Warning: mysql_real_escape_string(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197
Styczeń 2016 - Peugeotowy - i nie tylko ...

Archive for 17/01/2016

PEUGEOT zwycięzcą Rajdu Dakar 2016 !!!!!!!!!!!!!

sobota, 16 stycznia 2016 r.

CASTERA DAVID PEUGEOT ambiance portrait ELENA DANIEL PEUGEOT ambiance portrait COTTRET JEAN PAUL PEUGEOT ambiance portrait Bruno Famin PETERHANSEL STEPHANE (fra) PEUGEOT ambiance portrait LOEB SEBASTIEN (fra) PEUGEOT ambiance portrait DESPRES CYRIL (fra) PEUGEOT ambiance portrait during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 13 / Stage 13, Villa Carlos Paz – Rosario, from January 16, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

CASTERA DAVID PEUGEOT ambiance portrait ELENA DANIEL PEUGEOT ambiance portrait COTTRET JEAN PAUL PEUGEOT ambiance portrait Bruno Famin PETERHANSEL STEPHANE (fra) PEUGEOT ambiance portrait LOEB SEBASTIEN (fra) PEUGEOT ambiance portrait DESPRES CYRIL (fra) PEUGEOT ambiance portrait during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 13 / Stage 13, Villa Carlos Paz – Rosario, from January 16, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

 

W dwadzieścia sześć lat od swego ostatniego zwycięstwa PEUGEOT znowu, po raz piąty w historii, wygrywa Rajd Dakar. Samochodem PEUGEOT 2008 DKR, z napędem na jedną oś, triumfuje najbardziej doświadczona i utytułowana załoga zespołu: Stéphane PETERHANSEL/Jean-Paul COTTRET.

 • PEUGEOT wygrywa Rajd Dakar, startując w nim po raz drugi od czasu, gdy rajd odbywa się w całości na kontynencie południowoamerykańskim.

 

 • Wyniki załóg PEUGEOT 2008 DKR w edycji 2016 Rajdu Dakar: 9 wygranych etapów na 12; w tym 7 zwycięstw podwójnych, a wśród nich trzy potrójne.
 • W 25 lat po swoim pierwszym triumfie w Rajdzie Dakar (wówczas jako motocyklista), Stéphane Peterhansel zwycięża Rajd Dakar po raz dwunasty i od teraz ma na swoim koncie 12 wygranych edycji (sześć na motocyklu oraz sześć za kierownicą samochodu, odniesionych wspólnie z pilotem Jean-Paulem Cottret).
 • Załogi Cyril Despres/David Castera i Sébastien Loeb/Daniel Elena sprawiły w tej edycji Rajdu Dakar prawdziwą niespodziankę, docierając do mety i zajmując, odpowiednio, miejsca szóste i dziewiąte.
 • Rajd ukończyły trzy z czterech PEUGEOT 2008 DKR. Kierowca Carlos Sainz i jego pilot Lucas Cruz, jeszcze na cztery dni przed metą Rajdu Dakar liderzy klasyfikacji generalnej, nie reprezentują zespołu Peugeot Total na końcowym podium, ale wyraźnie przyczynili się do wspólnego zwycięstwa.

Nowy wpis do kroniki zwycięstw

Dla PEUGEOT kolejna wygrana w Rajdzie Dakar stanowi uzupełnienie bogatej kroniki sukcesów odnoszonych w różnych dyscyplinach sportu samochodowego. Jest to czwarty triumf na trasie rajdu – trzy poprzednie miały miejsce w latach 1987-90, gdy wówczas Rajd Paryż-Dakar odbywał się jeszcze w Afryce. Osiągnięcie to zajmuje miejsce wśród innych imponujących zwycięstw marki PEUGEOT, takich jak wygrane w wyścigu długodystansowym 24H Le Mans, wyścigu górskim na Pikes Peak i w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC).

Równie istotny jest fakt, że PEUGEOT dopiero rok temu, po wieloletniej przerwie wrócił do udziału w Rajdzie Dakar – już organizowanym w Ameryce Południowej – i zwyciężył w swoim zaledwie drugim starcie. Do mety rajdu dotarły trzy z czterech uczestniczących załóg PEUGEOT 2008 DKR.

Osiągnięcie tego wyniku z pewnością nie byłoby możliwe, gdyby nie wzajemna pomoc jakiej załogi zespołu wielokrotnie udzielały sobie nawzajem na trasie. Równie ważnym czynnikiem dla końcowego sukcesu była praca „prawdziwych bohaterów działających w cieniu” czyli mechaników zespołu. Na oddzielne podkreślenie zasługuje świetny wynik Cyrila Despresa. Ten były motocyklista (i pięciokrotny zwycięzca Rajdu Dakaru na motocyklach) już w drugiej edycji rajdu, w której uczestniczy jako kierowca samochodu, przyczynił się do jednej z siedmiu wygranych etapowych. Co więcej, pod koniec rajdu Despres odegrał nieplanowaną, a niezwykle ważną rolę anioła stróża, kilkakrotnie przychodząc z pomocą swoim kolegom-konkurentom z zespołu. Takie sytuacje zostają w pamięci zawodników i współtworzą legendę tej niezwykłej imprezy.

„Mr DAKAR” znowu triumfuje

Stéphane Peterhansel i Jean-Paul Cottret, załoga PEUGEOT 2008 DKR z numerem startowym 302, wykorzystała w pełni całe posiadane doświadczenie i na mecie rajdu w Rosario staje na najwyższym stopniu podium*. Jest to szóste wspólne zwycięstwo tych dwóch zawodników, jako załogi samochodu. Stéphane Peterhansel wygrywa Rajd Dakar po raz dwunasty, wcześniej bowiem triumfował w nim sześciokrotnie jako motocyklista. W ten sposób, w 25 lat po swojej pierwszej wygranej edycji najtrudniejszego rajdu terenowego świata, „Mr Dakar” poprawia własny niezrównany rekord.

MISJA ZESPOŁOWA

W ciągu dwóch tygodni uczestnicy Rajdu Dakar mieli do pokonania trasę liczącą łącznie 9500 km na terytoriach Argentyny i Boliwii. Rywalizację utrudniały ekstremalne warunki pogodowe i wysokości sięgające 4800 m n.p.m. Zespół Peugeot Total podjął to zadanie, wystawiając na start jedną z najbardziej imponujących drużyn w historii Rajdu Dakar. Do trzech załóg pamiętanych z edycji ubiegłorocznej – składu Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret, Carlos Sainz/Lucas Cruz oraz Cyril Despres/David Castera, mającego na swoim koncie łącznie 17 wygranych edycji Rajdu Dakar – dołączyli dziewięciokrotni Rajdowi Mistrzowie Świata (WRC) Sébastien Loeb i jego pilot Daniel Elena, debiutujący w tym legendarnym rajdzie terenowym.

