze bardziej komfortowe i bezpieczne. Niektóre spośród nich zostały zainstalowane po raz pierwszy w gamie modeli PEUGEOT: ostrzeganie o przekroczeniu czasu jazdy, ostrzeganie o spadku czujności kierowcy, odczytywanie znaków drogowych z zalecanym ograniczeniem prędkości oraz Active Safety Brake.

Ostrzeganie o przekroczeniu czasu jazdy, dostępne w standardzie, powiadamia o tym fakcie kierowcę po upływie 2 godzin nieprzerwanej jazdy z prędkością 65 km/h lub większą. Kontrolka świetlna wraz z odpowiednim komunikatem na tablicy rozdzielczej przypomina kierowcy, aby pomyślał o przerwie w podróży.

Monitor martwego pola informuje kierowcę o obecności pojazdu na sąsiednim lewym lub prawym pasie w strefie martwego pola lusterka bocznego. Funkcja ta jest dostępna w skojarzeniu ze wspomaganiem parkowania przodem i tyłem lub z Visio Park 1.

Visiopark 1 stanowi uzupełnienie systemu wspomagania parkowania, przedniego i tylnego radaru lub tylnego radaru z kamerą cofania. Zapewnia on panoramiczny widok w polu 180° strefy znajdującej się bezpośrednio za pojazdem oraz najbliższego otoczenia auta. Obraz jest przesyłany przez kamerę cofania w miarę przemieszczania się auta do tyłu. Na obrazie z kamery cofania widoczne są linie naprowadzające, zmieniające kierunek w miarę obracania się kierownicy. Z chwilą wykrycia przeszkody, funkcja zoom wykonuje automatyczne zbliżenie strefy za pojazdem, umożliwiając ocenę odległości od wykrytej przeszkody. Dzięki temu manewry cofania i prawidłowe ustawienie auta względem linii parkowania oraz przeszkód są znacznie ułatwione, a nadwozie zabezpieczone przed groźbą uszkodzenia.

Grip Control jest rozbudowanym systemem kontroli skuteczności napędu, opatentowanym przez Grupę PSA Peugeot Citroën. Umożliwia on korzystanie z PEUGEOT Travellera na drogach asfaltowych lub gruntowych o słabej przyczepności i poruszanie się w strefach, w których samochód ze zwykłym napędem na jedną oś nie byłby w stanie ruszyć z miejsca.

Ten uniwersalny i elastyczny system dostosowuje się do rodzaju napotykanych nawierzchni, umożliwiając kierowcy zachowanie ciągłej, pełnej kontroli nad pojazdem. Kierowca może w każdej chwili zdecydować, czy pozwolić temu inteligentnemu systemowi działać w trybie Standard, czy też wybrać, za pomocą pokrętła umieszczonego na panelu czołowym deski rozdzielczej, jeden z poniższych trybów: Śnieg, Off road, Piasek, ESP Off.

Pakiet bezpieczeństwa, dostępny w opcji, obejmuje Pakiet widoczności oraz cztery funkcje wykorzystujące umieszczoną w górnej części przedniej szyby wielofunkcyjną kamerę:

 • Rozpoznawanie znaków drogowych i Zalecane ograniczenie prędkości odczytuje znaki ograniczenia prędkości i informuje kierowcę o tym ograniczeniu na wyświetlaczu zespołu zegarów. Odczytana prędkość jest proponowana kierowcy jako wartość zadana dla regulatora lub ogranicznika prędkości w jego aucie. Kierowca może zaakceptować proponowaną prędkość dwoma wciśnięciami przycisku. Pierwsze służy wybraniu tej prędkości, drugie jej potwierdzeniu, co pozwala uniknąć wszelkiego niezamierzonego działania;
 • Funkcja Ostrzegania o spadku czujności kierowcy mierzy wężykowanie auta za pomocą kamery oraz czujnika kąta obrotu kierownicy. Informuje ona kierowcę o konieczności wzmożenia czujności za pomocą stosownego sygnału wizualnego i dźwiękowego.
 • Alarm niezamierzonego przekroczenia linii (AFIL) wykrywa sytuacje niezamierzonego przekroczenia ciągłej lub przerywanej linii pasa ruchu. W tej sytuacji, jeśli nie nastąpiło włączenie kierunkowskazu, kierowca jest o tym powiadamiany sygnałem wizualnym oraz sygnałem dźwiękowym.
 • Automatyczne przełączanie świateł drogowych i mijania, działające w nocy, powoduje automatyczne przełączenie świateł drogowych na światła mijania lub odwrotnie w zależności od wykrycia / nie wykrycia obecności innych pojazdów przez kamerę.

