Warning: mysql_real_escape_string(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197
Archiwa: Peugeot 2008 DKR - Peugeotowy - i nie tylko ...

Archive for Peugeot 2008 DKR

PEUGEOT zwycięzcą Rajdu Dakar 2016 !!!!!!!!!!!!!

sobota, 16 stycznia 2016 r.

CASTERA DAVID PEUGEOT ambiance portrait ELENA DANIEL PEUGEOT ambiance portrait COTTRET JEAN PAUL PEUGEOT ambiance portrait Bruno Famin PETERHANSEL STEPHANE (fra) PEUGEOT ambiance portrait LOEB SEBASTIEN (fra) PEUGEOT ambiance portrait DESPRES CYRIL (fra) PEUGEOT ambiance portrait during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 13 / Stage 13, Villa Carlos Paz – Rosario, from January 16, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

CASTERA DAVID PEUGEOT ambiance portrait ELENA DANIEL PEUGEOT ambiance portrait COTTRET JEAN PAUL PEUGEOT ambiance portrait Bruno Famin PETERHANSEL STEPHANE (fra) PEUGEOT ambiance portrait LOEB SEBASTIEN (fra) PEUGEOT ambiance portrait DESPRES CYRIL (fra) PEUGEOT ambiance portrait during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 13 / Stage 13, Villa Carlos Paz – Rosario, from January 16, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

 

W dwadzieścia sześć lat od swego ostatniego zwycięstwa PEUGEOT znowu, po raz piąty w historii, wygrywa Rajd Dakar. Samochodem PEUGEOT 2008 DKR, z napędem na jedną oś, triumfuje najbardziej doświadczona i utytułowana załoga zespołu: Stéphane PETERHANSEL/Jean-Paul COTTRET.

 • PEUGEOT wygrywa Rajd Dakar, startując w nim po raz drugi od czasu, gdy rajd odbywa się w całości na kontynencie południowoamerykańskim.

 

 • Wyniki załóg PEUGEOT 2008 DKR w edycji 2016 Rajdu Dakar: 9 wygranych etapów na 12; w tym 7 zwycięstw podwójnych, a wśród nich trzy potrójne.
 • W 25 lat po swoim pierwszym triumfie w Rajdzie Dakar (wówczas jako motocyklista), Stéphane Peterhansel zwycięża Rajd Dakar po raz dwunasty i od teraz ma na swoim koncie 12 wygranych edycji (sześć na motocyklu oraz sześć za kierownicą samochodu, odniesionych wspólnie z pilotem Jean-Paulem Cottret).
 • Załogi Cyril Despres/David Castera i Sébastien Loeb/Daniel Elena sprawiły w tej edycji Rajdu Dakar prawdziwą niespodziankę, docierając do mety i zajmując, odpowiednio, miejsca szóste i dziewiąte.
 • Rajd ukończyły trzy z czterech PEUGEOT 2008 DKR. Kierowca Carlos Sainz i jego pilot Lucas Cruz, jeszcze na cztery dni przed metą Rajdu Dakar liderzy klasyfikacji generalnej, nie reprezentują zespołu Peugeot Total na końcowym podium, ale wyraźnie przyczynili się do wspólnego zwycięstwa.

Nowy wpis do kroniki zwycięstw

Dla PEUGEOT kolejna wygrana w Rajdzie Dakar stanowi uzupełnienie bogatej kroniki sukcesów odnoszonych w różnych dyscyplinach sportu samochodowego. Jest to czwarty triumf na trasie rajdu – trzy poprzednie miały miejsce w latach 1987-90, gdy wówczas Rajd Paryż-Dakar odbywał się jeszcze w Afryce. Osiągnięcie to zajmuje miejsce wśród innych imponujących zwycięstw marki PEUGEOT, takich jak wygrane w wyścigu długodystansowym 24H Le Mans, wyścigu górskim na Pikes Peak i w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC).

Równie istotny jest fakt, że PEUGEOT dopiero rok temu, po wieloletniej przerwie wrócił do udziału w Rajdzie Dakar – już organizowanym w Ameryce Południowej – i zwyciężył w swoim zaledwie drugim starcie. Do mety rajdu dotarły trzy z czterech uczestniczących załóg PEUGEOT 2008 DKR.

Osiągnięcie tego wyniku z pewnością nie byłoby możliwe, gdyby nie wzajemna pomoc jakiej załogi zespołu wielokrotnie udzielały sobie nawzajem na trasie. Równie ważnym czynnikiem dla końcowego sukcesu była praca „prawdziwych bohaterów działających w cieniu” czyli mechaników zespołu. Na oddzielne podkreślenie zasługuje świetny wynik Cyrila Despresa. Ten były motocyklista (i pięciokrotny zwycięzca Rajdu Dakaru na motocyklach) już w drugiej edycji rajdu, w której uczestniczy jako kierowca samochodu, przyczynił się do jednej z siedmiu wygranych etapowych. Co więcej, pod koniec rajdu Despres odegrał nieplanowaną, a niezwykle ważną rolę anioła stróża, kilkakrotnie przychodząc z pomocą swoim kolegom-konkurentom z zespołu. Takie sytuacje zostają w pamięci zawodników i współtworzą legendę tej niezwykłej imprezy.

„Mr DAKAR” znowu triumfuje

Stéphane Peterhansel i Jean-Paul Cottret, załoga PEUGEOT 2008 DKR z numerem startowym 302, wykorzystała w pełni całe posiadane doświadczenie i na mecie rajdu w Rosario staje na najwyższym stopniu podium*. Jest to szóste wspólne zwycięstwo tych dwóch zawodników, jako załogi samochodu. Stéphane Peterhansel wygrywa Rajd Dakar po raz dwunasty, wcześniej bowiem triumfował w nim sześciokrotnie jako motocyklista. W ten sposób, w 25 lat po swojej pierwszej wygranej edycji najtrudniejszego rajdu terenowego świata, „Mr Dakar” poprawia własny niezrównany rekord.

MISJA ZESPOŁOWA

W ciągu dwóch tygodni uczestnicy Rajdu Dakar mieli do pokonania trasę liczącą łącznie 9500 km na terytoriach Argentyny i Boliwii. Rywalizację utrudniały ekstremalne warunki pogodowe i wysokości sięgające 4800 m n.p.m. Zespół Peugeot Total podjął to zadanie, wystawiając na start jedną z najbardziej imponujących drużyn w historii Rajdu Dakar. Do trzech załóg pamiętanych z edycji ubiegłorocznej – składu Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret, Carlos Sainz/Lucas Cruz oraz Cyril Despres/David Castera, mającego na swoim koncie łącznie 17 wygranych edycji Rajdu Dakar – dołączyli dziewięciokrotni Rajdowi Mistrzowie Świata (WRC) Sébastien Loeb i jego pilot Daniel Elena, debiutujący w tym legendarnym rajdzie terenowym.

ZADANIE TECHNICZNE

Wszystkie załogi zespołu osiągały swoje sukcesy dysponując identycznymi samochodami – czterema egzemplarzami nowego PEUGEOT 2008 DKR. Inżynierowie Peugeot Total pracowali nad modyfikacjami i przygotowaniem tego modelu bez przerwy przez cały rok, od czasu zebrania trudnych doświadczeń w ubiegłorocznej edycji Rajdu Dakar – pierwszej, w której PEUGEOT wziął udział od czasu przeniesienia rajdu do Ameryki Południowej. Nowy PEUGEOT 2008 DKR, niższy, szerszy, dłuższy i mocniejszy od ubiegłorocznego poprzednika, od samego początku pokazał pełnię swoich możliwości. Samochód zachował napęd tylko na jedną oś – nietypowy wobec powszechnie stosowanego w rajdach terenowych napędu 4×4 – i pomimo tego doskonale radził sobie w każdym terenie, dowodząc słuszności decyzji konstrukcyjnych podjętych na etapie projektowania pojazdu.

DWA TYGODNIE DRAMATYCZNYCH PRZETASOWAŃ

Załogi zespołu Peugeot Total wysunęły się na czoło klasyfikacji rajdu już od pierwszego rozegranego etapu. Pierwszym zwycięzcą etapowym i liderem w tabeli został Sébastien Loeb, wykorzystujący swe ogromne doświadczenie kierowcy rajdowego, zebrane na drogach podobnych do tras początkowej fazy Rajdu Dakar. Wkrótce później na listę zwycięzców wpisali się także Stéphane Peterhansel i Carlos Sainz. Załogi PEUGEOT 2008 DKR triumfowały grupowo, w pierwszym tygodniu rywalizacji zapisując na swoim koncie sześć wygranych podwójnych, w tym dwie potrójne na sześć pokonanych etapów. W tej sytuacji również w klasyfikacji generalnej zawodnicy zespołu zapewnili sobie trzy pierwsze miejsca. W całym zespole z dnia na dzień rosły emocje – radość i duma, ale i napięcie w oczekiwaniu kolejnych trudności. Po pokonaniu położonych na ogromnych wysokościach płaskowyżów boliwijskich, na półmetku rajdu czyli w dniu odpoczynku w Salta liderem Rajdu Dakar był Loeb, a kolejne pozycje zajmowali Peterhansel i Sainz.