ZADANIE TECHNICZNE

Wszystkie załogi zespołu osiągały swoje sukcesy dysponując identycznymi samochodami – czterema egzemplarzami nowego PEUGEOT 2008 DKR. Inżynierowie Peugeot Total pracowali nad modyfikacjami i przygotowaniem tego modelu bez przerwy przez cały rok, od czasu zebrania trudnych doświadczeń w ubiegłorocznej edycji Rajdu Dakar – pierwszej, w której PEUGEOT wziął udział od czasu przeniesienia rajdu do Ameryki Południowej. Nowy PEUGEOT 2008 DKR, niższy, szerszy, dłuższy i mocniejszy od ubiegłorocznego poprzednika, od samego początku pokazał pełnię swoich możliwości. Samochód zachował napęd tylko na jedną oś – nietypowy wobec powszechnie stosowanego w rajdach terenowych napędu 4×4 – i pomimo tego doskonale radził sobie w każdym terenie, dowodząc słuszności decyzji konstrukcyjnych podjętych na etapie projektowania pojazdu.

DWA TYGODNIE DRAMATYCZNYCH PRZETASOWAŃ

Załogi zespołu Peugeot Total wysunęły się na czoło klasyfikacji rajdu już od pierwszego rozegranego etapu. Pierwszym zwycięzcą etapowym i liderem w tabeli został Sébastien Loeb, wykorzystujący swe ogromne doświadczenie kierowcy rajdowego, zebrane na drogach podobnych do tras początkowej fazy Rajdu Dakar. Wkrótce później na listę zwycięzców wpisali się także Stéphane Peterhansel i Carlos Sainz. Załogi PEUGEOT 2008 DKR triumfowały grupowo, w pierwszym tygodniu rywalizacji zapisując na swoim koncie sześć wygranych podwójnych, w tym dwie potrójne na sześć pokonanych etapów. W tej sytuacji również w klasyfikacji generalnej zawodnicy zespołu zapewnili sobie trzy pierwsze miejsca. W całym zespole z dnia na dzień rosły emocje – radość i duma, ale i napięcie w oczekiwaniu kolejnych trudności. Po pokonaniu położonych na ogromnych wysokościach płaskowyżów boliwijskich, na półmetku rajdu czyli w dniu odpoczynku w Salta liderem Rajdu Dakar był Loeb, a kolejne pozycje zajmowali Peterhansel i Sainz.

Drugi tydzień zmagań przyniósł więcej tras o innym charakterze – przede wszystkim bezdroża, przeprawy przez strumienie i odcinki prowadzące przez piaszczyste wydmy. Kolejne trudne etapy dostarczały coraz to nowych dawek dramatycznych przygód i rozczarowań, kończąc się dużymi różnicami czasowymi na mecie. W terenie powodującym mocne przetasowania w kolejności załóg, szanse na końcowe zwycięstwo stracili najpierw Sébastien Loeb (wypadek, strata czasowa na naprawdę auta), a następnie Carlos Sainz, który po 10. etapie odpadł z dalszej walki. Cyril Despres stracił dużo czasu na trasie 5. etapu z powodu usterki turbosprężarki. W tej sytuacji w zespole zarysowała się wyraźna strategia. Pretendentem do zwycięstwa pozostał Stéphane Peterhansel. Od tej pory to on miał walczyć o utrzymanie prowadzenia, a zadaniem dwóch pozostałych załóg było eskortowanie go oraz wspieranie na trasie i stała gotowość do pomocy, by zwiększać w ten sposób szanse wygranej zespołu Peugeot Total. Peterhansel spisał się doskonale, zwyciężając kluczowy etap na słynnych wydmach Fiambali. Dzięki temu po dziesięciu z trzynastu etapów Francuzi plasowali się na pierwszym miejscu z przewagą godziny nad najbliższym z rywali i pozostała im uważna, bezpieczna jazda do mety.

Do zobaczenia w roku 2017!

POWIEDZIELI NA MECIE…

Bruno Famin, dyrektor Peugeot Sport

„Uzyskane wyniki przekraczają nasze oczekiwania, bowiem przybyliśmy tu po to, by zademonstrować potencjał naszego samochodu. Okazało się, że radziliśmy sobie znakomicie przez cały czas trwania rajdu, w każdym terenie i w każdych warunkach. Nasze samochody na mecie oznaczają, że zadanie techniczne, jakie stawialiśmy przed sobą jako zespół, zostało osiągnięte. Po drodze zdarzały się nam różne drobne usterki mechaniczne aut, z czego wnioskujemy, że nasz PEUGEOT 2008 DKR ma jeszcze pewne pole do dalszego rozwoju, które będziemy mogli wykorzystać. Jesteśmy zachwyceni wynikami i mamy nadzieję, że w przyszłym roku potwierdzimy je, być może nawet osiągając potrójne zwycięstwo na mecie!”

Stéphane Peterhansel (kierowca zwycięskiego PEUGEOT 2008 DKR)*

„Moja satysfakcja jest bez granic! Przed startem nie śmiałem myśleć o takim wyniku. Miałem wrażenie, że zespół jest na to jeszcze nieco za młody, tymczasem w naszej pracy wszystko funkcjonowało perfekcyjnie. Kolejną niespodziankę sprawił mi fakt, że samochód okazał się tak konkurencyjny na odcinkach specjalnych o charakterze podobnym do tras rajdów WRC. W tych etapach starałem się trzymać niedaleko za moimi kolegami, wiedziałem jednak, że Carlos i Sébastien, specjaliści od takich dróg, będą szybsi ode mnie.

Dobrze rozegraliśmy strategicznie rajd jako całość. Zdecydowany atak przypuściłem na trasie najtrudniejszego, długiego etapu, dającego na mecie poważne różnice czasowe. Wygrałem go i od tego dnia objąłem prowadzenie w tabeli z komfortową przewagą: na trzy dni przed końcem rajdu najgroźniejszy rywal tracił do mnie całą godzinę. Wtedy pozostawało inteligentne gospodarowanie tą przewagą, by pewną jej część zamienić na mniejsze ryzyko jazdy i większe szanse dotarcia do mety. Od czasu, gdy wygrywałem dawne edycje Rajdu Dakar na motocyklu, zawsze marzyłem o tym, by wystartować tu w barwach Peugeot. Dołączenie do tego zespołu i zwycięstwo dla Peugeot Total sprawia mi ogromną radość!”