Pakiet Drive assist, dostępny w opcji, obejmuje oprócz Pakietu widoczności trzy funkcje wykorzystujące przedni radar i/lub umieszczoną w górnej części przedniej szyby wielofunkcyjną kamerę.

 • Aktywny regulator prędkości to system regulacji / ograniczania prędkości z rozszerzoną funkcją regulacji w zależności od odległości od pojazdu znajdującego się przodu. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w warunkach jazdy autostradą w średnio gęstym lub płynnym ruchu, gdyż pozwala uniknąć systematycznego wyłączania się regulatora przy zbliżaniu się do pojazdu poruszającego się z przodu. Z chwilą wykrycia innego pojazdu przez radar, system utrzymuje stałą odległość od niego poprzez automatyczne zmniejszenie prędkości auta aż do 20 km/h za pomocą hamowania silnikiem lub aktywowania pedału przyspieszenia. Gdy droga znów staje się wolna, regulator powraca do pierwotnie zadanej prędkości. Jeśli zmniejszenie prędkości do 20 km/h nie wystarcza do utrzymania bezpiecznej odległości, regulator ostrzega kierowcę i oddaje mu kontrolę nad prędkością auta;
 • Distance Alert ostrzega kierowcę o ryzyku kolizji w celu spowodowania jego reakcji. Ten wizualny i dźwiękowy alarm włącza się tuż przed aktywowaniem funkcji Active Safety Brake;
 • Active Safety Brake jest nową generacją systemu awaryjnego hamowania. Kamera i radar wykrywają ryzyko kolizji z wszelkimi przeszkodami ruchomymi lub nieruchomymi; w sytuacji braku hamowania lub zbyt słabego hamowania, system powoduje zadziałanie układu hamulcowego z maksymalną siłą w zastępstwie kierowcy. Pozwala on uniknąć zderzenia (do prędkości 30 km/h) lub złagodzenia jego skutków niezależnie od prędkości auta dzięki wyhamowaniu go z siłą do 1 G.

…Zwiększające praktyczność auta w codziennym użytkowaniu

Otwierana tylna szyba jest rozwiązaniem rzadko występującym w segmencie PEUGEOT Travellera. Pozwala z łatwością załadować bagażnik, w szczególności w przypadku zbyt małej ilości miejsca do otwarcia całej klapy.  Jest ona dostępna w standardzie w wersjach Traveller Active i Allure.

PEUGEOT Traveller oferuje również do 74 litrów zamkniętych lub otwartych schowków rozmieszczonych w całej kabinie:

 • 2 schowki w desce rozdzielczej, górny 7-litrowy mieszczący 5 małych butelek 0,5 l i dolny 5-litrowy oraz dodatkowy 5-litrowy zamykany schowek formatu A-4 na górnej płaszczyźnie deski rozdzielczej, pozwalający ukryć przed niedyskretnymi spojrzeniami np. tablet lub smartfon;
 • 2 uchwyty na kubki na obu końcach deski rozdzielczej, mogące pomieścić butelkę 0,5 l;
 • Wnęka na drobne przedmioty w centralnej części deski rozdzielczej;
 • W każdym z przednich drzwi wnęka na drobne przedmioty oraz duża, 8-litrowa kieszeń mogąca pomieścić 2 butelki o pojemności 1,5 litra;
 • Po jednej 5-litrowej kieszeni w każdym z bocznych drzwi przesuwnych;
 • Schowek o objętości 8 litrów w konfiguracji z przednią, 2-miejscową kanapą, mogący pomieścić sześciopak 0,5-litrowych butelek.