Drugi tydzień zmagań przyniósł więcej tras o innym charakterze – przede wszystkim bezdroża, przeprawy przez strumienie i odcinki prowadzące przez piaszczyste wydmy. Kolejne trudne etapy dostarczały coraz to nowych dawek dramatycznych przygód i rozczarowań, kończąc się dużymi różnicami czasowymi na mecie. W terenie powodującym mocne przetasowania w kolejności załóg, szanse na końcowe zwycięstwo stracili najpierw Sébastien Loeb (wypadek, strata czasowa na naprawdę auta), a następnie Carlos Sainz, który po 10. etapie odpadł z dalszej walki. Cyril Despres stracił dużo czasu na trasie 5. etapu z powodu usterki turbosprężarki. W tej sytuacji w zespole zarysowała się wyraźna strategia. Pretendentem do zwycięstwa pozostał Stéphane Peterhansel. Od tej pory to on miał walczyć o utrzymanie prowadzenia, a zadaniem dwóch pozostałych załóg było eskortowanie go oraz wspieranie na trasie i stała gotowość do pomocy, by zwiększać w ten sposób szanse wygranej zespołu Peugeot Total. Peterhansel spisał się doskonale, zwyciężając kluczowy etap na słynnych wydmach Fiambali. Dzięki temu po dziesięciu z trzynastu etapów Francuzi plasowali się na pierwszym miejscu z przewagą godziny nad najbliższym z rywali i pozostała im uważna, bezpieczna jazda do mety.

Do zobaczenia w roku 2017!

POWIEDZIELI NA MECIE…

Bruno Famin, dyrektor Peugeot Sport

„Uzyskane wyniki przekraczają nasze oczekiwania, bowiem przybyliśmy tu po to, by zademonstrować potencjał naszego samochodu. Okazało się, że radziliśmy sobie znakomicie przez cały czas trwania rajdu, w każdym terenie i w każdych warunkach. Nasze samochody na mecie oznaczają, że zadanie techniczne, jakie stawialiśmy przed sobą jako zespół, zostało osiągnięte. Po drodze zdarzały się nam różne drobne usterki mechaniczne aut, z czego wnioskujemy, że nasz PEUGEOT 2008 DKR ma jeszcze pewne pole do dalszego rozwoju, które będziemy mogli wykorzystać. Jesteśmy zachwyceni wynikami i mamy nadzieję, że w przyszłym roku potwierdzimy je, być może nawet osiągając potrójne zwycięstwo na mecie!”

Stéphane Peterhansel (kierowca zwycięskiego PEUGEOT 2008 DKR)*

„Moja satysfakcja jest bez granic! Przed startem nie śmiałem myśleć o takim wyniku. Miałem wrażenie, że zespół jest na to jeszcze nieco za młody, tymczasem w naszej pracy wszystko funkcjonowało perfekcyjnie. Kolejną niespodziankę sprawił mi fakt, że samochód okazał się tak konkurencyjny na odcinkach specjalnych o charakterze podobnym do tras rajdów WRC. W tych etapach starałem się trzymać niedaleko za moimi kolegami, wiedziałem jednak, że Carlos i Sébastien, specjaliści od takich dróg, będą szybsi ode mnie.

Dobrze rozegraliśmy strategicznie rajd jako całość. Zdecydowany atak przypuściłem na trasie najtrudniejszego, długiego etapu, dającego na mecie poważne różnice czasowe. Wygrałem go i od tego dnia objąłem prowadzenie w tabeli z komfortową przewagą: na trzy dni przed końcem rajdu najgroźniejszy rywal tracił do mnie całą godzinę. Wtedy pozostawało inteligentne gospodarowanie tą przewagą, by pewną jej część zamienić na mniejsze ryzyko jazdy i większe szanse dotarcia do mety. Od czasu, gdy wygrywałem dawne edycje Rajdu Dakar na motocyklu, zawsze marzyłem o tym, by wystartować tu w barwach Peugeot. Dołączenie do tego zespołu i zwycięstwo dla Peugeot Total sprawia mi ogromną radość!”

 Jean-Paul Cottret (pilot zwycięskiego PEUGEOT 2008 DKR)*

„Jesteśmy zachwyceni! Stawiamy PEUGEOT 2008 DKR na podium – na najwyższym stopniu! Ten sukces wynagradza całego zespołowi ogromną pracę, wykonywaną przez ostatnie dwa lata. Po roku praktykowania i zbierania doświadczeń teraz zbieramy żniwo – to piękna nagroda za cały wysiłek! Z całego serca dziękuję wszystkim członkom zespołu.”

Cyril Despres (kierowca PEUGEOT 2008 DKR – 7. miejsce)

„Bilans mojego drugiego startu w Rajdzie Dakar w roli kierowcy uważam za udany. W tym rajdzie samo dotarcie do mety jest zawsze powodem do dumy. Mamy za sobą kilka znakomicie rozegranych etapów. Czuję, że moja współpraca z Davidem zaczyna się docierać. Tworzymy wspólnie coraz lepszą załogę. Popełniliśmy kilka błędów, które wzbogacają nasze doświadczenie i wiemy, że podobne sytuacje już więcej nas nie zaskoczą. Przekonaliśmy się, że na niektórych odcinkach jesteśmy w stanie utrzymywać tempo zawodników walczących w czołówce. Trzy załogi PEUGEOT 2008 DKR w pierwszej dziesiątce na mecie Rajdu Dakar to powód do wielkiej satysfakcji dla całego zespołu.”

Sébastien Loeb (kierowca PEUGEOT 2008 DKR – 9. miejsce)

„Cieszę się, że dotarłem do mety. Były po drodze różne radości i rozczarowania, ale w sumie zaprezentowaliśmy dobry poziom i byliśmy konkurencyjni. Na trasach, na których z powodu braku doświadczenia czuliśmy się mniej pewnie, zdarzyło się nam parę błędów, niemniej biorąc pod uwagę samo tempo jazdy, byliśmy w czołówce. No i bawiliśmy się dobrze przy tym wszystkim, z wyjątkiem kilku dni nerwów i wielkiego wyczerpania.”

Carlos Sainz (kierowca PEUGEOT 2008 DKR nr 303)

„Chcę pogratulować całemu zespołowi Peugeot Total, a w szczególności Stéphane’owi i Jean Paulowi. Wszyscy ciężko pracowaliśmy nad udoskonaleniem PEUGEOT 2008 DKR i jestem bardzo dumny, że miałem swój udział w pracy zespołu i rozwijaniu tego samochodu. Osiągnięcie takiego wyniku w zaledwie drugim występie to naprawdę imponujące osiągnięcie. Nasze zadanie było pasjonujące, a rezultat daje powody do radości!”

NAJWAŻNIEJSZE LICZBY

 

 • Wygrane etapy: PEUGEOT 2008 DKR zwyciężył w 9. na 13 etapów (etapy: 2, 3, 5 i 13 – wygrała załoga Loeb/Elena; etapy: 4, 6 i 10 – wygrali S. Peterhansel/J.-P. Cottret; etapy: 7 i 9 wygrali C. Sainz/L. Cruz).
 • Kolejni liderzy rajdu: S. Loeb (etapy: 2 do 5. i etap 7), S. Peterhansel (etapy: 6 i 8 oraz od 10 do 13) i C. Sainz (etap 9).
 • Zwycięstwa Stéphane’a Peterhansela w Rajdzie Dakar: edycje 1991, 1992, 1993, 1995, 1997, 1998 (motocykle); 2004, 2005, 2007, 2012, 2013, 2016* (samochody)

Nieoficjalna* klasyfikacja końcowa Rajdu Dakar, edycja 2016:

 1. Stéphane Peterhansel (FRA)/Jean-Paul Cottret (FRA), PEUGEOT 2008 DKR, 45 h 22 min 10 s
 2. Nasser Al-Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA), Mini, +34:58
 3. Giniel De Villiers (ZAF)/Dirk Von Zitzewitz (DEU), Toyota, +1 h 02:47
 4. Mikko Hirvonen (FIN)/Michel Perin (FRA), Mini, +1 h 05:18
 5. Leeroy Poulter (ZAF)/Robert Howie (ZAF), Toyota, +1 h 30:43
 6. Cyril Despres (FRA)/David Castera (FRA), PEUGEOT 2008 DKR, + 1 h 49:04
 7. Sébastien Loeb (FRA)/Daniel Elena (MC), PEUGEOT 2008 DKR, +2 h 22:09

* Klasyfikacja ta stanie się oficjalna po opublikowaniu wyników przez organizatora.

Rajd Dakar: PEUGEOT 2008 DKR na czele pod czujną eskortą.

piątek, 13 stycznia 2016 r.

 

Na liczącej 481 km trasie przedostatniego etapu Rajdu Dakar załogi Loeb/Elena oraz Despres/Castera jechały w stałym kontakcie i bliskości z liderami rajdu – załogą Peterhansel/Cottret – aby w razie potrzeby móc natychmiast przyjść im z pomocą. Trzy PEUGEOT 2008 DKR utrzymywały spokojne tempo, obliczone na minimalizowanie ryzyka i dotarły do mety odcinka na miejscach 8. (Loeb/Elena), 9. (Despres/Castera) i 10. (Peterhansel/Cottret). Dzięki tej rozgrywce strategicznej lider rajdu zachowuje w klasyfikacji generalnej rajdu komfortową przewagę nad najbliższym rywalem, wynoszącą 40 min. i 59 s. W sobotę zawodnikom pozostaje do pokonania ostatni etap na dystansie tylko 180 km.