 Jean-Paul Cottret (pilot zwycięskiego PEUGEOT 2008 DKR)*

„Jesteśmy zachwyceni! Stawiamy PEUGEOT 2008 DKR na podium – na najwyższym stopniu! Ten sukces wynagradza całego zespołowi ogromną pracę, wykonywaną przez ostatnie dwa lata. Po roku praktykowania i zbierania doświadczeń teraz zbieramy żniwo – to piękna nagroda za cały wysiłek! Z całego serca dziękuję wszystkim członkom zespołu.”

Cyril Despres (kierowca PEUGEOT 2008 DKR – 7. miejsce)

„Bilans mojego drugiego startu w Rajdzie Dakar w roli kierowcy uważam za udany. W tym rajdzie samo dotarcie do mety jest zawsze powodem do dumy. Mamy za sobą kilka znakomicie rozegranych etapów. Czuję, że moja współpraca z Davidem zaczyna się docierać. Tworzymy wspólnie coraz lepszą załogę. Popełniliśmy kilka błędów, które wzbogacają nasze doświadczenie i wiemy, że podobne sytuacje już więcej nas nie zaskoczą. Przekonaliśmy się, że na niektórych odcinkach jesteśmy w stanie utrzymywać tempo zawodników walczących w czołówce. Trzy załogi PEUGEOT 2008 DKR w pierwszej dziesiątce na mecie Rajdu Dakar to powód do wielkiej satysfakcji dla całego zespołu.”

Sébastien Loeb (kierowca PEUGEOT 2008 DKR – 9. miejsce)

„Cieszę się, że dotarłem do mety. Były po drodze różne radości i rozczarowania, ale w sumie zaprezentowaliśmy dobry poziom i byliśmy konkurencyjni. Na trasach, na których z powodu braku doświadczenia czuliśmy się mniej pewnie, zdarzyło się nam parę błędów, niemniej biorąc pod uwagę samo tempo jazdy, byliśmy w czołówce. No i bawiliśmy się dobrze przy tym wszystkim, z wyjątkiem kilku dni nerwów i wielkiego wyczerpania.”

Carlos Sainz (kierowca PEUGEOT 2008 DKR nr 303)

„Chcę pogratulować całemu zespołowi Peugeot Total, a w szczególności Stéphane’owi i Jean Paulowi. Wszyscy ciężko pracowaliśmy nad udoskonaleniem PEUGEOT 2008 DKR i jestem bardzo dumny, że miałem swój udział w pracy zespołu i rozwijaniu tego samochodu. Osiągnięcie takiego wyniku w zaledwie drugim występie to naprawdę imponujące osiągnięcie. Nasze zadanie było pasjonujące, a rezultat daje powody do radości!”

NAJWAŻNIEJSZE LICZBY

 

 • Wygrane etapy: PEUGEOT 2008 DKR zwyciężył w 9. na 13 etapów (etapy: 2, 3, 5 i 13 – wygrała załoga Loeb/Elena; etapy: 4, 6 i 10 – wygrali S. Peterhansel/J.-P. Cottret; etapy: 7 i 9 wygrali C. Sainz/L. Cruz).
 • Kolejni liderzy rajdu: S. Loeb (etapy: 2 do 5. i etap 7), S. Peterhansel (etapy: 6 i 8 oraz od 10 do 13) i C. Sainz (etap 9).
 • Zwycięstwa Stéphane’a Peterhansela w Rajdzie Dakar: edycje 1991, 1992, 1993, 1995, 1997, 1998 (motocykle); 2004, 2005, 2007, 2012, 2013, 2016* (samochody)

Nieoficjalna* klasyfikacja końcowa Rajdu Dakar, edycja 2016:

 1. Stéphane Peterhansel (FRA)/Jean-Paul Cottret (FRA), PEUGEOT 2008 DKR, 45 h 22 min 10 s
 2. Nasser Al-Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA), Mini, +34:58
 3. Giniel De Villiers (ZAF)/Dirk Von Zitzewitz (DEU), Toyota, +1 h 02:47
 4. Mikko Hirvonen (FIN)/Michel Perin (FRA), Mini, +1 h 05:18
 5. Leeroy Poulter (ZAF)/Robert Howie (ZAF), Toyota, +1 h 30:43
 6. Cyril Despres (FRA)/David Castera (FRA), PEUGEOT 2008 DKR, + 1 h 49:04
 7. Sébastien Loeb (FRA)/Daniel Elena (MC), PEUGEOT 2008 DKR, +2 h 22:09

* Klasyfikacja ta stanie się oficjalna po opublikowaniu wyników przez organizatora.

Rajd Dakar: PEUGEOT 2008 DKR na czele pod czujną eskortą.

piątek, 13 stycznia 2016 r.

 

Na liczącej 481 km trasie przedostatniego etapu Rajdu Dakar załogi Loeb/Elena oraz Despres/Castera jechały w stałym kontakcie i bliskości z liderami rajdu – załogą Peterhansel/Cottret – aby w razie potrzeby móc natychmiast przyjść im z pomocą. Trzy PEUGEOT 2008 DKR utrzymywały spokojne tempo, obliczone na minimalizowanie ryzyka i dotarły do mety odcinka na miejscach 8. (Loeb/Elena), 9. (Despres/Castera) i 10. (Peterhansel/Cottret). Dzięki tej rozgrywce strategicznej lider rajdu zachowuje w klasyfikacji generalnej rajdu komfortową przewagę nad najbliższym rywalem, wynoszącą 40 min. i 59 s. W sobotę zawodnikom pozostaje do pokonania ostatni etap na dystansie tylko 180 km.

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan - Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan – Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

Bruno Famin, dyrektor de Peugeot Sport:

„Bilans dzisiejszego dnia jest pozytywny, bo wszystkie trzy samochody naszego zespołu dotarły do mety bez żadnych problemów na trasie. Etap, który mają za sobą, był długi i trudny. Jazda trwała 5 h i 45 minut czyli o godzinę dłużej od przewidywanego czasu przejazdu – wszystko to na wąskich, powolnych drogach, w ciężkim i podstępnym terenie. Dlatego przyjęliśmy dzisiaj strategię defensywną: przetrwania i skutecznego dotarcia do mety. Zarówno Cyril i David, jak i Sébastien z Danielem ustawili się tak, by eskortować samochód Stéphane’a i Jean-Paula: gdyby cokolwiek się stało, byliby od razu na miejscu, by w razie potrzeby poświęcić własny wynik i oddać niezbędną część samochodu lub choćby tylko skorygować błąd nawigacyjny. Na szczęście żadna pomoc nie była konieczna – wszyscy są bezpiecznie na mecie etapu.”