PEUGEOT Traveller – specyfikacja techniczna

 

Przegląd : autokult.pl : Peugeot Expert Tepee 2,0 HDi Active L2 – van uniwersalny? [test autokult.pl]

Peugeot Expert Tepee 2,0 HDi Active L2 - van uniwersalny? [test autokult.pl]

cały artykuł …

Przegląd : autocentrum.pl : Będą kolejne trojaczki Toyoty, Peugeota i Citroena

Będą kolejne trojaczki Toyoty, Peugeota i Citroena

Cały artykuł …

FRACTAL – PEUGEOT i-Cockpit® wzbogacony o wymiar dźwiękowy

Zaprezentowany po raz pierwszy w concept carze SR1 w 2010 r., PEUGEOT i-Cockpit® zdobył już ponad 1,8 miliona klientów od momentu wprowadzenia go na rynek w modelu 208 w 2012 r. Dzięki innowacyjnej ergonomii ta unikalna koncepcja miejsca kierowcy umożliwia intuicyjne prowadzenie pojazdu i potęguje przyjemność odczuwaną za kierownicą.

PEUGEOT FRACTAL, elektryczne miejskie coupé, jest samochodem studyjnym badającym nowe możliwości PEUGEOT i-Cocpkit® i odwołującym się do dodatkowego zmysłu. Po wzroku, z myślą o którym zaprojektowano wyświetlacz head-up display, i dotyku, który potrzebny jest przy kompaktowej kierownicy i ekranie dotykowym, auto stymuluje również zmysł słuchu, co do tej pory w świecie samochodów nie miało miejsca. Percepcja informacji dźwiękowych wzbogaca doświadczenia z jazdy.

PEUGEOT FRACTAL posiada również charakterystyczny sygnał dźwiękowy zaprojektowany przez projektanta dźwięków Amona Tobina. Można go usłyszeć po otwarciu drzwi, odblokowywanych za pomocą zegarka na ręku kierowcy. Prowadzenie elektrycznego coupé staje się unikalnym doświadczeniem i źródłem bogatych doznań.

 PEUGEOT_FRACTAL_1508TW053

 

Jednoczesne wprowadzenie gamy „ósemek” i PEUGEOT i-Cockpit® nadało marce nową dynamikę. PEUGEOT i‑Cockpit® stanowi rozwiązanie, które znacznie wyróżnia samochody marki. Zmienia sposób prowadzenia samochodu, który staje się bardziej intuicyjny i potęguje doznania z jazdy.

Maxime Picat, Dyrektor Generalny PEUGEOT

PEUGEOT_FRACTAL_1508TW008

 

PEUGEOT i-Cockpit® jest bardzo ceniony przez klientów. Podczas użytkowania samochodu odkrywają oni nowy rodzaj przyjemności z jazdy. PEUGEOT FRACTAL umożliwia eksplorację nowych możliwości poprzez włączenie w system świata dźwięków. Wzbogaca on informacje i wzmacnia odczuwaną przyjemność z jazdy.

Jérôme Micheron, Dyrektor ds. Strategii PEUGEOT

 

PEUGEOT FRACTAL w skrócie

PEUGEOT_FRACTAL_1508TW010

PEUGEOT FRACTAL, elektryczne miejskie coupé, jest samochodem studyjnym badającym nowe możliwości rozwoju PEUGEOT i-Cocpkit® i odwołującym się oprócz wzroku i dotyku również do dodatkowego zmysłu, jakim jest słuch. Prowadzenie samochodu jest jeszcze bardziej instynktowne i staje się niezwykłym doświadczeniem.

PEUGEOT_FRACTAL_1508TW013

StelLab[1], ośrodek badawczy Grupy PSA Peugeot Citroën, opracował innowacyjny system akustyczny 9.1.2. Łączy on wysokiej klasy system 9.1 z głośnikami infradźwiękowymi wbudowanymi w oparcie każdego siedzenia.

 

System akustyczny 9.1.2 wzbogacający informacje o warstwę dźwiękową sprawia, że prowadzenie staje się jeszcze bardziej instynktowne. Dodatkowy komponent PEUGEOT i-Cockpit® nadaje odbiorowi przestrzennego i dynamicznego wymiaru.

PEUGEOT_FRACTAL_1508TW019

PEUGEOT FRACTAL posiada swój własny, charakterystyczny sygnał dźwiękowy emitowany na zewnątrz i w środku. Po raz pierwszy powstał on we współpracy z projektantem dźwięków, Amonem Tobinem. W mieście samochód może dostosowywać się do dźwięków pochodzących z otoczenia.