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan - Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan – Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

Bruno Famin, dyrektor de Peugeot Sport:

„Bilans dzisiejszego dnia jest pozytywny, bo wszystkie trzy samochody naszego zespołu dotarły do mety bez żadnych problemów na trasie. Etap, który mają za sobą, był długi i trudny. Jazda trwała 5 h i 45 minut czyli o godzinę dłużej od przewidywanego czasu przejazdu – wszystko to na wąskich, powolnych drogach, w ciężkim i podstępnym terenie. Dlatego przyjęliśmy dzisiaj strategię defensywną: przetrwania i skutecznego dotarcia do mety. Zarówno Cyril i David, jak i Sébastien z Danielem ustawili się tak, by eskortować samochód Stéphane’a i Jean-Paula: gdyby cokolwiek się stało, byliby od razu na miejscu, by w razie potrzeby poświęcić własny wynik i oddać niezbędną część samochodu lub choćby tylko skorygować błąd nawigacyjny. Na szczęście żadna pomoc nie była konieczna – wszyscy są bezpiecznie na mecie etapu.”

314 LOEB Sebastien ELENA Daniel (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan - Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

314 LOEB Sebastien ELENA Daniel (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan – Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

Nieoficjalna klasyfikacja 12. Etapu (San Juan-Villa Carlos Paz)

 1. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, 5 h 34 min 17 s
 2. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, +00:09
 3. Leeroy Poulter (RPA)/Robert Howie (RPA), Toyota Hilux, +00:45

4 Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, 00:57

 1. Nani Roma (Hiszpania)/Alex Haro Bravo (Hiszpania), Mini All 4 Racing, +3:09
 2. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +8:33
 3. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +9:17
 4. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +11:05
321 DESPRES Cyril (fra) CASTERA David (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan - Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

321 DESPRES Cyril (fra) CASTERA David (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan – Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

 Nieoficjalna klasyfikacja generalna rajdu (po 12. Etapie)

 1. Stéphane PETERHANSEL (Francja)/Jean-Paul COTTRET (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, 47 h 27 min 42 s
 2. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, +40:59
 3. Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, +1 h 07:16
 4. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +1 h 11:42
 5. Leeroy Poulter (RPA)/Robert Howie (RPA), Toyota Hilux, +1 h 36:16
 6. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 1 h 55:05
 7. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +2 h 22:46

Rajd Dakar – Peterhansel i PEUGEOT 2008 DKR kontrolują przebieg rajdu.

czwartek, 14 stycznia 2016 r.

Na trasie długiego i pełnego pułapek 11. etapu Rajdu Dakar załoga Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret starała się minimalizować ryzyko. Po wczorajszym wyjściu na prowadzenie w klasyfikacji generalnej, Peterhansel zaliczył czwarty czas etapowy i na dwa etapy przed końcem rajdu zachowuje 51 min i 55 sekund przewagi nad zawodnikiem zajmującym drugą pozycję w tabeli.

 • Także tym razem liderzy rajdu oraz ich PEUGEOT 2008 DKR mogli liczyć na trasie na „anioła stróża” – a nawet dwóch! Sébastien Loeb i Cyril Despres przez cały dzień trzymali się blisko Peterhansela, gotowi szybko przyjść z pomocą, gdyby zaszła potrzeba. Ostatecznie okazało się, że pomoc taka rzeczywiście się przydała, jednak załodze Loeb/Elena, która nie byłaby w stanie ukończyć etapu o własnych siłach, gdyby nie wsparcie kolegów z zespołu. Gdy Peugeot z numerem startowym 314 zatrzymał się na 2. km przed metą – z powodu uniemożliwiającej dalszą jazdę awarii w układzie napędowym – Despres i Castera podali hol i obydwa samochody przejechały końcowy odcinek razem. Co więcej, Loeb i Elena w ten nietypowy sposób zajęli w czwartkowym etapie drugie miejsce.
302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja - San Juan, from January 14, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja – San Juan, from January 14, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

 

Stéphane Peterhansel (PEUGEOT 2008 DKR nr 302), 4. miejsce:

„Ten dzień upłynął nam w wielkim napięciu. Etap był skomplikowany nawigacyjnie; trasa wielokrotnie zmieniała kierunek, a jazdę utrudniały strefy pełne fesh-feshu (bardzo drobnego pyłu, znajdującego się na nawierzchni, pogarszającego przyczepność, a po wzbiciu kołami w powietrze zmniejszającego widoczność). Jechaliśmy jako załoga otwierająca, przez co trudno nam było ocenić, czy nasze tempo jest właściwe. Postanowiliśmy oszczędzać mechanikę samochodu, szczególnie przez unikanie szarpnięć w chwilach odzyskiwania przyczepności, by nie narażać układu napędowego na uszkodzenie. Jednak wybierając tryb jazdy defensywnej nie wolno się ani na chwilę zdekoncentrować, bo na trasie jest pełno pułapek. Kiedy jedzie się za wolno, nie da się stale utrzymać pełnego skupienia, dlatego trzeba znaleźć złoty środek, co wcale nie jest łatwe. Od wczoraj staram się gospodarować wypracowaną przewagą. To też jest walka, ale nieco inna – chodzi w niej o to, by jak najmniej narażać samochód na awarie i uszkodzenia, zwiększając szanse dotarcia do mety.”

 

314 LOEB Sebastien ELENA Daniel (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja - San Juan, from January 14, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

314 LOEB Sebastien ELENA Daniel (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja – San Juan, from January 14, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI


Sébastien Loeb (PEUGEOT 2008 DKR nr 314), 2. miejsce:

„Dzisiejszy etap poszedł nam stosunkowo dobrze, choć trudności nie brakowało. Na początku męczyliśmy się w strudze kurzu, bo nieoczekiwanie dogoniliśmy Naniego Romę. Wyprzedziliśmy go, on się zrewanżował i na takim kilkukrotnym wzajemnym wyprzedzaniu się zużyliśmy dużo czasu. Na dwa kilometry przed metą nawaliła nam skrzynia biegów. Na szczęście akurat o kilometr wcześniej wyprzedziłem Cyrila, który zachował się solidarnie, podał hol i pociągnął nas do mety. To nas uratowało i pozwoliło nie stracić dobrego wyniku. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się zająć drugiego miejsca na trasie etapu, przejeżdżając linię mety na holu.”

Cyril Despres (PEUGEOT 2008 DKR nr 321), 8. miejsce:

„Był to etap mocno wyczerpujący fizycznie – ponad pięć godzin jazdy z nieustanną, intensywną pracą kierownicą. Nie udało nam się wejść w dobry rytm. Na 20 km przed metą zerwaliśmy przewód zdalnego pompowania opon, ale nie było to uszkodzenie wymagające postoju. Gdy do mety pozostawały trzy kilometry, wyprzedził nas Sébastien. W chwilę później zobaczyliśmy go, jak stoi przy samochodzie z liną holowniczą w ręku: taki gest oznacza prośbę o pociągnięcie do mety.”

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja - San Juan, from January 14, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja – San Juan, from January 14, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

321 DESPRES Cyril (fra) CASTERA David (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja - San Juan, from January 14, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

321 DESPRES Cyril (fra) CASTERA David (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja – San Juan, from January 14, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

Nieoficjalna klasyfikacja 11. Etapu (La Rioja-San Juan)

 1. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, 4 h 49 min 16 s
 2. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +5:52
 3. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +7:01
 4. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +8:05
 5. Yazeed AlRajhi (Arabia Saud.)/Timo Gottschalk (Niemcy), Toyota Hilux, +11:57
 6. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +14:51

 

Nieoficjalna klasyfikacja generalna rajdu (po 11. Etapie)

 1. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, 37 h 42 min 20
 2. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, +51:55
 3. Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, +1 h 17:24

 

 1. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +1 h 22:47
 2. Leeroy Poulter (RPA)/Robert Howie (RPA), Toyota Hilux, +1 h 46:36
 3. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 1 h 56:53
 4. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +2 h 25:18

Rajd Dakar – Peterhansel znowu na czele.

środa, 13 stycznia 2016 r.

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT ambiance during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 10 / Stage 10, Belen - La Rioja, from January 13, 2016 - Photo Gregory Lenormand / DPPI

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT ambiance during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 10 / Stage 10, Belen – La Rioja, from January 13, 2016 – Photo Gregory Lenormand / DPPI

 

 

Rajd Dakar pokazał swoje nowe oblicze na piaszczystych wydmach etapu Fiambala. Stéphane Peterhansel i Jean-Paul Cottret, zwycięzcy odcinka pełnego dramatycznych zwrotów akcji, odzyskują prowadzenie w klasyfikacji generalnej i mają w niej godzinę przewagi nad najbliższym z rywali. Załoga z numerem startowym 302 wykorzystała trudną trasę na nieustanny atak i odniosła 35. etapowe zwycięstwo w historii swoich startów w Rajdzie Dakar w kategorii samochodów.