314 LOEB Sebastien ELENA Daniel (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan - Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

314 LOEB Sebastien ELENA Daniel (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan – Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

Nieoficjalna klasyfikacja 12. Etapu (San Juan-Villa Carlos Paz)

 1. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, 5 h 34 min 17 s
 2. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, +00:09
 3. Leeroy Poulter (RPA)/Robert Howie (RPA), Toyota Hilux, +00:45

4 Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, 00:57

 1. Nani Roma (Hiszpania)/Alex Haro Bravo (Hiszpania), Mini All 4 Racing, +3:09
 2. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +8:33
 3. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +9:17
 4. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +11:05
321 DESPRES Cyril (fra) CASTERA David (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan - Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

321 DESPRES Cyril (fra) CASTERA David (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 12 / Stage 12, San Juan – Villa Carlos Paz, from January 15, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

 Nieoficjalna klasyfikacja generalna rajdu (po 12. Etapie)

 1. Stéphane PETERHANSEL (Francja)/Jean-Paul COTTRET (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, 47 h 27 min 42 s
 2. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, +40:59
 3. Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, +1 h 07:16
 4. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +1 h 11:42
 5. Leeroy Poulter (RPA)/Robert Howie (RPA), Toyota Hilux, +1 h 36:16
 6. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 1 h 55:05
 7. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +2 h 22:46

Rajd Dakar – Peterhansel i PEUGEOT 2008 DKR kontrolują przebieg rajdu.

czwartek, 14 stycznia 2016 r.

Na trasie długiego i pełnego pułapek 11. etapu Rajdu Dakar załoga Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret starała się minimalizować ryzyko. Po wczorajszym wyjściu na prowadzenie w klasyfikacji generalnej, Peterhansel zaliczył czwarty czas etapowy i na dwa etapy przed końcem rajdu zachowuje 51 min i 55 sekund przewagi nad zawodnikiem zajmującym drugą pozycję w tabeli.

 • Także tym razem liderzy rajdu oraz ich PEUGEOT 2008 DKR mogli liczyć na trasie na „anioła stróża” – a nawet dwóch! Sébastien Loeb i Cyril Despres przez cały dzień trzymali się blisko Peterhansela, gotowi szybko przyjść z pomocą, gdyby zaszła potrzeba. Ostatecznie okazało się, że pomoc taka rzeczywiście się przydała, jednak załodze Loeb/Elena, która nie byłaby w stanie ukończyć etapu o własnych siłach, gdyby nie wsparcie kolegów z zespołu. Gdy Peugeot z numerem startowym 314 zatrzymał się na 2. km przed metą – z powodu uniemożliwiającej dalszą jazdę awarii w układzie napędowym – Despres i Castera podali hol i obydwa samochody przejechały końcowy odcinek razem. Co więcej, Loeb i Elena w ten nietypowy sposób zajęli w czwartkowym etapie drugie miejsce.
302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja - San Juan, from January 14, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja – San Juan, from January 14, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

 

Stéphane Peterhansel (PEUGEOT 2008 DKR nr 302), 4. miejsce:

„Ten dzień upłynął nam w wielkim napięciu. Etap był skomplikowany nawigacyjnie; trasa wielokrotnie zmieniała kierunek, a jazdę utrudniały strefy pełne fesh-feshu (bardzo drobnego pyłu, znajdującego się na nawierzchni, pogarszającego przyczepność, a po wzbiciu kołami w powietrze zmniejszającego widoczność). Jechaliśmy jako załoga otwierająca, przez co trudno nam było ocenić, czy nasze tempo jest właściwe. Postanowiliśmy oszczędzać mechanikę samochodu, szczególnie przez unikanie szarpnięć w chwilach odzyskiwania przyczepności, by nie narażać układu napędowego na uszkodzenie. Jednak wybierając tryb jazdy defensywnej nie wolno się ani na chwilę zdekoncentrować, bo na trasie jest pełno pułapek. Kiedy jedzie się za wolno, nie da się stale utrzymać pełnego skupienia, dlatego trzeba znaleźć złoty środek, co wcale nie jest łatwe. Od wczoraj staram się gospodarować wypracowaną przewagą. To też jest walka, ale nieco inna – chodzi w niej o to, by jak najmniej narażać samochód na awarie i uszkodzenia, zwiększając szanse dotarcia do mety.”

 

314 LOEB Sebastien ELENA Daniel (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja - San Juan, from January 14, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

314 LOEB Sebastien ELENA Daniel (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja – San Juan, from January 14, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI


Sébastien Loeb (PEUGEOT 2008 DKR nr 314), 2. miejsce:

„Dzisiejszy etap poszedł nam stosunkowo dobrze, choć trudności nie brakowało. Na początku męczyliśmy się w strudze kurzu, bo nieoczekiwanie dogoniliśmy Naniego Romę. Wyprzedziliśmy go, on się zrewanżował i na takim kilkukrotnym wzajemnym wyprzedzaniu się zużyliśmy dużo czasu. Na dwa kilometry przed metą nawaliła nam skrzynia biegów. Na szczęście akurat o kilometr wcześniej wyprzedziłem Cyrila, który zachował się solidarnie, podał hol i pociągnął nas do mety. To nas uratowało i pozwoliło nie stracić dobrego wyniku. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się zająć drugiego miejsca na trasie etapu, przejeżdżając linię mety na holu.”

Cyril Despres (PEUGEOT 2008 DKR nr 321), 8. miejsce:

„Był to etap mocno wyczerpujący fizycznie – ponad pięć godzin jazdy z nieustanną, intensywną pracą kierownicą. Nie udało nam się wejść w dobry rytm. Na 20 km przed metą zerwaliśmy przewód zdalnego pompowania opon, ale nie było to uszkodzenie wymagające postoju. Gdy do mety pozostawały trzy kilometry, wyprzedził nas Sébastien. W chwilę później zobaczyliśmy go, jak stoi przy samochodzie z liną holowniczą w ręku: taki gest oznacza prośbę o pociągnięcie do mety.”

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja - San Juan, from January 14, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja – San Juan, from January 14, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

321 DESPRES Cyril (fra) CASTERA David (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja - San Juan, from January 14, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

321 DESPRES Cyril (fra) CASTERA David (fra) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 11 / Stage 11, La Rioja – San Juan, from January 14, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

Nieoficjalna klasyfikacja 11. Etapu (La Rioja-San Juan)

 1. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, 4 h 49 min 16 s
 2. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +5:52
 3. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +7:01
 4. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +8:05
 5. Yazeed AlRajhi (Arabia Saud.)/Timo Gottschalk (Niemcy), Toyota Hilux, +11:57
 6. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +14:51

 

Nieoficjalna klasyfikacja generalna rajdu (po 11. Etapie)

 1. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, 37 h 42 min 20
 2. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, +51:55
 3. Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, +1 h 17:24

 

 1. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +1 h 22:47
 2. Leeroy Poulter (RPA)/Robert Howie (RPA), Toyota Hilux, +1 h 46:36
 3. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 1 h 56:53
 4. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +2 h 25:18

Rajd Dakar – Peterhansel znowu na czele.