PEUGEOT_FRACTAL_1508TW020

Wyświetlacz head-up display łączy panel cyfrowy  wysokiej rozdzielczości z wyświetlaniem holograficznym oraz poliwęglanową płytkę nachyloną pod kątem 45°. Kierowca może dostosowywać sposób wyświetlania informacji w zależności od swoich potrzeb. Dzięki pochylonej płytce z poliwęglanu informacje wyświetlane są w sposób niezwykle wyraźny, niemal przestrzenny.

PEUGEOT_FRACTAL_1508TW065

PEUGEOT FRACTAL jest w pewnym sensie laboratorium pomysłów badającym nowe metody produkcji i projektowania. Części wydrukowane na drukarce 3D stanowią ponad 80% powierzchni kabiny. Powierzchnie bezodbiciowe zostały zaprojektowane z wykorzystaniem procesów designu generatywnego, pozwalającego uzyskać idealny kształt części.

PEUGEOT_FRACTAL_1508TW070

Akumulator litowo-jonowy o pojemności 40 kWh zasila silniki elektryczne umieszczone na przedniej i tylnej osi, zapewniając samochodowi łączną moc 150 kW  (204 KM). Zasięg auta w cyklu mieszanym wynosi 450 km.

PEUGEOT_FRACTAL_1508TW077

Zmienny prześwit pozwala dostosować się do warunków w terenie. Podczas jazdy po drodze szybkiego ruchu jest ustawiony na 7 cm, poprawiając tym samym aerodynamikę pojazdu z korzyścią dla jego zasięgu. Podczas jazdy po mieście można go ustawić na 11 cm, żeby z łatwością przejeżdżać przez zwalniacze i zabezpieczenia przy wjazdach na parkingi.

 

PEUGEOT FRACTAL – elektryczne miejskie coupé

 

PEUGEOT FRACTAL dzięki niezwykle kompaktowym wymiarom (3,81m długości i 1,77 m szerokości) swobodnie odnajduje się w ruchu ulicznym. Umieszczone na krańcach nadwozia 19-calowe koła Tall&Narrow i wynoszący jedynie 0,52 m zwis przedni i tylny ułatwiają manewry.

Doskonale wyważony PEUGEOT FRACTAL dzięki nowej konstrukcji w pełni wykorzystuje napęd elektryczny. Każdy komponent znajduje się w optymalnym miejscu. I tak, akumulatory litowo-jonowe są umieszczone w centralnym tunelu, co umożliwia obniżenie środka ciężkości i lepsze rozłożenie masy. Zasilają dwa silniki elektryczne na przedniej i tylnej osi, z których każdy rozwija moc 75 kW / 102 KM. Taki układ napędowy poprawia aerodynamikę samochodu. Świadczą o tym niewielkie wloty powietrza w masce pojazdu, jako że do zasilania i chłodzenia silnika konieczna jest znacznie mniejsza ilość powietrza.

 

Linia PEUGEOT FRACTAL jest idealnie gładka. Dwukolorowe nadwozie (Coupe Franche) wzmacnia wrażenie witalności łącząc na wysokości zawiasów drzwi intensywną biel z matową czernią. Dach można złożyć, zamieniając coupé w kabriolet.

Z tyłu, nad dyfuzorem, pojawia się pasek świetlny informujący o ładowaniu indukcyjnym akumulatora z wykorzystaniem animacji spotykanej we wzmacniaczach. Zbudowany z diod LED, po ruszeniu z miejsca pełni rolę tylnych świateł. Charakterystyczna linia diod z przodu zaczyna się pod osłoną chłodnicy i sięga aż nad reflektory. Obejmuje również sekwencyjne kierunkowskazy.

 

Naturalnym środowiskiem PEUGEOT FRACTAL jest miasto. Dzięki zastosowaniu silników elektrycznych poziom emisji hałasu jest bardzo niski. Dodatkowo obniżają go jeszcze opony Tall&Narrow z wąskim bieżnikiem. Aby zapewnić jak najcichsze działanie, w nadkolach umieszczono specjalne dwuścienne elementy tłumiące szumy aerodynamiczne. Zainspirowane rozwiązaniami stosowanymi w komorach bezodbiciowych, elementy te zmniejszają natężenie fal, a więc i poziom głośności, poprzez ich odbijanie między płaszczyznami. Elementy niemożliwe do wytworzenia za pomocą konwencjonalnych procesów są uzyskiwane metodą druku 3D.