 • Załoga Cyril Despres/David Castera ma za sobą jeszcze jeden świetnie rozegrany etap. Tak samo, jak wczoraj, francuscy zawodnicy pomogli na trasie odcinka swoim kolegom-konkurentom Peterhanselowi i Cottretowi. Natomiast zajmując drugie miejsce, dopisali do listy osiągnięć zespołu siódmą podwójną wygraną etapową PEUGEOT 2008 DKR w tej edycji Rajdu Dakar.
 • Carlos Sainz i Lucas Cruz, startujący jako liderzy rajdu, stracili wszelkie szanse na końcową wygraną. Na 30 kilometrze przed metą zatrzymała ich awaria łącznika pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Nie będąc w stanie dokonać prowizorycznej naprawy, zawodnicy musieli czekać na pomoc serwisu. Zespół dokłada wszelkich starań, by Peugeot z numerem startowym 303 mógł jutro powrócić do rywalizacji.
 • Załoga Loeb/Elena, która na trasę odcinka wyruszyła rano 155. w kolejności, ponownie zbierała trudne doświadczenia, charakterystyczne dla Rajdu Dakar. Pomimo postoju spowodowanego zgaśnięciem silnika, a następnie przewrócenia samochodu i zjazdu na dachu ze zbocza wydmy, Loeb zdołał zaliczyć dobry czas. Po etapie poprowadzonym trasą zawierającą w sobie wszystkie typowe przeszkody i pułapki tegorocznej edycji Rajdu Dakar, uplasował się na solidnym, piątym miejscu.
 • Odcinek specjalny został przerwany po 245 z 278 przewidzianych kilometrów z powodu nieoczekiwanego wezbrania potoku, który zawodnicy mieli pokonać na końcowym odcinku trasy.
PETERHANSEL STEPHANE (fra) PEUGEOT ambiance portrait during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 10 / Stage 10, Belen - La Rioja, from January 13, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

PETERHANSEL STEPHANE (fra) PEUGEOT ambiance portrait during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 10 / Stage 10, Belen – La Rioja, from January 13, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

Stéphane Peterhansel (PEUGEOT 2008 DKR nr 302), zwycięzca 10. etapu:

„Na początku szło nam zdecydowanie źle. Na 32. kilometrze zgubiliśmy się, a powrót na trasę zajął nam co najmniej 15 minut. Ogarnęła mnie wściekłość, bo wydawało mi się, że wszystko jest już stracone. Atakowałem na sto procent i sporo ryzykowałem, wiedząc, że ten etap ma decydujące znaczenie. Jest tak dlatego, że dzisiejsza trasa biegła przez bezdroża, w głębokich koleinach, z ciągłą groźbą pobłądzenia. Po krótce, miała w sobie wszystko, co składa się na trudności rajdów terenowych. To z takich dni jak dzisiejszy biorą się duże różnice czasowe w klasyfikacji. Potem przebiłem oponę. Wyskoczyłem z samochodu jak szalony. Przyznam, że dziś trudno mi było opanować nerwy.

569704846655b

Bardzo pomaga nam świadomość, że Cyril jest tuż za nami i gdy jesteśmy w potrzebie, wyciąga pomocną dłoń. Podziwiam go za to, że choć na początku wcale nie było to jego celem, przyspiesza coraz bardziej i walczy w ścisłej czołówce.”

Cyril Despres (PEUGEOT 2008 DKR nr 321), 2. miejsce:

„Dziś znakomicie poszła nam robota nawigacyjna. David od samego początku wywiązywał się ze swojego zadania perfekcyjnie, co było niezmiernie trudne w sytuacji, gdy wokół roiło się od samochodów, motocykli i ciężarówek pędzących w różnych kierunkach. Udało mi się wyczuć, jakie tempo jest najwłaściwsze na dzisiejszą trasę. Miałem wrażenie, że dziś jedzie mi się łatwiej moim PEUGEOT 2008 DKR niż dwa lata temu w siodle Yamahy. Po dotarciu do pierwszego punktu kontrolnego chcieliśmy się upewnić, że Carlos i Stéphane jadą przed nami. Otworzyliśmy drzwi i ugrzęźliśmy na cztery minuty. To są koszty zdobywania doświadczeń za kierownicą. Później zaś zobaczyliśmy Carlosa w rzece, wśród wielkich głazów…”

Sébastien Loeb (PEUGEOT 2008 DKR nr 314), 5. miejsce:

„Nie mam z dziś szczególnie dobrych wiadomości i chyba muszę się po prostu przyzwyczaić do takiej sytuacji. Wszystko było trudne, skomplikowane pod każdym względem, mimo że właściwie jechaliśmy po śladach. Wyobrażam sobie, jak trudno mieli ci, którzy jechali jako pierwsi. I tak ciągle byliśmy na granicy zakopania się. Końcowa partia była bardzo ładna, z paroma wydmami. Straciliśmy tam 10 minut na szukaniu punktu kontroli przejazdu. Na jednej z wydm kawałek przejechaliśmy na dachu. Po dwukrotnym przebiciu opony, dachowaniu, zakopaniu się i chwilowym pobłądzeniu dotarliśmy na metę, gdzie mimo tylu przeszkód zajęliśmy piąte miejsce.”

Bruno Famin, dyrektor Peugeot Sport:

„Dzisiejszy etap był zgodny z oczekiwaniami – przyniósł poważne przetasowania pod wieloma względami. Z punktu widzenia zespołu Peugeot Total, jesteśmy bardzo zadowoleni, że Stéphane i Jean-Paul pokonali problemy i znów wyszli na prowadzenie. Załoga ta zaimponowała dzisiaj wielką determinacją, choć również skorzystała na wypadkach i awariach konkurentów. Mam na myśli przede wszystkim Carlosa, którego zatrzymało na trasie uszkodzenie samochodu – jeszcze nie wiemy, czy spowodowane uderzeniem, czy nie. W tej chwili ściągamy jego samochód do obozu, by ocenić, czy możliwy będzie jutrzejszy powrót na trasę. Trzeba też odnotować świetne drugie miejsce załogi Cyril Despres/David Castera, która ponadto już drugi dzień z rzędu pełniła rolę anioła stróża wobec kolegów – Stéphane’a i Jean-Paula. Wreszcie, Sébastien Loeb i Daniel Elena także mają za sobą trudny, typowy dla Rajdu Dakar dzień.”

Nieoficjalna klasyfikacja 10. Etapu (Belén-La Rioja)

 1. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, 3 h 58 min 32 s
 2. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +5:40
 3. Władimir Wasiljew (Rosja)/Konstantin Żylcow (Rosja), Toyota Hilux, +12:56
 4. Nani Roma (Hiszpania)/Alex Haro Bravo (Hiszpania), Mini All 4 Racing, +14:33
 5. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +17:40

Klasyfikacja generalna rajdu (po 10. Etapie)

 1. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, 32 h 44 min 59 s
 2. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, + 1 h 00:00
 3. Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, +1 h 12:31
 4. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +1 h 23:51
 5. Leeroy Poulter (RPA)/Robert Howie (RPA), Toyota Hilux, +1 h 33:58
 6. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +1 h 50:07
 7. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +2 h 27:31

Aktualizacja:

Rajd Dakar – Carlos Sainz poza rajdem po 10. etapie

środa, 13 stycznia 2016 r.

Carlos Sainz zatrzymał się na 213 kilometrze 10. etapu Rajdu Dakaru wiodącego z Belen do La Rioja z powodu awarii elementu dystansowego pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Peugeot 2008 DKR z numerem startowym 303 dotarł do obozu holowany przez ciężarówkę serwisową. Po zbadaniu sytuacji zespół techniczny uznał, że poważne uszkodzenia innych elementów uniemożliwiają udział załogi Sainz / Cruz w dalszej rywalizacji w Rajdzie Dakar 2016.

Do etapu, na którym nastąpiła awaria, Carlos Sainz i Lucas Cruz wystartowali jako liderzy klasyfikacji generalnej, mając na swoim koncie dwa wygrane etapy (7 i 9).

 

Przegląd : sport.pl : Rajd Dakar. Dramat lidera! Koniec marzeń o zwycięstwie

Rajd Dakar. Dramat lidera! Koniec marzeń o zwycięstwie

Cały artykuł … 🙁

Rajd Dakar – Carlos Sainz zwycięzcą etapu i nowym liderem.

wtorek, 12 stycznia 2016 r.

Po zakończeniu 9. etapu rajdu, skróconego, lecz i tak pełnego zdarzeń
i dynamicznych zmian sytuacji, dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej nadal zajmują załogi PEUGEOT 2008 DKR. Zmieniła się ich kolejność: nowym liderem Rajdu Dakar jest Carlos Sainz, który wyprzedził w tabeli Stéphane’a Peterhansela.