środa, 13 stycznia 2016 r.

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT ambiance during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 10 / Stage 10, Belen - La Rioja, from January 13, 2016 - Photo Gregory Lenormand / DPPI

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT ambiance during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 10 / Stage 10, Belen – La Rioja, from January 13, 2016 – Photo Gregory Lenormand / DPPI

 

 

Rajd Dakar pokazał swoje nowe oblicze na piaszczystych wydmach etapu Fiambala. Stéphane Peterhansel i Jean-Paul Cottret, zwycięzcy odcinka pełnego dramatycznych zwrotów akcji, odzyskują prowadzenie w klasyfikacji generalnej i mają w niej godzinę przewagi nad najbliższym z rywali. Załoga z numerem startowym 302 wykorzystała trudną trasę na nieustanny atak i odniosła 35. etapowe zwycięstwo w historii swoich startów w Rajdzie Dakar w kategorii samochodów.

 • Załoga Cyril Despres/David Castera ma za sobą jeszcze jeden świetnie rozegrany etap. Tak samo, jak wczoraj, francuscy zawodnicy pomogli na trasie odcinka swoim kolegom-konkurentom Peterhanselowi i Cottretowi. Natomiast zajmując drugie miejsce, dopisali do listy osiągnięć zespołu siódmą podwójną wygraną etapową PEUGEOT 2008 DKR w tej edycji Rajdu Dakar.
 • Carlos Sainz i Lucas Cruz, startujący jako liderzy rajdu, stracili wszelkie szanse na końcową wygraną. Na 30 kilometrze przed metą zatrzymała ich awaria łącznika pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Nie będąc w stanie dokonać prowizorycznej naprawy, zawodnicy musieli czekać na pomoc serwisu. Zespół dokłada wszelkich starań, by Peugeot z numerem startowym 303 mógł jutro powrócić do rywalizacji.
 • Załoga Loeb/Elena, która na trasę odcinka wyruszyła rano 155. w kolejności, ponownie zbierała trudne doświadczenia, charakterystyczne dla Rajdu Dakar. Pomimo postoju spowodowanego zgaśnięciem silnika, a następnie przewrócenia samochodu i zjazdu na dachu ze zbocza wydmy, Loeb zdołał zaliczyć dobry czas. Po etapie poprowadzonym trasą zawierającą w sobie wszystkie typowe przeszkody i pułapki tegorocznej edycji Rajdu Dakar, uplasował się na solidnym, piątym miejscu.
 • Odcinek specjalny został przerwany po 245 z 278 przewidzianych kilometrów z powodu nieoczekiwanego wezbrania potoku, który zawodnicy mieli pokonać na końcowym odcinku trasy.
PETERHANSEL STEPHANE (fra) PEUGEOT ambiance portrait during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 10 / Stage 10, Belen - La Rioja, from January 13, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

PETERHANSEL STEPHANE (fra) PEUGEOT ambiance portrait during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 10 / Stage 10, Belen – La Rioja, from January 13, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

Stéphane Peterhansel (PEUGEOT 2008 DKR nr 302), zwycięzca 10. etapu:

„Na początku szło nam zdecydowanie źle. Na 32. kilometrze zgubiliśmy się, a powrót na trasę zajął nam co najmniej 15 minut. Ogarnęła mnie wściekłość, bo wydawało mi się, że wszystko jest już stracone. Atakowałem na sto procent i sporo ryzykowałem, wiedząc, że ten etap ma decydujące znaczenie. Jest tak dlatego, że dzisiejsza trasa biegła przez bezdroża, w głębokich koleinach, z ciągłą groźbą pobłądzenia. Po krótce, miała w sobie wszystko, co składa się na trudności rajdów terenowych. To z takich dni jak dzisiejszy biorą się duże różnice czasowe w klasyfikacji. Potem przebiłem oponę. Wyskoczyłem z samochodu jak szalony. Przyznam, że dziś trudno mi było opanować nerwy.

569704846655b

Bardzo pomaga nam świadomość, że Cyril jest tuż za nami i gdy jesteśmy w potrzebie, wyciąga pomocną dłoń. Podziwiam go za to, że choć na początku wcale nie było to jego celem, przyspiesza coraz bardziej i walczy w ścisłej czołówce.”

Cyril Despres (PEUGEOT 2008 DKR nr 321), 2. miejsce:

„Dziś znakomicie poszła nam robota nawigacyjna. David od samego początku wywiązywał się ze swojego zadania perfekcyjnie, co było niezmiernie trudne w sytuacji, gdy wokół roiło się od samochodów, motocykli i ciężarówek pędzących w różnych kierunkach. Udało mi się wyczuć, jakie tempo jest najwłaściwsze na dzisiejszą trasę. Miałem wrażenie, że dziś jedzie mi się łatwiej moim PEUGEOT 2008 DKR niż dwa lata temu w siodle Yamahy. Po dotarciu do pierwszego punktu kontrolnego chcieliśmy się upewnić, że Carlos i Stéphane jadą przed nami. Otworzyliśmy drzwi i ugrzęźliśmy na cztery minuty. To są koszty zdobywania doświadczeń za kierownicą. Później zaś zobaczyliśmy Carlosa w rzece, wśród wielkich głazów…”

Sébastien Loeb (PEUGEOT 2008 DKR nr 314), 5. miejsce:

„Nie mam z dziś szczególnie dobrych wiadomości i chyba muszę się po prostu przyzwyczaić do takiej sytuacji. Wszystko było trudne, skomplikowane pod każdym względem, mimo że właściwie jechaliśmy po śladach. Wyobrażam sobie, jak trudno mieli ci, którzy jechali jako pierwsi. I tak ciągle byliśmy na granicy zakopania się. Końcowa partia była bardzo ładna, z paroma wydmami. Straciliśmy tam 10 minut na szukaniu punktu kontroli przejazdu. Na jednej z wydm kawałek przejechaliśmy na dachu. Po dwukrotnym przebiciu opony, dachowaniu, zakopaniu się i chwilowym pobłądzeniu dotarliśmy na metę, gdzie mimo tylu przeszkód zajęliśmy piąte miejsce.”