PEUGEOT FRACTAL dysponuje również specjalnym sygnałem dźwiękowym zaprojektowanym z myślą o innych użytkownikach dróg – zwłaszcza o pieszych i rowerzystach. Pieszy, który chce przejść przez jezdnię, usłyszy nadjeżdżający samochód, nawet jeśli nie sprawdzi, czy coś jedzie.

 

Rozwiązanie to ułatwia również codzienne korzystanie z samochodu dzięki zegarkowi z dostępem do Internetu – Samsung Gear S. Zegarek informuje stale o poziomie naładowania akumulatora, postępie ładowania, temperaturze w kabinie i lokalizacji samochodu. Dzięki jednemu naciśnięcie na zegarek można odblokować zamki w drzwiach i zmienić ustawienia wyposażenia kabiny: klimatyzacja i system Hi-Fi powracają do spersonalizowanych ustawień.

 

 

PEUGEOT i-Cockpit® –jeszcze silniej działa na zmysły

 

PEUGEOT i-Cockpit® zapewnia niezwykłe doświadczenia z jazdy dzięki połączeniu instynktownej ergonomii z niespotykanym klimatem. We wnętrzu pojawiają się materiały zainspirowane salą koncertową i studiem nagrań. Na desce rozdzielczej, płatach drzwi i kubełkowych siedzeniach pojawia się czarny dąb. Wokół kabiny biegnie płat miedzi przypominający styki na kablach, a drukowane w technologii 3D elementy bezodbiciowe zapewniają komfort akustyczny. Siedzenia pokryte są dzianiną 3D łączoną z białą skórą.

 

Kierowca siedzi w fotelu, który pozwala lepiej odczuwać zachowanie PEUGEOT FRACTAL, aby zapewnić w każdej chwili pełną kontrolę. Odczucia przypominają wrażenia z zabiegu fizjoterapeutycznego. Ręce intuicyjnie ustawiają się na kompaktowej kierownicy z touchpadami wbudowanymi w oba ramiona. Pozwalają one na sterowanie różnymi funkcjami i elementami wyposażenia PEUGEOT FRACTAL za pomocą dotknięcia kciukiem.

Umieszczony na wprost kierowcy wyświetlacz head-up display łączy panel cyfrowy z wysokiej rozdzielczości wyświetlaniem holograficznym z poliwęglanową płytką nachyloną pod kątem 45°. Kierowca może dowolnie skonfigurować informacje i sposób ich wyświetlania na cyfrowej płytce, która stanowi wysokiej rozdzielności ekran o przekątnej 12,3’’. Ustawiona pod kątem płytka z poliwęglanu podaje dodatkowe informacje wyświetlane za pomocą ekranu AMOLED o przekątnej 7,7”. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać efekt głębokości.

Z obu stron kierownicy znajdują się przełączniki typu toogle switch. Z prawej strony znajduje się również włącznik silnika elektrycznego. W centralnej konsoli umieszczono ekran dotykowy AMOLED o przekątnej 7,7’’, umożliwiający sterowanie wszystkimi funkcjami PEUGEOT FRACTAL. Również pasażerowie siedzący z tyłu mają do swojej dyspozycji panel sterujący, który pozwala im zmieniać ustawienia.

 

Będący swoistym laboratorium pomysłów, PEUGEOT FRACTAL testuje druk 3D umożliwiający stworzenie form, których nie można uzyskać innymi metodami produkcji. Wyprodukowane w tej technologii części stanowią ponad 80% powierzchni wewnętrznej kabiny łącząc nowy efekt stylistyczny z funkcjonalnością. W ramionach kompaktowej kierownicy przeprowadzono kable do podłączenia touchpadów.

Powierzchnie bezodbiciowe zajmujące ponad 15m2 kabiny zostały uzyskane w procesie designu generatywnego. Moc obliczeniowa współczesnych komputerów pozwala na przebadanie wszystkich możliwych kształtów i konstrukcji danej części. Design generatywny wykorzystuje algorytmy do obliczenia idealnych form o optymalnych kształtach. PEUGEOT FRACTAL wykorzystuje tylko tyle materiałów, ile trzeba, a jednocześnie zapewnia doskonały efekt akustyczny.

 

Po raz pierwszy w projektowaniu concept caru uwzględniono tak mocno wymiar dźwiękowy. Innowacyjne jest również podejście do materiałów zapoczątkowane w samochodzie studyjnym ONYX i poszerzone obecnie na segment B. Druk 3D i wykorzystanie designu generatywnego zapewnia ekstremalną efektywność.