 

303 SAINZ Carlos (spa) CRUZ Lucas (spa) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 9 / Stage 9, Belen - Belen, from January 12, 2016 - Photo DPPI

303 SAINZ Carlos (spa) CRUZ Lucas (spa) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 9 / Stage 9, Belen – Belen, from January 12, 2016 – Photo DPPI

 

 • Dziewiąty etap rajdu, wytyczony w przeważającej części w piaszczystym terenie, został przedwcześnie przerwany. Z powodu wyjątkowego upału (47°C), szczególnie trudnego do zniesienia dla motocyklistów, organizatorzy podjęli decyzję, że metą tego etapu będzie drugi punkt kontrolny, znajdujący się na 179 kilometrze liczącej 285 km trasy.
 • Niemal wszyscy zawodnicy mieli na trasie większe lub mniejsze problemy. Nie ominęły one także załogi Carlos Sainz/Lucas Cruz, którą spowolniło trzykrotne przebicie opon
  z powolnym spadkiem ciśnienia oraz dwukrotne ugrzęźnięcie w piaszczystym podłożu. Na trzecim punkcie pomiarowym Hiszpanie mieli 4 minuty straty do lidera etapu, później jednak osiągali niezwykle szybkie tempo i zwyciężyli. Uzyskany wynik daje im, po raz pierwszy w tej edycji Rajdu Dakar, awans na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.
 • Stéphane Peterhansel i Jean-Paul Cottret, na starcie odcinka będący liderami rajdu, stracili na trasie ponad 11 minut z powodu dwukrotnego przebicia opon i dwukrotnego zakopania się w piasku. Załoga samochodu z numerem startowym nr 302 spadła na druga pozycję w tabeli.
 • Cyril Despres i David Castera ponownie zaimponowali bardzo szybką jazdą i pomimo czasu, jaki poświęcili na trasie na pomoc koledze z zespołu, Stéphane’owi Peterhanselowi, zaliczyli szósty czas etapu.
 • Załoga Loeb/Elena ma za sobą drugi z rzędu nieudany etap. Pierwszym problemem było czterokrotne ugrzęźnięcie w piasku, drugim, poważniejszym, konieczność wymiany jednej z części układu przeniesienia napędu na 30 km przed metą. Loeb stracił przez to
  1 godzinę i 13 min.
303 SAINZ Carlos (spa) CRUZ Lucas (spa) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 9 / Stage 9, Belen - Belen, from January 12, 2016 - Photo DPPI

303 SAINZ Carlos (spa) CRUZ Lucas (spa) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 9 / Stage 9, Belen – Belen, from January 12, 2016 – Photo DPPI

314 LOEB Sebastien ELENA Daniel (fra) PEUGEOT action stuck in the sand during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 9 / Stage 9, Belen - Belen, from January 12, 2016 - Photo Frederic Le Floc'h / DPPI

314 LOEB Sebastien ELENA Daniel (fra) PEUGEOT action stuck in the sand during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 9 / Stage 9, Belen – Belen, from January 12, 2016 – Photo Frederic Le Floc’h / DPPI

 

Carlos Sainz (PEUGEOT 2008 DKR nr 303), zwycięzca 9. etapu:

„Ten odcinek specjalny był bardzo trudny. W dużych partiach przebiegał bezdrożami
o miękkim podłożu i przez cierniste zarośla. Dwa razy musieliśmy się zatrzymać, bo grzęźliśmy w piachu. Jeszcze nie wiem, z jakiego dokładnie powodu etap został skrócony, ale i tak był on wyjątkowo wyczerpujący z powodu ogromnego upału. Trzy razy złapaliśmy gumę, ale za każdym razem powietrze uchodziło powoli, nie było więc konieczności zatrzymywania się na zmiany kół. Cieszę się z awansu na pierwsze miejsce, ale wiem, że utrudni to jutrzejszą jazdę, będę bowiem startował jako pierwszy i odkurzał trasę na odcinku specjalnym do Fiambali.”

Cyril Despres (PEUGEOT 2008 DKR nr 321), 6. miejsce:

„Nam ten etap poszedł dobrze. Byliśmy stale skoncentrowani i uniknęliśmy grzęźnięcia. Jazda była wyczerpująca fizycznie, ale udało nam się utrzymywać wysokie tempo. W pewnej chwili zobaczyłem przed sobą stojący samochód i poznałem, że to Peugeot Stéphane’a. Kiedy jest się członkiem zespołu Peugeot Total, sprawa jest oczywista: trzeba sobie pomagać, by zespół jako całość tracił jak najmniej czasu na rozwiązywanie problemów. Oddaliśmy nasze koło zapasowe. Czasy wskazują na to, że gdyby nie ten postój, moglibyśmy walczyć o zwycięstwo w dzisiejszym etapie.”

Stéphane Peterhansel (PEUGEOT 2008 DKR nr 302), 7. miejsce:

„Mieliśmy dzisiaj dużo problemów. Jechaliśmy w terenie porośniętym kolczastymi krzakami i dwa razy przebiliśmy opony. Również dwa razy zakopaliśmy się w luźnym podłożu – nie były to wydmy, lecz po prostu miękki teren. Wjeżdżając w rozpadlinę zmniejszyłem prędkość i samochód ugrzązł. W dodatku pod koniec odcinka przednie wloty powietrza do chłodnicy były zapchane resztkami roślin. Musieliśmy zmniejszyć tempo, bo inaczej silnik by się przegrzał. Myślę, że jutrzejszy odcinek Fiambala może się okazać decydujący dla dalszej sytuacji w rajdzie.”

Bruno Famin, dyrektor Peugeot Sport:

„Doskonale wiedzieliśmy, że pierwsze dni drugiego tygodnia rajdu okażą się wyjątkowo trudne. Nie myliliśmy się. Pomimo wszystkich problemów i faktu, że Stéphane stracił sporo cennego czasu, wciąż utrzymujemy dwa samochody zespołu na dwóch czołowych miejscach w klasyfikacji. Nasser Al Attiyah, najbliższy z rywali, nadal traci do naszego lidera ponad 14 minut. Nasz cel pozostaje bez zmian: chcemy doprowadzić załogi Peugeot Total w komplecie do mety w Rosario. Niemniej, wszyscy nasi kierowcy są teraz w służbie naszej marki, mają tego pełną świadomość i kiedy będzie trzeba zrobić coś dla dobra zespołu, nie zawahają się. Na razie, biorąc pod uwagę kruchą przewagę, jaką mamy nad Nasserem, wydawanie jakichkolwiek poleceń zespołowych byłoby przedwczesne – zresztą wydarzenia dwóch ostatnich dni wyraźnie to pokazują.”

 

Klasyfikacja generalna 9. Etapu (Salta-Belén)

 1. Carlos Sainz (Hiszpania)/Lucas Cruz (Hiszpania), PEUGEOT 2008 DKR, 2 h 35 min 31 s
 2. Erik Van Loon (Holandia)/Wouter Rosegaar (Holandia), Mini All 4 Racing, + 0:10
 3. Mikko Hirvonen (Finladia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, + 0:17
 4. Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, + 0:38
 5. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, + 2:04
 6. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 6:46
 7. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 9:12
 8. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, + 1 h 13:47

 

Klasyfikacja generalna rajdu (po 9. Etapie)

 1. Carlos Sainz (Hiszpania)/Lucas Cruz (Hiszpania), PEUGEOT 2008 DKR, 28 h 39 min 24 s
 2. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +7:03
 3. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, + 14:38
 4. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +34:50
 5. Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, + 53:18
 6. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +1 h 51:30
 7. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +2h16min54s

Peterhansel znowu na prowadzeniu, Loeb ze stratą.

poniedziałek, 11 stycznia 2016 r.

Zespół Peugeot Total ma za sobą etap pokonany z mieszanym powodzeniem. Sébastien Loeb stracił ponad godzinę wskutek dachowania podczas przeprawy przez potok. Na pozycji lidera rajdu zastąpił go Stéphane Peterhansel.

Cyril Despres (FRA) from Team Peugeot Total performs during stage 8 of Rally Dakar 2016 from Salta to Belen, Argentina on January 11, 2016. // Flavien Duhamel/Red Bull Content Pool // P-20160111-00282 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Cyril Despres (FRA) from Team Peugeot Total performs during stage 8 of Rally Dakar 2016 from Salta to Belen, Argentina on January 11, 2016. // Flavien Duhamel/Red Bull Content Pool // P-20160111-00282 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

 • Załoga Loeb/Elena, prowadząca w klasyfikacji generalnej Rajdu Dakar w chwili startu do 8. etapu w Salta, miała na trasie poważne problemy. Najpierw, na początku drugiej partii trasy, straciła 6 minut po ugrzęźnięciu w piasku, a później, na 10. km przed metą, PEUGEOT 2008 DKR z numerem 314 dachował, doznając poważnych uszkodzeń. Loeb i Elena zdołali samodzielnie dokonać prowizorycznych napraw i dotrzeć do mety ze stratą 1 godziny i 8 minut.
 • Carlos Sainz, prowadzący na przedostatnim punkcie kontrolnym 8. etapu, zajął na mecie drugie miejsce, tracąc tylko 12 s do zwycięzcy. Jest to prawdziwym osiągnięciem, biorąc pod uwagę, że na jego niekorzyść wpływała jazda na początku stawki czyli konieczność odkurzania drogi.
 • Stéphane Peterhansel i Jean-Paul Cottret już na początku etapu przebili oponę i musieli zmienić koło, jednak w dalszej części trasy rewelacyjnie odrabiali poniesioną w ten sposób 6-minutową stratę. Załoga z numerem startowym 302 zajęła na mecie trzecie miejsce, tracąc na łącznym dystansie 393 km tylko 31 s do zwycięzcy etapu, Nassera Al Attiyah. Dzięki temu Peterhansel i Cottret ponownie wysuwają się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej Rajdu Dakar i mają w niej 2 min i 9 sekund przewagi nad zajmującą drugie miejsce załogą Sainz/Cruz.
 • Cyril Despres popisał się znakomitą jazdą w zróżnicowanym terenie i zajął czwarte miejsce, co jest jego najlepszym dotychczasowym wynikiem zaliczonym za kierownicą samochodu.