Bruno Famin, dyrektor Peugeot Sport:

„Dzisiejszy etap był zgodny z oczekiwaniami – przyniósł poważne przetasowania pod wieloma względami. Z punktu widzenia zespołu Peugeot Total, jesteśmy bardzo zadowoleni, że Stéphane i Jean-Paul pokonali problemy i znów wyszli na prowadzenie. Załoga ta zaimponowała dzisiaj wielką determinacją, choć również skorzystała na wypadkach i awariach konkurentów. Mam na myśli przede wszystkim Carlosa, którego zatrzymało na trasie uszkodzenie samochodu – jeszcze nie wiemy, czy spowodowane uderzeniem, czy nie. W tej chwili ściągamy jego samochód do obozu, by ocenić, czy możliwy będzie jutrzejszy powrót na trasę. Trzeba też odnotować świetne drugie miejsce załogi Cyril Despres/David Castera, która ponadto już drugi dzień z rzędu pełniła rolę anioła stróża wobec kolegów – Stéphane’a i Jean-Paula. Wreszcie, Sébastien Loeb i Daniel Elena także mają za sobą trudny, typowy dla Rajdu Dakar dzień.”

Nieoficjalna klasyfikacja 10. Etapu (Belén-La Rioja)

 1. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, 3 h 58 min 32 s
 2. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +5:40
 3. Władimir Wasiljew (Rosja)/Konstantin Żylcow (Rosja), Toyota Hilux, +12:56
 4. Nani Roma (Hiszpania)/Alex Haro Bravo (Hiszpania), Mini All 4 Racing, +14:33
 5. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +17:40

Klasyfikacja generalna rajdu (po 10. Etapie)

 1. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, 32 h 44 min 59 s
 2. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, + 1 h 00:00
 3. Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, +1 h 12:31
 4. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +1 h 23:51
 5. Leeroy Poulter (RPA)/Robert Howie (RPA), Toyota Hilux, +1 h 33:58
 6. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +1 h 50:07
 7. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +2 h 27:31

Aktualizacja:

Rajd Dakar – Carlos Sainz poza rajdem po 10. etapie

środa, 13 stycznia 2016 r.

Carlos Sainz zatrzymał się na 213 kilometrze 10. etapu Rajdu Dakaru wiodącego z Belen do La Rioja z powodu awarii elementu dystansowego pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Peugeot 2008 DKR z numerem startowym 303 dotarł do obozu holowany przez ciężarówkę serwisową. Po zbadaniu sytuacji zespół techniczny uznał, że poważne uszkodzenia innych elementów uniemożliwiają udział załogi Sainz / Cruz w dalszej rywalizacji w Rajdzie Dakar 2016.

Do etapu, na którym nastąpiła awaria, Carlos Sainz i Lucas Cruz wystartowali jako liderzy klasyfikacji generalnej, mając na swoim koncie dwa wygrane etapy (7 i 9).

 

Przegląd : sport.pl : Rajd Dakar. Dramat lidera! Koniec marzeń o zwycięstwie

Rajd Dakar. Dramat lidera! Koniec marzeń o zwycięstwie

Cały artykuł … 🙁

Rajd Dakar – Carlos Sainz zwycięzcą etapu i nowym liderem.

wtorek, 12 stycznia 2016 r.

Po zakończeniu 9. etapu rajdu, skróconego, lecz i tak pełnego zdarzeń
i dynamicznych zmian sytuacji, dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej nadal zajmują załogi PEUGEOT 2008 DKR. Zmieniła się ich kolejność: nowym liderem Rajdu Dakar jest Carlos Sainz, który wyprzedził w tabeli Stéphane’a Peterhansela.

 

303 SAINZ Carlos (spa) CRUZ Lucas (spa) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 9 / Stage 9, Belen - Belen, from January 12, 2016 - Photo DPPI

303 SAINZ Carlos (spa) CRUZ Lucas (spa) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 9 / Stage 9, Belen – Belen, from January 12, 2016 – Photo DPPI

 

 • Dziewiąty etap rajdu, wytyczony w przeważającej części w piaszczystym terenie, został przedwcześnie przerwany. Z powodu wyjątkowego upału (47°C), szczególnie trudnego do zniesienia dla motocyklistów, organizatorzy podjęli decyzję, że metą tego etapu będzie drugi punkt kontrolny, znajdujący się na 179 kilometrze liczącej 285 km trasy.
 • Niemal wszyscy zawodnicy mieli na trasie większe lub mniejsze problemy. Nie ominęły one także załogi Carlos Sainz/Lucas Cruz, którą spowolniło trzykrotne przebicie opon
  z powolnym spadkiem ciśnienia oraz dwukrotne ugrzęźnięcie w piaszczystym podłożu. Na trzecim punkcie pomiarowym Hiszpanie mieli 4 minuty straty do lidera etapu, później jednak osiągali niezwykle szybkie tempo i zwyciężyli. Uzyskany wynik daje im, po raz pierwszy w tej edycji Rajdu Dakar, awans na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.
 • Stéphane Peterhansel i Jean-Paul Cottret, na starcie odcinka będący liderami rajdu, stracili na trasie ponad 11 minut z powodu dwukrotnego przebicia opon i dwukrotnego zakopania się w piasku. Załoga samochodu z numerem startowym nr 302 spadła na druga pozycję w tabeli.
 • Cyril Despres i David Castera ponownie zaimponowali bardzo szybką jazdą i pomimo czasu, jaki poświęcili na trasie na pomoc koledze z zespołu, Stéphane’owi Peterhanselowi, zaliczyli szósty czas etapu.
 • Załoga Loeb/Elena ma za sobą drugi z rzędu nieudany etap. Pierwszym problemem było czterokrotne ugrzęźnięcie w piasku, drugim, poważniejszym, konieczność wymiany jednej z części układu przeniesienia napędu na 30 km przed metą. Loeb stracił przez to
  1 godzinę i 13 min.
303 SAINZ Carlos (spa) CRUZ Lucas (spa) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 9 / Stage 9, Belen - Belen, from January 12, 2016 - Photo DPPI

303 SAINZ Carlos (spa) CRUZ Lucas (spa) PEUGEOT action during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 9 / Stage 9, Belen – Belen, from January 12, 2016 – Photo DPPI

314 LOEB Sebastien ELENA Daniel (fra) PEUGEOT action stuck in the sand during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 9 / Stage 9, Belen - Belen, from January 12, 2016 - Photo Frederic Le Floc'h / DPPI

