Peugeot partnerem 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI

Po owocnej współpracy podczas zeszłorocznych zawodów Polish Open Helicopter Cup, Peugeot został partnerem 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI, które odbędą się w dniach 13-16 sierpnia br. w Zielonej Górze. Korzystając ze swej zróżnicowanej gamy, Peugeot Polska i salon Peugeot Dejon Dąbrowski zapewni flotę samochodów, która będzie służyć podczas przygotowania i obsługi mistrzostw, a także zagwarantuje transport dla gości i VIP-ów, wśród których znajdą się m. in. trzykrotny Mistrz Świata w skokach narciarskich Thomas Morgenstern (tym razem jako pilot reprezentujący barwy Austrii) oraz Felix Baumgartner, który w 2012 roku przekroczył prędkość dźwięku podczas swobodnego spadku po skoku ze stratosfery.

Peugeot 508 SW

 

Peugeot dołącza do 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI, zapewniając wsparcie w postaci floty pojazdów. Podczas zawodów będzie można zobaczyć modele 208, 308 i 308 SW, 3008, 5008, 508 i 508 SW oraz dostawcze Partner i Boxer, wszystkie oklejone w barwy imprezy.  Wysoka precyzja, innowacyjność oraz dynamizm samochodów spod znaku lwa doskonale wpisują się w charakter Śmigłowcowych Mistrzostw Świata.

Perugeot Boxer

W najważniejszej światowej imprezie śmigłowcowej w tym roku wystartuje ponad 60 dwuosobowych załóg. Wśród nich znajdą się cztery polskie ekipy, w tym jedna kobieca. W sporcie śmigłowcowym, jako jednym z nielicznych, w większości konkurencji rozgrywanych podczas mistrzostw świata kobiety współzawodniczą z mężczyznami. Polskich barw bronić będą: bracia Marcin i Michał Szamborscy, Maciej Węgrzecki i Jakub Malec, Jędrzej Wiler z Jackiem Ciszewskim oraz Marysia Muś i Magdalena Woch.

1

Mistrzostwa świata w tej widowiskowej dyscyplinie rozgrywane są pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) i powracają do Polski po 34 latach przerwy – w 1981 roku te prestiżowe zawody rozegrano w Piotrkowie Trybunalskim. Oprócz reprezentantów Polski w Zielonej Górze wystąpią m.in. piloci z Rosji, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Białorusi, a nawet Chin i egzotycznego Makau. W ramach mistrzostw rywalizacja toczyć się będzie w czterech punktowanych konkurencjach: nawigacji, fender rigging, lataniu precyzyjnym i slalomie. Rozegrane zostaną także konkurencje dodatkowe – free style oraz wyścigi równoległe (heli races). Każda z nich wymaga od zawodników perfekcyjnej techniki lotu, wyjątkowej koordynacji i idealnego zgrania załogi, opartego na szybkiej komunikacji i wzajemnym zaufaniu.

– Wydarzenia historyczne, które nastąpiły po pierwszym rozgrywanym w naszym kraju śmigłowcowym czempionacie w 1981 roku oraz późniejsze zmiany ustrojowe spowodowały, że sport ten przez wiele lat właściwie u nas nie istniał – powiedział Wojciech Dobrzyński, dyrektor 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI. – Reaktywacja polskiej kadry narodowej została zainicjowana w 2011 roku przez pilota i instruktora Marcina Szamborskiego. We współpracy z Aeroklubem Polskim powołano wówczas dwie polskie załogi, które z powodzeniem wystartowały w rozgrywanych w 2012 roku w Rosji mistrzostwach świata. Zachęceni niezwykle przyjaznym przyjęciem przez całe środowisko sportu śmigłowcowego, w ramach utworzonego Stowarzyszenia Lotniczego „Helisport”, podjęliśmy się organizacji śmigłowcowych mistrzostw świata w Polsce – dodaje Dobrzyński, który jest także sędzią i trenerem śmigłowcowej kadry narodowej. – Free style, slalom i wyścigi równoległe, według mnie najefektowniejsze konkurencje w tej dyscyplinie, zobaczymy podczas Pikniku Śmigłowcowego, który odbędzie się w weekend 15 i 16 sierpnia. Zapraszamy od godziny 12.00, wstęp jest bezpłatny – dodaje dyrektor mistrzostw.

Więcej informacji, w tym szczegółowy opis wszystkich rozgrywanych konkurencji, można znaleźć na oficjalnej stronie zawodów: www.whc2015.pl

Ramowy program 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI:

Czwartek, 13 sierpnia

9.00                                Konkurencja 1: Nawigacja

 

Piątek, 14 sierpnia

10.00 – 14.00    Konkurencja 2: Latanie precyzyjne

15.00 – 18.00                     Konkurencja 3: Fender rigging

 

Sobota, 15 sierpnia (impreza masowa)

10.00 – 14.00                    Konkurencja 4: Slalom

14.00 – 16.00     Pokazy śmigłowcowe

16.00 – 18.00                   Konkurencja dodatkowa: Free style

 

Niedziela, 16 sierpnia (impreza masowa)

10.00 – 14.00    Heli races (wyścigi równoległe)

14.00 – 16.00    Pokazy śmigłowcowe

16.00                       Ceremonia wręczenia nagród i zamknięcia Mistrzostw

One comment

  1. P@welski napisał(a):

    Peugeot partnerem 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI

Dodaj komentarz