Carlos Sainz (PEUGEOT 2008 DKR nr 303), 2. miejsce:

„Rola zawodnika otwierającego była trudna, bo w drugiej części dzisiejszego etapu mieliśmy pierwsze w tej edycji rajdu odcinki bezdroży porośniętych palczatką wełnistą. Nawigacja w tych warunkach była bardzo skomplikowana – na szczęście Lucas wywiązał się ze swojego zadania doskonale. Cieszę się, że nie mieliśmy dzisiaj strat czasowych.”

Carlos Sainz (ESP) of Team Peugeot-Total races during stage 08 of Rally Dakar 2016 from Salta to Belen, Argentina on January 11, 2016 // Marcelo Maragni/Red Bull Content Pool // P-20160111-00277 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Carlos Sainz (ESP) of Team Peugeot-Total races during stage 08 of Rally Dakar 2016 from Salta to Belen, Argentina on January 11, 2016 // Marcelo Maragni/Red Bull Content Pool // P-20160111-00277 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Stephane Peterhansel (FRA) from Team Peugeot Total performs during stage 8 of Rally Dakar 2016 from Salta to Belen, Argentina on January 11, 2016. // Flavien Duhamel/Red Bull Content Pool // P-20160111-00318 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Stephane Peterhansel (FRA) from Team Peugeot Total performs during stage 8 of Rally Dakar 2016 from Salta to Belen, Argentina on January 11, 2016. // Flavien Duhamel/Red Bull Content Pool // P-20160111-00318 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //


Stéphane Peterhansel (PEUGEOT 2008 DKR nr 302), 3. miejsce:

„Mamy za sobą etap pełen utrudnień i starań o ich pokonanie. Na pierwszym dzisiejszym odcinku specjalnym przebiliśmy oponę i straciliśmy przez to sporo czasu. Na drugim wjechaliśmy na pierwsze bezdroża, niewielkie wydmy piaszczyste i w teren porośnięty palczatką wełnistą. W drugiej części trasy udało się nam utrzymywać wysokie tempo i odzyskać ponad 5 minut. Linię mety osiągnęliśmy z małą stratą do dwóch pierwszych zawodników, ale zmartwiło mnie to, że Sébastien popełnił błąd i na naszych oczach miał wypadek. Kiedy to się stało, jechaliśmy nie więcej niż 20-30 sekund za nim. Po wjechaniu w koryto bardzo szerokiego potoku trafił na szczelinę w dnie, przez co jego samochód dachował. W wyniku tego zdarzenia sytuacja zespołu nie jest już tak komfortowa. Mieliśmy trzy załogi na czele klasyfikacji, a teraz zostają tylko dwie. Co prawda ja indywidualnie wracam na prowadzenie, ale wolałbym odzyskać pozycję lidera w innych okolicznościach.”

Cyril Despres (PEUGEOT 2008 DKR nr 321), 4. miejsce:

„Dziś osiągnąłem swój najlepszy wynik w Rajdzie Dakar jako kierowca samochodu. Po raz pierwszy czułem, że osiągam na trasie naprawdę wysokie tempo. Te cztery minuty straty do najlepszych z pewnością nie są powodem do wstydu. Wszystko nam się udało, chociaż etap był trudny – mam wrażenie, że w pewnym sensie Rajd Dakar rozpoczyna się tutaj na nowo. Jestem bardzo zadowolony z pracy Davida, który świetnie radził sobie z nawigacją, pomimo, że jeszcze nigdy nie jechał tak szybko przez uedy i wydmy.

Sébastien Loeb (PEUGEOT 2008 DKR nr 314), 33miejsce

„Wjechałem w szeroki i szybko płynący potok nieco zanadto na prawo od właściwego toru. Akurat w tym miejscu była koleina, która zniosła nas na niewidoczną szczelinę w dnie. Wpadliśmy w nią z dużą prędkością, uderzając w schodek na jej krańcu. Samochód dachował. Uszkodziliśmy chodnicę, która spadła. Udało się nam założyć ją i uzupełnić wodą. Później zmieniliśmy obydwa tylne koła, w których były przebite opony. Kiedy już mieliśmy ruszać, okazało się, że zerwany jest także wał napędowy. Musieliśmy wysiąść i od nowa zabrać się do pracy. W końcu wróciliśmy na trasę, ale naprawy spowodowały stratę ponad godziny. Nasz plan na tę edycję Rajdu Dakar od początku zakładał uczenie się i zbieranie doświadczeń. W pierwszym tygodniu wiodło się nam nadspodziewanie dobrze, byliśmy na czele klasyfikacji. Teraz nasza sytuacja już nie jest tak dobra. Najbardziej irytujące jest to, że wypadek zdarzył się na 10 km przed metą, ale właśnie takie bywa życie. Trzeba jechać i walczyć dalej.”

 

Klasyfikacja generalna 8. Etapu (Salta-Belén)

 1. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, 4 h 12 min 23 s
 2. Carlos Sainz (Hiszpania)/Lucas Cruz (Hiszpania), PEUGEOT 2008 DKR, + 0:12
 3. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 0:31

 4. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 4:40
 5. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +6:42
 6. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +1 h 08:09

 

Klasyfikacja generalna rajdu (po 8. Etapie)

 1. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, 26 h 01 min 44 s
 2. Carlos Sainz (Hiszpania)/Lucas Cruz (Hiszpania), PEUGEOT 2008 DKR, + 2:09
 3. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, +14:43
 4. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +36:42
 5. Leeroy Poulter (RPA)/Robert Howie (RPA), Toyota Hilux, +49:32
 6. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +1 h 05:16
 7. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +1 h 46:53

Rajd Dakar – Trzy PEUGEOT 2008 DKR na czele na półmetku rajdu.

Niedziela, 10 stycznia 2016

Jeden rok może stanowić wielką różnicę! W tej samej fazie ubiegłorocznej edycji Rajdu Dakar dwie załogi młodego zespołu Peugeot zajmowały w półmetkowym dniu odpoczynku miejsca 8. i 41., a trzeci PEUGEOT 2008 DKR już nie brał udziału w rywalizacji – odpadł na piątym etapie po uderzeniu w skałę.

Sebastien Loeb (FRA) from Team Peugeot-Total performs during stage 06 of Rally Dakar 2016 around Uyuni, Bolivia on January 8, 2016

Sebastien Loeb (FRA) from Team Peugeot-Total performs during stage 06 of Rally Dakar 2016 around Uyuni, Bolivia on January 8, 2016

W dwanaście miesięcy później, dzięki trzem załogom w składzie Sébastien Loeb/Daniel Elena, Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret i Carlos Sainz/Lucas Cruz, w niedzielę, 10 stycznia – dzień odpoczynku w połowie rajdu, spędzany w miejscowości Salta w Argentynie – zespół Peugeot Total plasuje się na trzech pierwszych miejscach w klasyfikacji generalnej. Dotychczasową trasę liczącą 5330 km pokonały wszystkie cztery PEUGEOT 2008 DKR: Cyril Despres zajmuje miejsce czternaste. Co więcej, strata czasowa najbliższego z rywali w klasyfikacji generalnej do trzech kierowców zespołu Peugeot Total wzrosła do ponad 15 minut.

Cyril Despres (FRA) from Team Peugeot-Total performs during stage 06 of Rally Dakar 2016 around Uyuni, Bolivia on January 8, 2016

Cyril Despres (FRA) from Team Peugeot-Total performs during stage 06 of Rally Dakar 2016 around Uyuni, Bolivia on January 8, 2016

Załogi PEUGEOT 2008 DKR wygrały wszystkie sześć rozegranych dotychczas prawdziwych etapów rajdu, zaliczając dwie potrójne i cztery podwójne wygrane. Trzykrotnie zwycięzcą etapu był Sébastien Loeb, co czyni z jego pierwszego udziału w tym rajdzie, najbardziej spektakularny debiut w kronikach Rajdu Dakar od czasów Ari Vatanena. Ari Vatanen również był wcześniej Rajdowym Mistrzem Świata (WRC) i to za kierownicą Peugeot, a w roku 1987 wygrał Rajd Paryż – Dakar, uczestnicząc w nim po raz pierwszy.

Ambiance during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 7 - Stage 7, Uyuni - Salta, from January 9, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

Ambiance during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 7 – Stage 7, Uyuni – Salta, from January 9, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

Tegoroczna skuteczność zespołu jest wspaniałą nagrodą za pracę, jaką inżynierowie wkładali przez cały rok, aby przeobrazić samochody PEUGEOT 2008 DKR w pojazdy zdolne do walki i wygrywania w ekstremalnych warunkach terenowych i klimatycznych Rajdu Dakar. Pracę tę cechowała wielka staranność, pokora wynikająca ze świadomości klasy rywali oraz determinacja, by zacząć na nowo wygrywać.