314 LOEB Sebastien ELENA Daniel (fra) PEUGEOT action stuck in the sand during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 9 / Stage 9, Belen – Belen, from January 12, 2016 – Photo Frederic Le Floc’h / DPPI

 

Carlos Sainz (PEUGEOT 2008 DKR nr 303), zwycięzca 9. etapu:

„Ten odcinek specjalny był bardzo trudny. W dużych partiach przebiegał bezdrożami
o miękkim podłożu i przez cierniste zarośla. Dwa razy musieliśmy się zatrzymać, bo grzęźliśmy w piachu. Jeszcze nie wiem, z jakiego dokładnie powodu etap został skrócony, ale i tak był on wyjątkowo wyczerpujący z powodu ogromnego upału. Trzy razy złapaliśmy gumę, ale za każdym razem powietrze uchodziło powoli, nie było więc konieczności zatrzymywania się na zmiany kół. Cieszę się z awansu na pierwsze miejsce, ale wiem, że utrudni to jutrzejszą jazdę, będę bowiem startował jako pierwszy i odkurzał trasę na odcinku specjalnym do Fiambali.”

Cyril Despres (PEUGEOT 2008 DKR nr 321), 6. miejsce:

„Nam ten etap poszedł dobrze. Byliśmy stale skoncentrowani i uniknęliśmy grzęźnięcia. Jazda była wyczerpująca fizycznie, ale udało nam się utrzymywać wysokie tempo. W pewnej chwili zobaczyłem przed sobą stojący samochód i poznałem, że to Peugeot Stéphane’a. Kiedy jest się członkiem zespołu Peugeot Total, sprawa jest oczywista: trzeba sobie pomagać, by zespół jako całość tracił jak najmniej czasu na rozwiązywanie problemów. Oddaliśmy nasze koło zapasowe. Czasy wskazują na to, że gdyby nie ten postój, moglibyśmy walczyć o zwycięstwo w dzisiejszym etapie.”

Stéphane Peterhansel (PEUGEOT 2008 DKR nr 302), 7. miejsce:

„Mieliśmy dzisiaj dużo problemów. Jechaliśmy w terenie porośniętym kolczastymi krzakami i dwa razy przebiliśmy opony. Również dwa razy zakopaliśmy się w luźnym podłożu – nie były to wydmy, lecz po prostu miękki teren. Wjeżdżając w rozpadlinę zmniejszyłem prędkość i samochód ugrzązł. W dodatku pod koniec odcinka przednie wloty powietrza do chłodnicy były zapchane resztkami roślin. Musieliśmy zmniejszyć tempo, bo inaczej silnik by się przegrzał. Myślę, że jutrzejszy odcinek Fiambala może się okazać decydujący dla dalszej sytuacji w rajdzie.”

Bruno Famin, dyrektor Peugeot Sport:

„Doskonale wiedzieliśmy, że pierwsze dni drugiego tygodnia rajdu okażą się wyjątkowo trudne. Nie myliliśmy się. Pomimo wszystkich problemów i faktu, że Stéphane stracił sporo cennego czasu, wciąż utrzymujemy dwa samochody zespołu na dwóch czołowych miejscach w klasyfikacji. Nasser Al Attiyah, najbliższy z rywali, nadal traci do naszego lidera ponad 14 minut. Nasz cel pozostaje bez zmian: chcemy doprowadzić załogi Peugeot Total w komplecie do mety w Rosario. Niemniej, wszyscy nasi kierowcy są teraz w służbie naszej marki, mają tego pełną świadomość i kiedy będzie trzeba zrobić coś dla dobra zespołu, nie zawahają się. Na razie, biorąc pod uwagę kruchą przewagę, jaką mamy nad Nasserem, wydawanie jakichkolwiek poleceń zespołowych byłoby przedwczesne – zresztą wydarzenia dwóch ostatnich dni wyraźnie to pokazują.”

 

Klasyfikacja generalna 9. Etapu (Salta-Belén)

 1. Carlos Sainz (Hiszpania)/Lucas Cruz (Hiszpania), PEUGEOT 2008 DKR, 2 h 35 min 31 s
 2. Erik Van Loon (Holandia)/Wouter Rosegaar (Holandia), Mini All 4 Racing, + 0:10
 3. Mikko Hirvonen (Finladia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, + 0:17
 4. Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, + 0:38
 5. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, + 2:04
 6. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 6:46
 7. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 9:12
 8. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, + 1 h 13:47

 

Klasyfikacja generalna rajdu (po 9. Etapie)

 1. Carlos Sainz (Hiszpania)/Lucas Cruz (Hiszpania), PEUGEOT 2008 DKR, 28 h 39 min 24 s
 2. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +7:03
 3. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, + 14:38
 4. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +34:50
 5. Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, + 53:18
 6. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +1 h 51:30
 7. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +2h16min54s

Przegląd : YouTube.pl : Crossover 2008 – rozpocznij swoją przygodę

Przegląd : YouTube.pl : Auta bez ściemy – Peugeot 208

YouTube.pl : Auta bez ściemy – Peugeot 5008

Peterhansel znowu na prowadzeniu, Loeb ze stratą.

poniedziałek, 11 stycznia 2016 r.

Zespół Peugeot Total ma za sobą etap pokonany z mieszanym powodzeniem. Sébastien Loeb stracił ponad godzinę wskutek dachowania podczas przeprawy przez potok. Na pozycji lidera rajdu zastąpił go Stéphane Peterhansel.

Cyril Despres (FRA) from Team Peugeot Total performs during stage 8 of Rally Dakar 2016 from Salta to Belen, Argentina on January 11, 2016. // Flavien Duhamel/Red Bull Content Pool // P-20160111-00282 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Cyril Despres (FRA) from Team Peugeot Total performs during stage 8 of Rally Dakar 2016 from Salta to Belen, Argentina on January 11, 2016. // Flavien Duhamel/Red Bull Content Pool // P-20160111-00282 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