Matthias Hossann, Kierownik ds. concept carów PEUGEOT

 

 

Dźwięki – nowy obszar innowacji zapewniający bardziej instynktowne prowadzenie

 

Studium możliwości rozwoju PEUGEOT i-Cockpit® przywraca słuchowi należne mu miejsce obok wzroku i dotyku. Poruszając się w otoczeniu człowiek tak naprawdę posługuje się wszystkimi tymi zmysłami. PEUGEOT FRACTAL proponuje innowacyjną instalację dźwiękową oraz design dźwiękowy.

 

Kierowca otrzymuje coraz więcej informacji od samochodu, wymagających coraz większej uwagi z jego strony. Ergonomia dźwiękowa potęguje interakcje, jakie zapewnia PEUGEOT i-Cockpit® i uwalnia wzrok od konieczności nieustannej czujności. Uprzestrzennienie źródeł dźwięku pozwala użytkownikowi wychwytywać i rozumieć informacje, i to ze znacznie mniejszym wysiłkiem.

Vincent Roussarie, Ekspert ds. nowych usług dźwiękowych w wydziale naukowym PSA

 

 

Jednostka badawcza Grupy StelLab zaprojektowała system audio 9.1.2 oraz program zapewniający wrażenie pełnego zanurzenia w dźwięku. Cyfrowo przetworzony dźwięk stymuluje układ słuchowy człowieka. Tworzone są wirtualne źródła dźwięku o dynamicznie zmieniającej się lokalizacji, wzbogacające informacje przekazywane kierowcy.

W przypadku trasy pokonywanej z pomocą systemu nawigacji, źródło syntezy mowy znajduje się w osi pojazdu w pewnej odległości. Podczas zbliżania się do skrzyżowania źródło zbliża się do kabiny ustawiając się po tej stronie, w którą należy skręcić. Na skrzyżowaniu przenosi się do kabiny, tuż obok kierowcy, aby uprzedzić go o zbliżającej się zmianie kierunku jazdy.

Co więcej, uprzestrzennienie dźwięku pozwala dostosować go do budowy pojazdu i jego ruchu. System opracowany przez StelLab konfiguruje w sposób autonomiczny różne źródła dźwięku dla jazdy ze złożonym i rozłożonym dachem (tryb coupé lub kabriolet).

 

Aby w pełni wykorzystać swój potencjał, system 9.1.2 składa się z systemu 9.1 z trzema głośnikami średniotonowymi, dwoma tweeterami, dwoma wooferami i subwooferem z przodu oraz dwoma głośnikami średniotonowymi, dwoma tweeterami i wooferem z tyłu.  Wysoką wierność dźwięku gwarantuje membrana głośników z włókna lnianego opracowana przez znaną francuską firmę FOCAL, specjalizującą się w wysokiej klasy wyposażeniu audio.

Co więcej, jako pierwszy na świecie PEUGEOT FRACTAL posiada wbudowane w oparcia wszystkich siedzeń dwudrożne głośniki infradźwiękowe. Ten rewolucyjny system wyjaśnia nazwę instalacji: 9.1.2.

Opracowany przez amerykański start up SUBPAC głośnik infradźwięków zapewnia nowe doznania dźwiękowe. Basy nie są przenoszone przez powietrze, lecz przez ciała stałe. Fale akustyczne dochodzą do ucha wewnętrznego słuchacza przez jego organizm. Osoba siedząca w fotelu słyszy basy w sposób immersyjny, co nie przeszkadza otoczeniu, dla którego są one niesłyszalne.

 

Warstwa dźwiękowa jest również wykorzystywana w PEUGEOT FRACTAL do wygenerowania charakterystycznego dźwięku pracującego silnika elektrycznego. Nie emituje on hałasu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w przypadku silników spalinowych. Marka powierzyła zadanie jego opracowania brazylijskiemu projektantowi dźwięków Amonowi Tobinowi. Zewnętrzny sygnał dźwiękowy PEUGEOT FRACTAL zapewnia jego harmonijne współużytkowanie dróg z innymi uczestnikami ruchu. Chodzi zwłaszcza o pieszych i rowerzystów.  Są oni informowani o nadjeżdżającym PEUGEOT FRACTAL za pomocą dźwięków odróżniających fazę przyspieszenia, hamowania i jazdy z ustabilizowaną prędkością.