Peugeot należy do producentów mających na swoim koncie największą liczbę zwycięstw w dawnych edycjach rajdu: w latach 1987-1990 wziął w nich udział nich czterokrotnie, triumfując za każdym razem. Trzeba jednak pamiętać, że bieżąca edycja jest dopiero na półmetku. Załogi mają jeszcze do pokonania ok. 5000 km trudnych tras, a PEUGEOT 2008 DKR bywa wrażliwy na usterki techniczne, o czym przekonali się szczególnie Carlos Sainz i Cyril Despres. Kierowca francuski stracił ponad godzinę z powodu problemów z turbosprężarką na trasie 5. etapu, a Carlos Sainz przez 14 minut nie mógł uruchomić silnika, który zgasł na pierwszych odcinkach 2. etapu. Awarie nie ominęły też lidera, Sébastiena Loeba – w jego samochodzie na 6. etapie zablokował się pedał gazu.

Pomimo tych utrudnień Peugeot już od pierwszego prawdziwego etapu prowadzi w rajdzie. Pierwszym liderem był Loeb, później wyprzedził go Stéphane Peterhansel, a następnie Loeb zrewanżował się, wracając na czoło klasyfikacji generalnej. Czasy wskazują na to, że gdyby Carlos Sainz nie miał awarii samochodu, to on byłby na prowadzeniu w tej fazie Rajdu Dakar i to z wyraźną przewagą nad innymi. Obecnie tych trzech zawodników dzielą w tabeli małe różnice czasowe, w sumie poniżej 5 minut.

Nowy PEUGEOT 2008 DKR charakteryzuje napęd na tylko jedną oś (na tylne koła). Samochód jest niższy, szerszy i mocniejszy od poprzednika i cechuje się lepszym rozkładem mas. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do znakomitych wyników, osiąganych w pierwszej połowie rajdu.

„Jest to jedna z najbardziej imponujących ewolucji samochodu, jakich byłem świadkiem” – przyznaje Stéphane Peterhansel, rekordzista w kategorii liczby dakarowych zwycięstw, jedenastokrotny triumfator tego rajdu.- „Obecny model naprawdę trudno porównać do tego z ubiegłego sezonu. Jest lepszy pod każdym względem. Wiedziałem, że będzie bardziej konkurencyjny, ale i tak poziom jego osiągów i możliwości naprawdę mnie zaskoczył!”

Sébastien Loeb przed przybyciem na start swojej pierwszej edycji Rajdu Dakar miał znikome doświadczenie w rajdach terenowych. Zdążył wziąć udział tylko w kilku sesjach treningowych zorganizowanych w Maroku i w jednym rajdzie, w którym dysponował modelem z ubiegłego sezonu. Mimo to, francuski arcymistrz natychmiast pokazał doskonałe tempo jazdy i wyczucie auta. „Prawdą jest, że bardzo pomógł mi pewien czynnik: otóż trasa większości rozegranych do tej pory odcinków specjalnych miała charakter dość zbliżony do tego, z czym stykałem się w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC), ale i tak nie spodziewałem się, że będę liderem Rajdu Dakar. Przyjechałem tu po to, by uczyć się czegoś nowego i najbardziej cieszy mnie to, że mam wokół siebie tak doświadczonych kolegów. Teren, w jakim wytyczone są odcinki specjalne przewidziane na przyszły tydzień, jest już zupełnie inny i z pewnością natknę się w nim na znacznie więcej pułapek.”

Jednym ze wspomnianych doświadczonych kolegów jest nie kto inny jak Carlos Sainz. Hiszpański kierowca udowadnia, że w wieku 53 lat nie stracił nic ze swojej skuteczności i szybkości. W pierwszym tygodniu rywalizacji czasy zaliczane przez niego na poszczególnych punktach kontrolnych były bezkonkurencyjne. „Na razie idzie nam dobrze, ale w tym rajdzie wnioski wyciąga się dopiero na mecie” – komentuje zwycięzca edycji 2010 Rajdu Dakar.- „Niewątpliwie prędkości, jakie osiągamy, są naszą mocną stroną, ale w tej imprezie czynnikiem jeszcze ważniejszym jest niezawodność samochodów, a my coraz to napotykamy jakieś drobne usterki. Pod tym względem mamy jeszcze pole do poprawy. Drugi tydzień tegorocznego Rajdu Dakar będzie trudny. Najcięższe zadania wciąż mamy przed sobą.”

Cyril Despres, podobnie, jak Loeb, dopiero praktykuje w Rajdzie Dakar jako kierowca samochodu, ale sam rajd zna doskonale i jest w nim wielką postacią: ma na swoim koncie

pięć zwycięstw jako motocyklista. Francuz robi wyraźne postępy i pomimo problemów z doładowaniem w jednym z odcinków specjalnych zajął wraz ze swoim pilotem Davidem Casterą miejsce wśród pięciu najlepszych załóg. „Problemy, przez które mamy spore straty czasowe, oczywiście nas zmartwiły, ale tego typu usterki mogą się zdarzyć zawsze i to typowe, że nękają samochody nowe, pełne modyfikacji. Wiedziałem, że moje przejście z motocykli na samochody będzie procesem długotrwałym, rozpisanym na wiele imprez, ale czuję, że to się uda” – mówi Despres.

Wszystkie załogi mogą być dumne z tego, jak wiele zespół osiągnął do tej pory, a jednocześnie mają pełną świadomość, jak trudna będzie druga połowa rajdu. Dyrektor Peugeot Sport Bruno Famin nie waha się podkreślać, że najtrudniejsze dopiero nastąpi: „Po pierwszym tygodniu mamy znakomity bilans. Wszystkie nasze cztery samochody jadą dalej. Trzy z nich zajmują trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej. Poza krótkim prologiem, nasze Peugeot wygrały wszystkie dotychczasowe etapy i były to zwycięstwa podwójne i potrójne. Nasz cel zademonstrowania PEUGEOT 2008 DKR jako samochodu konkurencyjnego już został osiągnięty. Teraz pozostaje nam osiągnięcie drugiego celu: dotarcia do mety z jak największą liczbą aut. Aby to było możliwe, musimy znaleźć rozwiązania pewnych problemów, bo takie usterki potrafią poważnie pogorszyć wynik, o czym już przekonał się Cyril Despres. Awaria jego samochodu spowodowała stratę 1 godziny i 15 minut. Pamiętajmy też, że w drugim tygodniu rywalizacji znajdziemy się w całkiem innym terenie. Od teraz różnice czasowe na metach odcinków mogą być znacznie większe, bo większą rolę odgrywać będzie ryzyko ugrzęźnięcia samochodów w piasku lub pomyłek nawigacyjnych. Dlatego przewaga czasowa, jaką wypracowaliśmy do tej pory nad konkurentami, może szybko zniknąć. Na pewno powinniśmy zachować nasze dotychczasowe podejście: spokój, pokora i pełna koncentracja na pokonaniu najbliższego etapu – jednego po drugim, jak gdyby były oddzielnymi zadaniami.”

Rajd Dakar – etap 7.: najszybszy Carlos Sainz!

Salta, sobota 9 stycznia 2016

Po etapowych zwycięstwach Sébastiena Loeba i Stéphane’a Peterhansela, w siódmym etapie rajdu najszybszy okazał się Carlos Sainz. Hiszpański zawodnik wygrał swój pierwszy odcinek w ramach Rajdu Dakar za kierownicą PEUGEOT 2008 DKR. Jego wynik jest lepszy o kilkadziesiąt sekund od czasu zdobywców drugiego miejsca, załogi Loeb/Elena. Sainz od samego początku rajdu imponuje niezwykle szybkim tempem jazdy, czego ukoronowaniem jest zwycięstwo w tym odcinku.

5691a4f5574f0

Na pierwszym punkcie kontrolnym na prowadzeniu znajdowali się Sébastien Loeb i Daniel Elena, którzy później stracili ponad pół minuty względem zespołowego kolegi, prawdopodobnie wskutek problemu z działaniem turbosprężarki i drobnego błędu nawigacyjnego. Loeb zakończył etap na drugim miejscu, ale jednocześnie odzyskał pozycję lidera klasyfikacji generalnej.

Załoga Cyril Despres/David Castera może uznać już drugi etap z rzędu za bardzo udany. Francuzi wystartowali z miejsca jedenastego, a na mecie etapu zajęli szóste miejsce. Kolejny skuteczny występ całego zespołu Peugeot Total kończy pierwszy tydzień dakarowej rywalizacji, w którym na sześć faktycznie rozegranych etapów (pierwszy etap został odwołany) jego załogi zaliczyły dwie potrójne i cztery podwójne wygrane. Efektem tych codziennych sukcesów jest stan klasyfikacji generalnej rajdu, w której kierowcy PEUGEOT 2008 DKR plasują się na trzech pierwszych pozycjach.

Sobotni odcinek specjalny, pokonywany w dwóch partiach, był trudny dla zawodników głównie z powodu licznych przepraw przez potoki oraz niesprzyjających warunków pogodowych.