 • Załoga Loeb/Elena, prowadząca w klasyfikacji generalnej Rajdu Dakar w chwili startu do 8. etapu w Salta, miała na trasie poważne problemy. Najpierw, na początku drugiej partii trasy, straciła 6 minut po ugrzęźnięciu w piasku, a później, na 10. km przed metą, PEUGEOT 2008 DKR z numerem 314 dachował, doznając poważnych uszkodzeń. Loeb i Elena zdołali samodzielnie dokonać prowizorycznych napraw i dotrzeć do mety ze stratą 1 godziny i 8 minut.
 • Carlos Sainz, prowadzący na przedostatnim punkcie kontrolnym 8. etapu, zajął na mecie drugie miejsce, tracąc tylko 12 s do zwycięzcy. Jest to prawdziwym osiągnięciem, biorąc pod uwagę, że na jego niekorzyść wpływała jazda na początku stawki czyli konieczność odkurzania drogi.
 • Stéphane Peterhansel i Jean-Paul Cottret już na początku etapu przebili oponę i musieli zmienić koło, jednak w dalszej części trasy rewelacyjnie odrabiali poniesioną w ten sposób 6-minutową stratę. Załoga z numerem startowym 302 zajęła na mecie trzecie miejsce, tracąc na łącznym dystansie 393 km tylko 31 s do zwycięzcy etapu, Nassera Al Attiyah. Dzięki temu Peterhansel i Cottret ponownie wysuwają się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej Rajdu Dakar i mają w niej 2 min i 9 sekund przewagi nad zajmującą drugie miejsce załogą Sainz/Cruz.
 • Cyril Despres popisał się znakomitą jazdą w zróżnicowanym terenie i zajął czwarte miejsce, co jest jego najlepszym dotychczasowym wynikiem zaliczonym za kierownicą samochodu.

Carlos Sainz (PEUGEOT 2008 DKR nr 303), 2. miejsce:

„Rola zawodnika otwierającego była trudna, bo w drugiej części dzisiejszego etapu mieliśmy pierwsze w tej edycji rajdu odcinki bezdroży porośniętych palczatką wełnistą. Nawigacja w tych warunkach była bardzo skomplikowana – na szczęście Lucas wywiązał się ze swojego zadania doskonale. Cieszę się, że nie mieliśmy dzisiaj strat czasowych.”

Carlos Sainz (ESP) of Team Peugeot-Total races during stage 08 of Rally Dakar 2016 from Salta to Belen, Argentina on January 11, 2016 // Marcelo Maragni/Red Bull Content Pool // P-20160111-00277 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Carlos Sainz (ESP) of Team Peugeot-Total races during stage 08 of Rally Dakar 2016 from Salta to Belen, Argentina on January 11, 2016 // Marcelo Maragni/Red Bull Content Pool // P-20160111-00277 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Stephane Peterhansel (FRA) from Team Peugeot Total performs during stage 8 of Rally Dakar 2016 from Salta to Belen, Argentina on January 11, 2016. // Flavien Duhamel/Red Bull Content Pool // P-20160111-00318 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Stephane Peterhansel (FRA) from Team Peugeot Total performs during stage 8 of Rally Dakar 2016 from Salta to Belen, Argentina on January 11, 2016. // Flavien Duhamel/Red Bull Content Pool // P-20160111-00318 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //


Stéphane Peterhansel (PEUGEOT 2008 DKR nr 302), 3. miejsce:

„Mamy za sobą etap pełen utrudnień i starań o ich pokonanie. Na pierwszym dzisiejszym odcinku specjalnym przebiliśmy oponę i straciliśmy przez to sporo czasu. Na drugim wjechaliśmy na pierwsze bezdroża, niewielkie wydmy piaszczyste i w teren porośnięty palczatką wełnistą. W drugiej części trasy udało się nam utrzymywać wysokie tempo i odzyskać ponad 5 minut. Linię mety osiągnęliśmy z małą stratą do dwóch pierwszych zawodników, ale zmartwiło mnie to, że Sébastien popełnił błąd i na naszych oczach miał wypadek. Kiedy to się stało, jechaliśmy nie więcej niż 20-30 sekund za nim. Po wjechaniu w koryto bardzo szerokiego potoku trafił na szczelinę w dnie, przez co jego samochód dachował. W wyniku tego zdarzenia sytuacja zespołu nie jest już tak komfortowa. Mieliśmy trzy załogi na czele klasyfikacji, a teraz zostają tylko dwie. Co prawda ja indywidualnie wracam na prowadzenie, ale wolałbym odzyskać pozycję lidera w innych okolicznościach.”

Cyril Despres (PEUGEOT 2008 DKR nr 321), 4. miejsce:

„Dziś osiągnąłem swój najlepszy wynik w Rajdzie Dakar jako kierowca samochodu. Po raz pierwszy czułem, że osiągam na trasie naprawdę wysokie tempo. Te cztery minuty straty do najlepszych z pewnością nie są powodem do wstydu. Wszystko nam się udało, chociaż etap był trudny – mam wrażenie, że w pewnym sensie Rajd Dakar rozpoczyna się tutaj na nowo. Jestem bardzo zadowolony z pracy Davida, który świetnie radził sobie z nawigacją, pomimo, że jeszcze nigdy nie jechał tak szybko przez uedy i wydmy.

Sébastien Loeb (PEUGEOT 2008 DKR nr 314), 33miejsce

„Wjechałem w szeroki i szybko płynący potok nieco zanadto na prawo od właściwego toru. Akurat w tym miejscu była koleina, która zniosła nas na niewidoczną szczelinę w dnie. Wpadliśmy w nią z dużą prędkością, uderzając w schodek na jej krańcu. Samochód dachował. Uszkodziliśmy chodnicę, która spadła. Udało się nam założyć ją i uzupełnić wodą. Później zmieniliśmy obydwa tylne koła, w których były przebite opony. Kiedy już mieliśmy ruszać, okazało się, że zerwany jest także wał napędowy. Musieliśmy wysiąść i od nowa zabrać się do pracy. W końcu wróciliśmy na trasę, ale naprawy spowodowały stratę ponad godziny. Nasz plan na tę edycję Rajdu Dakar od początku zakładał uczenie się i zbieranie doświadczeń. W pierwszym tygodniu wiodło się nam nadspodziewanie dobrze, byliśmy na czele klasyfikacji. Teraz nasza sytuacja już nie jest tak dobra. Najbardziej irytujące jest to, że wypadek zdarzył się na 10 km przed metą, ale właśnie takie bywa życie. Trzeba jechać i walczyć dalej.”

 

Klasyfikacja generalna 8. Etapu (Salta-Belén)

 1. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, 4 h 12 min 23 s
 2. Carlos Sainz (Hiszpania)/Lucas Cruz (Hiszpania), PEUGEOT 2008 DKR, + 0:12
 3. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 0:31

 4. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 4:40
 5. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +6:42
 6. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +1 h 08:09

 

Klasyfikacja generalna rajdu (po 8. Etapie)

 1. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, 26 h 01 min 44 s
 2. Carlos Sainz (Hiszpania)/Lucas Cruz (Hiszpania), PEUGEOT 2008 DKR, + 2:09
 3. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, +14:43
 4. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +36:42
 5. Leeroy Poulter (RPA)/Robert Howie (RPA), Toyota Hilux, +49:32
 6. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +1 h 05:16
 7. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +1 h 46:53