W kabinie zaprojektowane zostały w niespotykany sposób charakterystyczne dla marki dźwięki, takie jak dźwięki włączanej stacyjki, kierunkowskazów i świateł ostrzegawczych, oświetlenia czy działającej nawigacji.

 

PEUGEOT FRACTAL jest owocem spotkania artystów, którzy szukają nowych obszarów wyrazu. „Zmiksowaliśmy” nasze inspiracje z pomysłami projektantów. Styl jest inspirowany dźwiękiem, a inspiracją dla mnie były linie i materiały zastosowane w PEUGEOT FRACTAL.

Amon Tobin, artysta muzyk, projektant dźwięków

 

 

Dzieło dźwiękowe stworzone przez Amona Tobina podkreśla znaczenie przestrzennej sceny dźwiękowej i wysokiej jakości całej instalacji dla prowadzenia samochodu. Unikalny PEUGEOT FRACTAL jest owocem dialogu pomiędzy artystą a zespołem designu PEUGEOT.

 

Wydajny elektryczny zespół napędowy

 

Poza optymalizacją aerodynamiki, do niezwykłych jak na ten segment parametrów jezdnych przyczynia się elektryczny zespół napędowy. Ogólną stabilność PEUGEOT FRACTAL zapewnia umieszczenie akumulatora litowo-jonowego w centralnym tunelu. Umożliwia to skupienie najcięższych elementów blisko centralnej części auta i obniżenie środka ciężkości.

 

Akumulator o pojemności 40 kWh napędzający dwa silniki elektryczne o mocy 75 kW / 102 KM, znajdujące się na przedniej i tylnej osi, zapewnia zasięg blisko 450 km w cyklu mieszanym.

 

Strategia działania polega na sterowaniu wykorzystaniem mocy w zależności od potrzeb. Moc 150 kW / 204KM jest odpowiednio rozkładana w zależności od przyczepności w celu poprawy własności trakcyjnych i odzyskiwania energii. Co więcej, żeby uwzględnić przeniesienie masy, istnieje możliwość ograniczenia mocy elektrycznych silników. Podczas przyspieszania w zakresie od 0 do 100 km/h działa tylny silnik, a po osiągnięciu prędkości 100 km/h stopniowo włącza się przedni silnik.

 

Elektryczny układ kierowniczy steruje pracą czterech kół, zapewniając niewiarygodnie możliwości podczas jazdy po mieście oraz niezwykłą stabilność podczas jazdy z wysoką prędkością. Pneumatyczne stabilizatory, sterowane automatycznie lub przez kierowcę, mogą zmienić prześwit samochodu w zakresie od 7 do 11 cm. Najniższa wartość prześwitu zapewnia optymalną aerodynamikę podczas w trasie i zwiększa zasięg PEUGEOT FRACTAL. Zwiększenie prześwitu zapewnia swobodną jazdę po mieście i ułatwia pokonywanie zwalniaczy i zabezpieczeń przy wjazdach na parkingi.

 

Dzięki niskiej masie wynoszącej jedynie 1000 kg, PEUGEOT FRACTAL rozpędza się od 0 do 100 km/h w ciągu zaledwie 6,8 s przy specjalnie zaprojektowanych dźwiękach przyspieszania, a 1000 m ze startu zatrzymanego pokonuje w 28,8 s.

 

 

PEUGEOT FRACTAL prezentuje wizję przyszłości PEUGEOT i-Cockpit®, dzięki któremu prowadzenie auta staje się jeszcze bardziej instynktowne i przyjemne. Po wzroku i dotyku przyszła kolej na zmysł słuchu, do którego odwołuje się to elektryczne miejskie coupé zainspirowane światem dźwięków.

[1] Utworzone w 2010 r., laboratorium StelLab – Science Technologies Exploratory Lean Laboratory – jest komórką odpowiedzialną za współpracę naukową pomiędzy ekspertami PSA Peugeot Citroën i uczelniami z całego świata (Francji, Szwajcarii, Polski, Hiszpanii, Brazylii, Stanów Zjednoczonych i Chin). Jego zadaniem jest określanie i rozwijanie nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, które będzie można zastosować w samochodach przyszłości.

YouTube.pl : Peugeot Mystery Concept Car 2015 | Teaser

YouTube.pl : Peugeot RCZ Vs Downhill