 • Po tygodniu codziennych startów niedziela, 10 stycznia jest dla zespołu Peugeot Total dniem odpoczynku. Ale odpoczywać będą przede wszystkim załogi: kiedy tylko cztery PEUGEOT 2008 DKR przekroczą z powrotem granicę Boliwii, mechanicy zespołu przystąpią do gruntownego przeglądu ich silników.

Bruno Famin, dyrektor Peugeot Sport:

„Mamy za sobą jeszcze jeden doskonale rozegrany etap, czego dowodem jest kolejne podwójne zwycięstwo etapowe zespołu Peugeot Total. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że swoją pierwszą wygraną w etapie Rajdu Dakar zaliczył tym razem Carlos Sainz jako kierowca PEUGEOT 2008 DKR. Sébastien Loeb był na mecie tuż za nim, a Stéphane

5691a1d17a851

Peterhansel też uplasował się w czołówce. Bardzo cieszy nas fakt, że dotychczas wszystkie nasze etapowe sukcesy są osiągnięciami zespołowymi. Z drugiej strony, coraz to pojawiają się pewne usterki techniczne. W ciągu ostatnich dni kilkakrotnie powracały problemy z czujnikami pracy silnika i osprzętu, które zakłócały działanie turbosprężarek.”

 

Carlos Sainz (PEUGEOT 2008 DKR nr 303), zwycięzca 7. etapu:

„Dzisiejszy etap przejechaliśmy bez żadnych problemów z samochodem. Wszystko działało prawidłowo i nareszcie osiągnęliśmy sukces: wywalczyłem moją pierwszą etapową wygraną w Rajdzie Dakar jako kierowca PEUGEOT 2008 DKR. Pierwszy tydzień rajdu był dla nas trudny, głównie z powodu problemu z silnikiem, przez który w pierwszym prawdziwym dniu rywalizacji straciliśmy 14 minut. Cieszę się, że jesteśmy skuteczni jako cały zespół – to zasłużona nagroda po tym, jak intensywnie pracowaliśmy nad przygotowaniem wszystkiego przez cały ostatni rok.”

5691a6ebb649d

Klasyfikacja generalna 7. Etapu (Uyuni-Salta)

 1. Carlos Sainz (Hiszpania)/Lucas Cruz (Hiszpania), PEUGEOT 2008 DKR, 5 h 34 min 03 s
 2. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +0:38
 3. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, +3:22
 4. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +3:27
 5. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +4:07
 6. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +5:24

 

Klasyfikacja generalna rajdu (po 7. Etapie)

 1. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, 21 h 46 min 28 s
 2. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +2:22
 3. Carlos Sainz (Hiszpania)/Lucas Cruz (Hiszpania), PEUGEOT 2008 DKR, +4:50
 4. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, +17:36
 5. Mikko Hirvonen (FIN)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +32:53
 6. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +1:45:06

Rajd Dakar – etap 5: Jujuy – Uyuni. Kolejna potrójna wygrana załóg PEUGEOT 2008 DKR.

Uyuni, czwartek 7 stycznia 2016

Załoga Sébastien Loeb/Daniel Elena jadąca Peugeotem 2008 DKR z numerem startowym 314 odniosła swoje trzecie zwycięstwo etapowe w Rajdzie Dakar. Loeb i Elena doskonale wykorzystali dogodną, trzecią pozycję startową, prowadzili już na pierwszym punkcie kontroli czasu i utrzymali przewagę nad rywalami aż do mety.

Cyril Despres (FRA) from Team Peugeot Total performs during stage 5 of Rally Dakar 2016 from Jujuy, Argentina to Uyuni, Bolivia on January 7, 2016.

Cyril Despres (FRA) from Team Peugeot Total performs during stage 5 of Rally Dakar 2016 from Jujuy, Argentina to Uyuni, Bolivia on January 7, 2016.

W piątym etapie Peugeoty 2008 DKR po raz drugi w tej edycji Rajdu Dakar zajęły trzy pierwsze miejsca – za zwycięską załogą Sébastien Loeb/Daniel Elena finiszowali Carlos Sainz/Lucas Cruz ze stratą tylko 22 sekund oraz Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret, z różnicą 3 minut. Wyniki te sprawiają, że trzy załogi Team Peugeot Total zajmują stale miejsca 1–3 w klasyfikacji generalnej rajdu (nieoficjalnej do czasu zatwierdzenia wyników).

Cyril Despres i David Castera mieli na trasie problemy z turbosprężarką. Usterka pojawiła się na 140 kilometrze (z 327 km trasy etapu). Zawodnicy dotarli do mety i obozu, ale w znacznie wolniejszym tempie, tracąc ponad godzinę w klasyfikacji generalnej.

Piąty etap rajdu przyniósł trzy istotne fakty: trasa przekroczyła granicę Boliwii, zakończył się dwuczęściowy maraton, a zawodnicy pokonali odcinek przebiegający na wysokości ponad 4600 m n.p.m. – najwyższy punkt w całej historii Rajdu Dakar.

Sébastien Loeb (PEUGEOT 2008 DKR nr 314), zwycięzca 5. etapu.

568eca9b0b19e

„Wczoraj oszczędzaliśmy samochód właśnie to po, by móc dzisiaj zaatakować. W drugiej części odcinka Carlos zaczął nas doganiać i zmniejszać naszą przewagę. Musiał cisnąć bardzo mocno, skoro się zbliżał. Daniel wykonał dzisiaj swoje zadania pilota po mistrzowsku, wiemy jednak, że dalszy ciąg rajdu nie będzie łatwy, lecz jeszcze trudniejszy niż część dotychczasowa. Będziemy musieli jechać jako pierwsi, nie korzystając ze śladów poprzedników i to na odcinkach bardziej skomplikowanych nawigacyjnie.”

Carlos Sainz (PEUGEOT 2008 DKR nr 303), 2. miejsce.

„Drugą część etapu maratońskiego kończymy na drugiej pozycji. Samochód spisywał się dobrze mimo że wczoraj mechanicy nie mieli do niego dostępu. Bardzo ważny będzie dzień jutrzejszy. Przyniesie on najdłuższy etap całego rajdu i rozgrywany będzie na bardzo dużej wysokości, co stanowi poważne wyzwanie dla silników.”


568eca9ae4e2c

Stéphane Peterhansel (PEUGEOT 2008 DKR nr 302), 3. miejsce.

„Na dzisiejszym etapie nie mieliśmy szczególnych trudności nawigacyjnych, bo ciągle jeszcze poruszamy się po nieźle oznakowanych szlakach. Decyzje, którędy jechać, nie są jeszcze kluczowe. Natomiast napotkaliśmy pewien problem już przy wyjeździe z parc fermé. Silnik nie rozwijał pełnej mocy na niskich obrotach, co utrudniało skuteczną walkę w pierwszej części etapu, gdzie trasa była bardzo kręta. Straciliśmy w ten sposób trochę czasu względem tradycyjnych rajdowców – mam na myśli Sébastiena i Carlosa. Myślę, że udało mi się ograniczyć te straty do minimum i czekam teraz na pomyślniejsze dni.”

Cyril Despres (PEUGEOT 2008 DKR nr 321):

„Wszystko przebiegało dobrze do kilometra 140, na którym poczuliśmy wyraźny spadek mocy silnika. Z powodu tej usterki zajęliśmy dalekie miejsce, tracąc godzinę i 15 min. do liderów, którym jeszcze wczoraj, a nawet dziś tuż przez awarią, ustępowaliśmy tylko o kilka minut. Najważniejsze jednak, że dotarliśmy do obozu i będziemy mogli jechać dalej.”

Bruno Famin, Dyrektor zespołu Peugeot Sport

„Jesteśmy oczywiście niezwykle zadowoleni z tego wyniku – ponownego zajęcia trzech pierwszych miejsc na mecie etapu. Na zakończenie etapu maratońskiego mamy trzy nasze samochody w pierwszej trójce klasyfikacji generalnej. Niemniej, problem, jaki spotkał Cyrila i Davida przypomina nam, by twardo stąpać po ziemi i liczyć się z trudnościami, szczególnie, że były także małe problemy z regulacją doładowania w samochodach Sébastiena i Stéphane’a. W dalszą część Rajdu Dakar wchodzimy z tylko jednym pewnikiem: że przed nami jeszcze bardzo wiele niepewności!”

 

Klasyfikacja generalna 5. Etapu (maraton Jujuy-Uyuni)

 1. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, 3 h 32 min. 34 s
 2. Carlos Sainz (Hiszpania)/Lucas Cruz (Hiszpania), PEUGEOT 2008 DKR, + 0:22s
 3. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +3 min.
 4. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini, + 3:07
 5. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 1h 15:06


Klasyfikacja generalna rajdu (po 5. Etapie)

 1. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, 13 h 17 min 25 s
 2. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 7:48
 3. Carlos Sainz (Hiszpania)/Lucas Cruz (Hiszpania), PEUGEOT 2008 DKR, + 13:26
 4. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini, + 14:16
 5. Leeroy Poulter (RPA)/ Robert Howie (RPA), Toyota Hilux, + 18:38
 6. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 1 h 31:50